Този януари от Турция в ЕС са влезли „38 пъти повече мигранти отколкото през януари 2015 година“. Това съобщи агенцията на ЕС по охрана на външните граници „Фронтекс“ (Frontex)
„През януари броят на мигрантите, пристигнали в Гърция, е 68 000 души, което е с 40% по-малко от показателя през декември 2015 г. Това до голяма степен е свързано с лошите атмосферни условия и бурите в Егейско море““, поясни „Фронтекс“.
"Въпреки спада на броя на мигрантите в сравнение с предишния месец, тази цифра през януари 2016 година е 38 пъти повече от януари 2015 година", отбелязва агенцията.
По-рано днес бе съобщено, че бежанският лагер в Идомени на гръцко-македонската граница над 4000 мигранти чакат разрешение да влязат в Македония и да продължат към Германия и скандинавските страни.
Пак по-рано днес стана известно, че Турция и Германия са подписали съвместна декларация за сътрудничество в областта на миграцията, гранична полиция, трафик на хора и борбата срещу тероризма. Берлин натиска Турция да приема обратно имигрантите, опитващи се да преминават през Егейско море, коментира по този повод турският вестник „Хюриет“.
БГНЕС припомня, че страни от балканският маршрут на бежанците като Македония, Словения, Хърватия, Сърбия, а също Австрия координират усилията си вземат мерки да ограничат бежанския поток, включително чрез затваряне на границите.
Румъния пък ще приеме тази седмица първата група бежанци от Близкия изток по квотата, определена от Евросъюза, съобщиха за журналисти от инспекцията по въпросите на мигрантите. Квотата за Румъния е 6300 бежанци, а две трети от тях трябва да бъдат приети до края на 2017 година.
Румънският президент се обяви миналата година срещу квотите, защото според него те само ще задълбочат проблема. На свой ред тогавашният премиер Виктор Понта постави условието, че страната ще приеме бежанците по квотата си, само ако влезе в Шенгенската зона.
Обществеността е срещу приемането на бежанци, показват допитванията. Над 80% от румънците са против бежанците и мигрантите от Близкия изток да остават в страната. А около 75% от гражданите смятат, че терористичните нападения в Париж Румъния и другите страни от ЕС изобщо не трябва да приемат бежанци.
Унгарското правителство пък ще свика референдум, на който гражданите ще определят дали страната да приеме мигранти на квотен принцип. Това заяви премиерът Виктор Орбан, цитиран от АФП.
"Правителството реши да свика референдум относно задължително разпределение на квотен принцип", заяви Орбан пред журналисти в унгарската столица, без да уточнява датата на допитването.
Той направи това изявление в момента, когато във Виена се провежда и среща, в която участват външните министри на Австрия, страните от Вишеградската четворка (Унгария, Словакия, Полша, Чехия), както и тези от Балканския полуостров, с изключение на Гърция. Темата във Виена също е миграционния поток, като Австрия и В-4 се договарят с балканските страни за евентуални нови мерки по границите им.
Източник: БГНЕС