Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън се е обърнал към германския канцлер Ангела Меркел с молба да му помогне да запази членството на Обединеното кралство в Европейския съюз, пише „Файненшъл таймс”, цитиран от „Фокус”.
Изданието подчертава, че „Камерън настоятелно е помолил Меркел да му помогне да запази Великобритания в състава на ЕС на фона на опасенията, че влиятелни членове на Консервативната партия, много от които са управители на хедж фондове, ще използват финансовите си ресурси в подкрепа на кампанията за излизане от Евросъюза“.
Според информацията на вестника, съюзниците на Камерън се опасяват, че колкото повече продължават преговорите с Брюксел, толкова по-дълго ще продължи и кампанията за излизане от ЕС. Някои от управителите на хедж фондовете са крупни спонсори на Консервативната партия. Такъв например е основателят на Odey Asset Management Криспин Оди, койтоподдържа кампанията „Гласувай за излизане от ЕС“.
По данни на финансовия всекидневник, управителите на британски хедж фондове са категорично против оставането на Великобритания в съюза.
Трима от най-големите политически донори във Великобритания ще финансират нова кампания за излизането на страната от ЕС, която трябва да даде началото си днес. Питър Крюдас, който даде на Торите над 1,2 млн. паунда (1,6 млн. евро) ще се присъедини към най-големия индивидуален дарител на Лейбъристката партия Джон Милс и Стюарт Уиилър, който спонсорира антиевропейската ЮКИП, като благодетели на многопартийната кампания „Гласувай за напускане“ (Vote Leave) , съобщава британският в. „Индипендънт“. Общото състояние на бизнесмените е оценено на над 1 млрд. паунда (1,3 млрд. евро), а тримата до сега са дарили за политически каузи общо 3 млн. паунда. Източници на кампанията споделят пред изданието, че очакват да съберат най-малко 13 млн. паунда (близо 18 млн. евро) за своята кауза.
Това е повече от разрешените от закона 7 млн. паунда, които могат да бъдат похарчени в периода на официалната предизборна кампания. Началото на втората антиевропейска кампания във Великобритания днес идва на фона на растящо притеснение в лагера на проевропейските защитници, които са изправени пред все по трудната задача да убедят нерешилите британци да подкрепят оставането на страната в ЕС. Според социологическо проучване от миналия месец кампанията за оставането в Съюза води само с 3% пред тези, които са против. В същото време друго проучване показа, че нерешилите гласоподаватели клонят много повече към идеята за излизане от ЕС. Данни от последното проучване на агенция ICM за кампанията „Гласувай за напускане“, публикувано днес, показва, че 54% от британците предпочитат излизане от ЕС или просто не харесват съюза, но ще гласуват за оставането на Лондон в него заради притеснения от промяната в стандарта на живот. За разлика от подкрепената от ЮКИП първа кампания за излизане „Напусни ЕС“ (Leave.Eu), сегашната, освен че е има подкрепата на депутати от Лейбъристката и Консервативната партия, както и евроскептици от ЮКИП, няма да се фокусира посланията си върху имиграцията.
„Всички проучвания, с които разполагаме, показват, че хората против имиграцията така или иначе ще гласуват за излизане от ЕС“, заяви източник от кампанията.