Парламентарната група на ДПС ще подкрепи единодушно преработения вариант на Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности, ако ръководството на Националното бюро е независимо.
Това заяви председателят на ДПС Лютви Местан по време на днешното извънредно заседание на парламентарната външна комисия, на която присъстват посланиците на страните от ЕС, Норвегия и Швейцария у нас.
Миналата седмица Народното събрание отхвърли на първо четене документа, повече известен като законът „Кунева”. Основните критики на опозицията, АБВ и ПФ бяха свързани с анонимните доноси и шефа на Националното бюро за борба с корупцията, който ще се назначава от Министерски съвет.
"Участвам в тази среща с дълбока убеденост, че е не само допустима, но се явява естествена форма на диалог между нас и посланиците на страните-членки на Европейския съюз. Във връзка с конкретната тема и безспорния факт, че срещата е провокирана от неприетия законопроект, изразявам дълбоката убеденост на ДПС, че основният проблем на България, поради който се явяваме в механизма за сътрудничество и проверка, не е толкова в дефицита на законодателния акт. България има доста закони, включително и в сферата на противодействие на корупцията", заяви Местан.
Той обясни, че причината ДПС да не подкрепи закона е тяхната убеденост, че е невъзможно да има реална борба със злоупотребите с държавни средства, когато основният антикорупционен орган е зависим от правителството.
Председателят на ДПС съобщи , че всички депутати от движението ще гласуват за преработения закон, който се очаква да влезе в парламента през декември 2015-та.
Законът ще се прецизира през следващите 3 месеца
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че законът „Кунева” ще се прецизира през следващите 3 месеца.
"Присъствието на посланиците е по покана на парламента. Трябва да се отнасяме все пак с необходимото уважение. Разбира се, че през 2007 г. България и Румъния се присъединиха към ЕС. Винаги съм бил на принципа да бъдем конструктивни в диалога, който трябва да водим с ЕК, САЩ и всички посланици. Когато обменяме добри практики, можем да бъдем максимално обективни и ние в България. Убеден съм, че всички колеги, които представят ПГ няма нито един, който да излезе срещу борбата с корупцията. Нямаме различия относно философията и целите, има някои детайли, които трябва да бъдат реализирани в обсъжданията, които ще проведем през предстоящите три месеца", заяви Цветанов.
Той увери посланиците, че ГЕРБ ще работи активно с Меглена Кунева за създаване на устойчиво антикорупционно законодателство.
Лидерът на „Атака” Волен Сидеров обвини председателката Джема Грозданова, че е насрочила "незаконно заседание" на външната комисия, тъй като срещата с посланиците заради закона „Кунева” не била „неотложен въпрос”.
"Кой е неотложния въпрос в момента, който налага това извънредно заседание? Нарушили сте точка 5, където се казва, че заседанието се обявява три дни по-рано. Никъде в правилника няма точка, че могат да се канят представители на дипломатическите мисии във връзка с българското законодателство. Това не е полезна среща, а упражнение по мазохизъм. Възмущавам се от това да защитите един политик Меглена Кунева, който излъга българското общество и парламента за затварянето на АЕЦ "Козлодуй",
каза Сидеров, който по навик се опитва да вдига скандали пред чужди дипломати.
Той поиска посланиците да не се месят в държавните ни дела. „В кой парламент се обсъждат в присъствието на българския посланик, попита Сидеров. Според него депутатите се унижавали, отчитайки се пред „чужди чиновници". Той директно атакува посланиците, че не можели да ни учат на борба с корупция.
Първи на мушката на атакиста бе посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан . “Има ли в последните 50 години френски президент, който да не е затънал в корупция”, попита Волен Сидеров и за пример даде Жак Ширак. Президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също бил уличен в корупция като премиер на Люксембург.
Корупцията не е при селските кметове
Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов също разкритикува отхвърления от парламента антикорупционен закон на вицепремиерката Меглена Кунева.
„Има два момента, които по никакъв начин не биха направили пълноценен антикорупционния закон - първо, анонимният сигнал. Вторият момент е, че корупцията е във високите етажи на властта, не при селските кметове. Ако един министър не знае в неговото министерство от къде изтичат парите, значи той или не става за министър, или участва в тези процеси. Друг проблем е ако оставим антикорупцията да се извършва от бюро, назначено от изпълнителната власт. Въпросът с корупцията не се решава със закон, а с воля,
подчерта Каракачанов.
За Янаки Стоилов от БСП корупцията е световен проблем.
"Корупцията се увеличава толкова повече, колкото през последните години се комерсиализира световната политика. По отклонения законопроект, трябва да противодействаме на корупцията, а не да се опитваме тя да бъде поставяне под контрола над една или друга институция. Трябва да се прецени каква ще е ролята на сегашните институции, защото през последните години създаваме все повече органи, но резултатите не са впечатляващи”, посочи социалистът.