“Моя страна, моя България“ изпяха южнокорейски студенти пред премиера Борисов и водената от него правителствена делегация при посещението им в Университети за чужди езици “Ханкук” в Сеул.
Обучението в това висше учебно заведение в столицата на Южна Корея става на 45 езика в 32 катедри.
През 2005 година е създадена катедра по грецистика и българистика, в която всяка година около 15-20 южнокорейски студенти се записват да изучават български език.
Ритмите на българска ръченица изпълниха една от залите на Университета при пристигането на делегацията ни. Студентите бяха подготвили специална програма за гостите си, която включваше дори хорово изпълнение на българската народна песен "Седнало е Джоре Дос".
След приветствените думи на вицепрезидента на Университета Чо Гисонг премиерът Борисов се обърна към студентите. “Отношенията между България и Република Корея ще се развиват в много сфери - в енергетиката, туризма, машиностроенето, но за да се развиват тези отношения, трябват кадри", изтъкна той.
Софийският университет и Университетът "Ханкук" работят активно и по въпроса за обмяната на студенти и преподаватели. "Ние с Корея в това си приличаме - че в образование влагаме много", отбеляза Бойко Борисов.
Засега само корейската страна отпуска стипендии на български студенти, но премиерът Борисов се надява от догодина и България да предоставя стипендии на корейските студенти у нас.
Перспективите за студените от специалност Българистика са свързани пряко с разширяването на икономическия, образователния и културния обмен между Република Корея и България.
Борисов отбеляза, че би било чудесно корейски завод да бъде открит в България догодина, когато ще се честват 30 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни.
"Нашият университет е решен с положителност да изпълнява дори и малка роля за подобряването на връзките между нашите две страни, каза вицепрезидентът на Университета "Ханкук" Чо Гисонг в поздравителен адрес към българския премиер. Чо Гисонг изрази признателност, че при първата визита на български министър-председател в Република Корея е било предвидено посещение на университета.
Университетът за чужди езици "Ханкук" разширява образованието в различни области на базата на специалности по 45 езика, посочи Чо Гисонг. Сред тях в специалността Българистика се полагат усилия да се изградят конкурентоспособни таланти, добави Чо Гисонг. Той увери, че Университетът "Ханкук" ще продължава да полага усилия да допринася за постоянното обновяване на културния и образователния обмен.
Премиерът дари на университета много български книги. В знак на благодарност той беше удостоен с почетен знак за принос към българистиката и развитието на двустранните отношения от вицепрезидента на Университета за чужди езици „Ханкук“ в Сеул Чу Ки-сонг.
Пред студентите премиерът Борисов отбеляза, че през последната година и половина се откри Глобалният мозъчен тръст на Китай в София, а преди три месеца бе открит офис на Световната банка в България като такива има два - в Индия и в София.
„Европейската комисия даде много добър ресор за България – свързан именно с това, което правим и днес в Корея – образование, иновации, спорт, култура, университети, академии. Това е ресор на бъдещето“, акцентира министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че от вчера българин е начело на МВФ - Кристалина Георгиева.
„Страната ни отново бе избрана да председателства Берлинския процес догодина. Казвам отново – не в буквалния смисъл, но преди само една година председателствахме Съвета на ЕС и тогава в София се проведе Срещата на върха за Западните Балкани. Даде се даде тласък за мира и за по-нататъшните стъпки за приемането им в ЕС“, заяви премиерът Борисов пред корейските студенти. Той акцентира, че ще се подходи подобаващо към обмена на студенти и преподаватели между Софийския университет и сеулския „Ханкук“. От началото на следващата учебна година се предвижда да има реципрочност между двете държави и по отношение на стипендиите.
През 2005 г. в университета в Сеул е създадена Катедра по грецистика и българистика. Всяка година около 15-20 корейски студенти се записват да изучават български език. Те получават знания по българска политика, икономика, култура и традиции. Част от тях пътуват всяка година за академичен обмен в България в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и във Великотърновския университет. През 2019 г. в университета в „Ханкук“ е създаден и Център по българистика (Asian Hub Center for Bulgarian Studies- ACBS).
В България корейски език се изучава в Центъра по източни езици и култури към СУ „Св. Климент Охридски“ в специалността „Кореистика“ от 1995 г. с преподавател, изпратен от Република Корея. Корейски език се изучава от осми клас и в 18 СУ „Уилям Гладстон“ в София от учебната 2011/2012 година. Това е първото училище в Европа, в което има редовно обучение по корейски език.
По-късно премиерът написа на стената си във Фейсбук: “На емоционална среща в Университета за чужди езици „Ханкук“ в Сеул получих плакет от корейските студенти за приятелството и приноса към развитието на българската студентска програма и за продължаване на добрите отношения между Република Корея и България. Студентите изненадаха нашата делегация като изпълниха български народни танци, облечени в традиционните ни носии, и изпяха символни за всеки българин песни. Ние също се бяхме подготвили и им подарихме книги от класиката на българската литература – Немили-недраги, Под игото, Железният светилник, Мамино детенце, Тошко Африкански, Ян Бибиян, Патиланци и десетки други.”