Австралийският гражданин Джок Полфрийман, който бе признат от три съдебни инстанции за убийство, е станал член на Работна група на Министерство на правосъдието, която подготвя реформа на законодателството за промяна на условията в местата за лишаване от свобода. Това става ясно от номинацията на Полфрийман за “Човек на 2015-та година” в традиционния конкурс, организиран от Българския хелзинкски комитет, предаде БГНЕС.
Австралиецът излежава в Софийския затвор 20-годишна присъда за убийството с нож на студента Андрей Монов. Престъплението бе извършено на пл. “Света Неделя” в столицата в нощта на 28 декември 2007 г.
Пред Епицентър .бг от правосъдното министерство уточниха, че Джок Полфрийман не е назначаван за член на работната група в МП, която подготвя промени в законодателството във връзка с констатациите на Комитета против изтезанията и с пилотното решение на Европейския съд по правата на човека „Нешков и други срещу България”.
"Със заповед на министъра на правосъдието за член на тази работна група е определен Валентин Иванов, представител на Българско затворническо сдружение за реабилитация, чийто Управителен съвет се председателства от Джок Полфрийман. Валентин Иванов е бивш лишен от свобода, който е изтърпял наказанието си в Софийския затвор", съобщиха от ведомството на Христо Иванов.
На страницата на Българския хелзински комитет може да се прочете защо убиецът е номиниран за "Човек на 2015-а година". “В ролята си на председател на Българско затворническо сдружение за реабилитация БЗСР, Джок Полфрийман защитава пряко правата на осъдените на лишаване от свобода в България. Работата му, изразяваща се в усилени и последователни опити за въвеждане на реформа в съдебната система на България, води до цялостно подобряване на ситуацията със зачитането на правата и свободите на българските граждани”, гласи част от мотивировката за номинацията на австралийският гражданин. Номинирането на убиеца е направено от австралийската гражданка Каролайн Стейпълс, която живее в Занзибар.
Основните заслуги на организацията на Полфрийман, според Стейпълс, за периода от ноември 2014-та до октомври 2015-та година (по време на мандата на настоящия министър на правосъдието Христо Иванов-бел.ред.) включват “издействане на пряко представителство на затворническото общество в работната група към Министерството на правосъдието, занимаваща се с реформа на пенитенциарната система и разработване на предложение, свързано с нуждата от по-ясни и прозрачни критерии за условно освобождаване.” “Джок, както и другите излежаващи присъди участници в БЗСР, са били подложени на репресии и незаконни наказания от затворническите власт”. Това се твърди в публикацията на сайта на Българския хелзинкски комитет.
Участието на ръководената от Полфрийман организация в работата на правосъдното министерство съвпада и със засиления дипломатически натиск върху българските власти за екстрадирането на австралиеца от България в родината му. Ако това се случи, много голяма е вероятността Полфрийман да бъде незабавно освободен в Австралия. Опитите за публична дейност на лишения от свобода Полфрийман и неговото включване в работна група на българско министерство, може да бъде използвано за евентуалното негово предсрочно освобождаване или трансфер в Австралия. Нещо, за което апелират и от БХК, които сега са допуснали и номинирането на Полфрийман за “Човек на годината”.