Военният министър Николай Ненчев инспектира днес Военноморската база в Бургас

Комисията по отбрана отложи гласуването на парите за армията

Депутати бесни на Ненчев, зарязал бюджета заради коктейл (обновена)

18980 | 13 ноем. 2015 | 20:45

Управляващи и опозиция определиха поведението на военния министър като безотговорно.Вижте поканата за събитието, за което министърът твърди, че не било "коктейл"!


Министърът на отбраната Николай Ненчев вбеси управляващи и опозиция от ресорната комисия в парламента. Вместо да присъства на обсъждането на бюджета за армията, той предпочете коктейл на британския военен кораб „Дънкан“, който акостира на пристанище Бургас.

"На мой конкретен въпрос какво е изключило министъра от най-важното събитие за годината – обсъждането на бюджета на неговото ведомство в ресорната комисия, ми беше отговорено – без коментар! На допълнителен мой въпрос – дали пък това отсъствие не е свързано с посещението на британския разрушител“ Дънкан“ в Бургас, последва свиване на рамене и – „без коментар“!",написа във Фейсбук депутатът от БСП Атанас  Зафиров, който е член на комисията по отбрана.

„Ненчев може да не е най-компетентния човек в МО за бюджета, но няма съмнение, че той е най-отговорния, заради поста който заема“, коментира пред Епицентър.бг друг член на комисията – Янко Янков от ДПС. Той обясни, че Ненчев пратил двамата си заместници Димитър Кюмюрджиев и Десислава Йосифова. „Отсъствието на Ненчев показа, че той или бяга от темата защото се страхува, или е безотговорен“, каза още Янков. Той се възмути, че на миналото заседание на комисията по отбрана, военният министър нямал нищо против да обяснява как Министерски съвет приел проекта, нарушавайки процедурата. „Когато трябваше да защитава парите за армията, той не дойде“, подчерта Янков.   

Епицентър.бг научи, че от ГЕРБ също са бесни на Ненчев и възнамеряват да го привикат за обяснения в групата.
 
В четвъртък комисията по отбрана отложи гледането на бюджета за армията заради отсъствието на министъра. Против били само двамата представители на Реформаторския блок – Петър Славов и Корман Исмаилов, но всички останали депутати решили да гледат точката, когато се появи министърът.

Днес Министерството на отбраната разпространи съобщение, че 12 ноември Ненчев  присъствал „на демонстрация на способностите на един от най-модерните кораби на британските Кралски военноморски сили - „Дънкан“. Депутати от Бургас обаче бяха категорични, че основната цел на командировката на министъра бил коктейла, който екипажът на кораба дал. 

 

Имахме планирано посещение в региона заедно с посланика на Англия. Така Николай Ненчев отговори на въпрос, защо не е бил на обсъждането на бюджета на неговото министерство в ресорната парламентарна комисия, съобщи БНР.

„Тук знаете, че акостира английски кораб, свършихме огромна работа. Имах среща с министъра на отбраната на Англия преди известно време. Той най-вероятно ще посети България през януари. Помолих за повече внимание и съпричастност за повече тяхно присъствие в черноморския басейн, което е изключително важно. Би било много лош знак, ако вчера не бях тук. Ще остана, дори имам готовност да отменя посещението си в Брюксел, където има министерска среща. Ако е необходимо, ще изпратя заместник, ще оставя на Комисията. България е парламентарна република, храня най-добри чувства и уважение към институциите“, каза още Ненчев.

Той посочи, че увеличението в бюджета за военните е близо 200 милиона лева, по 80 милиона лева за въздушните и военноморските сили, а останалите за сухопътните, което ще даде възможност за програма за модернизация на армията. Ненчев обеща да се появи на следващото заседание на комисията по отбрана в НС за да може да бъде гледан бюджета за армията.

 

По-късно депутатът Атанас Зафиров пусна на стената си във Фейсбук „покана за събитието, за което министър Ненчев каза, че не било „коктейл“:

 

"The Commanding Officer of
HMS DUNCAN
requests the pleasure of the company of
……………………………………………………………………………….
on Thursday, 12 November 2015 at 19:00 hrs at the Port of Burgas
for a Reception and Capability Demonstration
Dress: Military uniform №3/Lounge suit
[It is recommended that ladies wear trousers]
Please R.S.V.P. by 10.11.2015

GSM: +359887......
Email : ..

Please present this invitation together with photographic identification at the entrance"

 

„Коректният термин е „Прием“ – Reception. В речника на българския език, значението на думата „Прием“ е : „Устройване на тържество по особен случай със специално поканени гости, на което се поднасят напитки и закуски“ , а синоним е : „вечеринка, банкет, угощение,коктейл“. Обърнете внимание на часа – 19.00 и облеклото – Lounge suit - тъмен или бизнес костюм ,който се носи за повечето бизнес мероприятия, и социални събития, като например обеди, приеми, вечери и вечерни партита ! Поканите са изпратени от Британското посолство, на избрани участници, мероприятието е продължило около два часа и половина – три на борда на разрушителя „Дънкан“. Членовете на парламентарната комисия по отбрана, с които разговарях, нямат такива покани ! Благодаря, че все още има доблестни мъже, които не се страхуват да служат на истината и ми дадоха този текст ! Някой още да не е разбрал, защо г-н Ненчев пренебрегна разглеждането на бюджета на МО в комисията по отбрана на 12.11.2015 ?”, коментира Атанас Зафиров.

 


ЕНП
Енергото

От категорията

Евтим Милошев: Ще искам да се върнат 100 000 евро от надвзетите заплати в НДК. Те са скандални!

Евтим Милошев: Ще искам да се върнат 100 000 евро от надвзетите заплати в НДК. Те са скандални!-Evtim-Miloshev--Shte-iskam-da-se-varnat-100-000-evro-ot-nadvzetite-zaplati-v-NDK--Te-sa-skandalni-_1780856202.jpg

„Толкова ли не ви достигнаха тези заплати, че си дадохте и 102 евро и 40 цента ...

7 юни 2026 | 21:16

Атанас Атанасов предложи на Радан Кънев да се оттеглят и подкрепят ново лице за лидер на ДСБ

Неофициално се твърди, че номинацията за лидер на ДСБ ще е на депутата Йордан Иванов-Neofitsialno-se-tvardi--che-nominatsiyata-za-lider-na-DSB-shte-e-na-deputata-Yordan-Ivanov_1780853322.jpg

Мотивът - да няма разединение. Все още няма официален отговор на предложението.

7 юни 2026 | 20:26

Радан Кънев отказа да се “пенсионира”, ще се състезава за лидерския пост в ДСБ

Радан Кънев-Radan-Kanev--Sinat-mi-shte-ponese-posleditsite-za-deystviyata-si-sprored-zakona_1763280682.jpg

Партията има нужда от целия си потенциал в трудните години, които идват. От ...

7 юни 2026 | 22:46

Клисурски: Новото правителство няма визия какъв бюджетен дефицит ще представи

Клисурски: Новото правителство няма визия какъв бюджетен дефицит ще представи-G--Klisurski--Balgariya-nyama-svrahdefitsit--pravitelstvoto-mozhe-da-izbegne-nakazatelna-protsedura_1780123590.jpg

Ние комуникирахме с ЕК, че ще имаме ново управление и не искаме да изземваме ...

7 юни 2026 | 22:28

НАЙ-ВАЖНОТО

Словото на държавния глава в Априлци е по случай 150-годишнината от Априлското въстание.

Илияна Йотова в Априлци: Има събития и дати, които ходът на времето никога не може да изтрие

Илияна Йотова в Априлци: Има събития и дати, които ходът на времето никога не може да изтрие-Iliyana-Yotova-v-Apriltsi--Ima-sabitiya-i-dati--koito-hodat-na-vremeto-nikoga-ne-mozhe-da-iztrie_1780859982.jpg

Когато се честват 150 години от Априлското въстание, няма нужда от патетика, ...

7 юни 2026 | 22:19

Поведението на ръководството на НДК е арогантно, каза министърът на културата

Евтим Милошев: Ще искам да се върнат 100 000 евро от надвзетите заплати в НДК. Те са скандални!

Евтим Милошев: Ще искам да се върнат 100 000 евро от надвзетите заплати в НДК. Те са скандални!-Evtim-Miloshev--Shte-iskam-da-se-varnat-100-000-evro-ot-nadvzetite-zaplati-v-NDK--Te-sa-skandalni-_1780856202.jpg

„Толкова ли не ви достигнаха тези заплати, че си дадохте и 102 евро и 40 цента ...

7 юни 2026 | 21:16

Тръмп емоционално прекъсна интервю за NBC News, обвинявайки водещата Кристен Уелкър в корупция.

Тръмп прекъсна интервю за NBC News: Играеш си с мен, скъпа моя. Ти си корумпирана или глупава!

Тръмп прекъсна интервю за NBC News: Играеш си с мен, скъпа моя. Ти си корумпирана или глупава! -Tramp-prekasna-intervyu-za-NBC-News--Igraesh-si-s-men--skapa-moya--Ti-si-korumpirana-ili-glupava--_1780858075.jpg

Благодаря ти, скъпа моя, и довиждане“, каза той на водещата, като изтръгна ...

7 юни 2026 | 21:42

Подобна огромна данъчна реформа, независимо дали е добра или лоша, в настоящия момент не е редно да бъде правена

Петър Петров: ЕК е наредила на правителството но Радев да въведе прогресивния данък

Петър Петров: ЕК е наредила на правителството но Радев да въведе прогресивния данък-Petar-Petrov---Vazrazhdane--Diktatura-bez-pretsedent--upravlyavashtite-ogranichavat-opozitsiyata_1779182889.jpg

От “Възраждане” са внесли законодателни предложения за нулево ДДС върху стоките ...

7 юни 2026 | 17:52

Към момента няма официално съобщение от българските власти

Четири американски самолета-цистерни излетяха от София към Великобритания

Четири американски самолета-цистерни излетяха от София към Великобритания-Chetiri-amerikanski-samoleta-tsisterni-izletyaha-ot-Sofiya-kam-Velikobritaniya_1780844251.jpg

Разполагането на самолетите в София предизвика политически дебат през ...

7 юни 2026 | 17:56

За първи път държавата влиза в ролята си и започва да прилага закона, подчерта още той.

Абровски влезе в "Баба Алино": Четири от 9-те оградени имота са държавна собственост

Министърът на земеделието: Четири от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост-Ministarat-na-zemedelieto--Chetiri-ot-9-te-ogradeni-imota-v--Baba-Alino--sa-darzhavna-sobstvenost_1780818863.jpg

Абровски подчерта, че при направената днес проверка е установено, че са махнати ...

7 юни 2026 | 10:53

Радвам се да видя, че все повече лидери признават важността на това, сказа българският външен министър

Велислава Петрова пред "Франс 24": Военна подкрепа за Украйна, икономически санкции и дипломация

Велислава Петрова пред "Франс 24": Военна подкрепа за Украйна, икономически санкции и дипломация-Velislava-Petrova-Snimka--MVnR_1663699601.jpg

Не бива да пропускаме възможността за дипломатически действия по отношение на ...

7 юни 2026 | 11:36

Днес от СДС останаха само орлите

Георги Марков: От “Орлов мост” до Румен Радев (7 юни 1990 -7 юни 2026)

Георги Марков: От “Орлов мост” до Румен Радев - 7 юни 1990-7 юни 2026-1614159340.jpg

Влязохме навсякъде: в ЕС, НАТО и Еврото. Вече няма в какво да влизаме, ще се ...

7 юни 2026 | 09:54

На плажовете в Испания, Италия, Гърция и България пристигат лодки и хора", каза Хегсет

Пийт Хегсет: Кога европейските столици ще се изправят пред инвазията на опасни идеологии?

Пийт Хегсет: Кога европейските столици ще се изправят пред инвазията на опасни идеологии?-Piyt-Hegset-za-vtori-den-vleze-v-sblasatsi-s-demokratite-v-Kongresa-otnosno-voynata-s-Iran_1777569571.jpg

Документ за Националната стратегия за сигурност на САЩ предупреди, че Европа е ...

7 юни 2026 | 11:10