Задържането и екстрадирането на турския бизнесмен Абдулах Бююк е по сигнал на Интерпол, съобщиха от МВР.
Заместник-главният секретар на МВР Георги Арабаджиев и директорът на Дирекция "Миграция" Николай Николов обясниха, че турският бизнесмен Бююк е бил задържан вчера от патрул на МВР, който установил, че документите му са с изтекъл срок на валидност, съобщава БНР.
Арабаджиев и Николов също отхвърлиха твърденията за сделка между България и Турция за неговото експулсиране, а то, според тях, се извършва в рамките на закона.
Комисар Георги Арабаджиев посочи, че продължава издирването на 36 лица, които пребивават на територията на България без редовни документи.
31 турски граждани, по аналогична процедура с тази при връщането на Абдуллах Бююк в Турция, са били изведени от страната от началото на годината. Това каза по време на брифинг заместник-главният секретар на МВР главен комисар Георги Арабаджиев, по повод връщането на бизнесмена Абдуллах Бююк в Турция по искане на турските власти предаде Агенция „Фокус”.
„31 лица по аналогична процедура от началото на годината са били изведени от страната“, отбеляза Арабаджиев, като уточни, че други 36, за които е поискана екстрадация от Турция все още се издирват. Зам.-главният секретар обясни, че Бююк е бил задържан в района на столичния квартал „Младост“ след рутинна проверка.
„Той е бил без валиден документ за движение в страната, заради което е стартирала процедурата за неговото принудително отвеждане в комбинация с дирекция „Миграция““, обясни Арабаджиев. „По отношение на лицето сме водили кореспонденция по линия на Интерпол от началото на февруари. Последният ни обмен на информация беше в понеделник. Има много факти и обстоятелства, които са се променили“, заяви той.
По думите му принудителното връщане на Бююк в Турция е административна процедура. Директорът на Дирекция „Миграция“ старши комисар Николай Николов поясни, че поводът за издаване на заповедта за допълнително извеждане на турския гражданин е постъпила информация в дирекция „Миграция“, че Абдулах Бююк пребивава в страната с невалиден паспорт и данни от администрацията на президента, че му е отказано убежище в страната. „Заповедта е издадена на 9 август. В нея е предвидено непосредствено изпълнение с оглед опасността лицето да се укрие“, каза ст. комисар Николов.
Той уточни, че заповедта допуска обжалване, но то не спира изпълнението й предварително. Директорът на Дирекция „Миграция“ допълни, че Бююк не е направил никакви постъпки за узаконяване на пребиваването си и не се намира под международна закрила. „Ако той е бил застрашен по повод това, че е преследван за някакви убеждения, спокойно можеше да отиде в Държавна агенция по бежанците и да подаде документа“, каза още ст. комисар Николов.