Саксиите още от ноември са напуснали балкона. Някои от цветята просто ще "поспят" през зимата вкъщи. Други, каквато например е цикламата, ще огряват стаята с нежните си цветове.
До края на студения сезон всички ще населяват вътрешното пространство на дома, което си има своите особености.
Ще успеят ли растенията да оцелеят, какво им е необходимо, за да запазят добър външен вид и напролет да избуят с нова сила? Специалистите имат отговор за всички тезци въпроси.
Светлината е много важна
Зимното слънце е по-високо и затова светлолюбивите видове каквито са кротонът, азалията, пъстролистните фикуси, бенджаминът трябва да са разположени до прозореца. По принцип, ако ще оставите саксиите на остъклен балкон, изберете този, който е с южно или западно изложение.
Обикновено в закритите помещения е сравнително топло - 20-23 градуса. Понеже зимата се приема за период, в който растенията са в относителен покой, те могат да се отглеждат и на по-хладно. Все пак саксийните любимци не обичат да останат дълго време под 10 градуса.
Честота на поливане се определя от температурата
Ако е над 20 градуса, вода се дава веднъж седмично на юката, драцената, фикуса бенджамина. Гарденията, кротонът, спатифилумът трябва да се поливат на 4-5 дни. Има един принцип: колкото е по-хладно е в помещението, толкова по-рядко се полива и с по-малко вода.
Често цветята не изглеждат добре и се чудим какво им е. Една от причините е сухият въздух в помещението. Този проблем лесно се избягва – всеки ден листата се пръскат с вода. При много чувствителните видове като спатифилум, драцена, кордилине изсъхналата и погрозняла периферия на листата се внимателно се изрязва с ножица.
Ако саксията е вече тясна, цветята може да се пресаждат и през зимата. Преместването е препоръчително, ако растението е купено в саксия с торф, а той бързо изчерпва хранителните си запаси.
И през зимата продължава подхранването с концентрирани течни торове. Но, ако през лятото това се прави през десетина дни, сега е веднъж на месец и половина.