Започва разширяването на единственото в България газово хранилище - „Чирен“. Целта е да се осигурява достатъчно гориво за непрекъсваемите производства и за парното при тежки продължителни застудявания, както и в случай на кризи в доставките.
Държавният оператор „Булгартрансгаз“ ще направи утре първа копка за прокарването на нов експлоатационен сондаж Е-72 в „Чирен“. Стойността на проекта е 10,394 млн. лв., а за изпълнител е избрано дружеството „Проучване и добив на нефт и газ“. Модернизацията предвижда изграждането на два нови сондажа, с които да се увеличат възможностите за дневен добив и нагнетяване на природен газ. Първият сондаж трябва да бъде готов до края на юни 2016 г.
Сегашното оборудване на „Чирен“ позволява максимален добив на 4,2 млн. куб. метра на денонощие, докато потребностите на страната през зимата с 11-13 млн. куб. метра. Първата стъпка от модернизацията е хранилището да покрива не една трета, а поне половината от денонощната консумация или 6,6 млн. куб. метра. Най-големият потребител на природен газ у нас е „Топлофикация София“.
Тригодишната инвестиционна програма на „Булгартрансгаз“ предвижда в „Чирен“ да бъдат инвестирани общо 42 млн. лв. Предстои държавният оператор да вземе окончателно решение за поетапно увеличаване на капацитета за съхранение от 550 млн. куб. метра на 1 млрд. куб. метра газ. Направените досега проучвания са показали, че удвояването на обема ще струва скъпо – около 200 млн. лв.
„От години се говори за разширяването на „Чирен“, но не знам защо не се правеше. Защото щяхме да купуваме евтин газ през лятото и да го използваме през зимата“, коментира премиерт Бойко Борисов миналата седмица
Заради тежкото финансово състояние на националния доставчик „Булгаргаз“ складираните в „Чирен“ запаси в момента са по-малки, отколкото по същото време на миналата година. Сега в резерва има 431 млн. куб. метра при 483 млн. куб. метра по това време на октомври 2014 г.