Конкурсът "Будител на годината се провежда за втори пореден път. Чрез него радио ФМ+ фокусира вниманието върху личности, направили през отиващата си година нещо стойностно и значимо, със силно духовно послание и обществен отзвук.
Достойни имена, които да се включат в „надпреварата“ предложиха слушателите на радиото, обществени организации и авторитетни българи. Жури в състав д-р Милен Врабевски („Будител на 2014 г.“), диригентът Максим Ешкенази и Дарин Маджаров, създателят на платформата за видео уроци „уча се“, избраха финалните десет, измежду всички „номинирани.
Тазгодишното издание на „Будител – 2015 г.“ се случва на специално създадена интернет платформа и всеки, който иска да гласува в кампанията и да подкрепи един измежду 10-те номинирани, може да го направи от понеделник 12-ти октомври до 29-ти октомври. Името на получилата най-голяма подкрепа в кампанията личност, ще бъде обявено на специална церемония, на 30-ти октомври в книжен център „Перото“ в НДК.
Ето и номинираните:
Учителката Мариана Пенчева за това, че отгежда 10 деца от бедни семейства, след като приюта, в който са живели затваря врати. Младата преподавателка решава ги да приеме в дома си и вече година и половина се грижи за тяхното образование, възпитание и препитание със собствени средства. Двайсет и осем годишната Мариана не приема, че бедността може да бъде причина да прекъснеш училище и да имаш ограбено детство. Така тя успява да уреди необходимите документи и да запише децата в няколко училища във Велико Търново, да ги отглежда с помощта на семейството си, да ги учи на добродетели и да развива тяхната артистичност и дарби.
Мариана вярва, че това, което прави е напълно нормално и не търси медиен шум. Историята на това семейство стана известна, поради необходимостта на децата от маратонки и раници на новата учебна година. Мариана е "учител-будител“ и нейната мисия не приключва с последния учебен час, а е избор и начин да живееш.
Владетелят на словото, поетът Борис Христов и арх. Стефан Добрев за каузата да издават редки и ценни книги. Един от най-големите български майстори в прозата и поезията - Борис Христов, от години живее като отшелник в село Лещен. Авторът на едни от най-силните думи в българската литература продължава да създава ценности в книжното пространство като редактор и идеен вдъхновител на издателството на арх. Стефан Добрев.
През изминалата година архитект и поет издават луксозно, уникално полиграфическо бижу с картините на Златю Бояджиев и текст на културолога проф. Димитър Аврамов.
Креативният мениджър Мирослав Боршош за това, че превърна НДК от място за търговия и политика в истински Дворец на Културата.
Боршош подкрепя издаването и превода на българска литература, инициира създаването на Национален център за книгата, както и първия денонощен литературен клуб "Перото" - място за премиери на нови творби, за срещи на приятели и книги. През изминалата година Мирослав Боршош стана носител на званието "Рицар на книгата". Удостоен е и със специалната награда на журито от Столична община за това, че превърна НДК отново в място за култура, създаде нови театрални пространства, подпомогна производството на български филми и "премина границата" като стартира амбициозни съвместни проекти с културни институции в големите европейски столици. И всичко това - само за 9 месеца.
Екипът на списание 8 за проекта "Да възродим на българската кирилица”
През май 2015-а, списанието показа повече от 30 красиви български шрифта. "Оказва се, че българската кирилица днес трудно получава нужното уважение и не може да се види навсякъде”, смятат от изданието. Българската форма на кирилицата, с много малки изключения, не фигурира в печатните издания и в набора от компютърните шрифтове.
Огромната част от използваните в печата текстове са в руската версия на кирилица. От сп. 8 обещаха и преминаха в български графичен дизайн и вече ползват за печат българския вариант на буквите.
Младите учени от сдружение "Българска история" за акцията им по поставянето на 110 информационни табели, посветени на исторически личности и събития, на възлови места в София. През 2012 година група млади хора, тогава все още ученици в XII клас, се обединяват в името на съхраняването и популяризирането на българската история.
През 2015 година сдружение "Българска история” издаде книгите "Българската история в 100 личности” и "Българската история в 100 събития” и постави над 110 информационни табели за исторически личности и събития на централни места в София. Текстовете на табелите са на български и английски език, което ги прави достъпни и за чужденците.
Децата от Сандански за сдружението ‘’Помогни без причина’’. Те вече над 2 години даряват щастие и надежда за живот на малчугани със заболявания. Ученици от Сандански създават своето сдружение, за да подкрепят други хлапета в нужда. Вече 3 деца се лекуват благодарение на средствата, събрани от тях.
Дейността си развиват предимно чрез своята фейсбук страница и са онази светла надежда, че младите съвсем не са затворени в пространството на личния си живот, а с будни очи искат да променят света към по-добро и по-уютно място за живеене.
Енчо Керязов за основаването на благотворителна фондация за талантливи деца. Една от най-големите звезди в световното цирково изкуство, учреди фондация на свое име, воден от дълбокото си лично убеждение, че успелият човек трябва да върне на обществото онова, което е получил. Основното мото на организацията е: "Благотворителността осмисля успеха!"
В началото на годината Керязов организира гала спектакъл "Нощ на звездите” със световни артисти от цирковата арена, като всички средства от представлението отидоха за деца с таланти в Ямбол.
Оперната прима Райна Кабаиванска за майсторския клас, подготвящ български студенти за дебюта им на световната оперна сцена. Тя подкрепя български таланти, като вече 15-та поредна година, чрез своя дарителски фонд в НБУ, присъжда стипендии на студенти.
Меценатът Игнат Канев за построяването на университетски център в Русе. Игнат Канев напуска България едва 14-годишен. Тръгва без да знае език и без пари, но става един от най-влиятелните строителни магнати в Канада. Иги Канев, както му казват там, никога не забравя откъде е тръгнал.
Миналата година Канев откри център в Русенския университет, а 88-мия си рожден ден отпразнува в България, като подари на родното си село Горно Абланово нов културен дом. "Птица, която се срамува от своето гнездо, не трябва да живее. Искам внучката ми да се гордее с мен така, както аз с моите родители“, каза Канев при пристигането си в България. Да изгради читалище, библиотека и клуб за млади и стари в родното си място е осъществена мечта за българина, който от 74 години не живее в родината си. Канев е удостоен и със специален орден от кралица Елизабет за изключителна благотворителност. До сега друг българин не е награждаван с подобно отличие.
Петър Вълчанов и Кристина Грозева са будителите, дали "урок” как се прави българско кино на световно ниво. Авторите на "Урок” до този момент спечелиха над 30 престижни световни награди за филма, базиран по истинския случай на учителката обрала банка с воден пистолет. Преди дни бе обявено, че "Урок“ е един от трите ленти, състезаващи се за наградата LUX на Европейския парламент и фестивала "Венециански дни“.
Това означава, че българският филм ще бъде преведен на 24-те официални езика на Европейския съюз и ще бъде излъчен в над 50 държави и 20 фестивала, давайки възможност на една огромна аудитория да го види.
В момента Петър и Кристина са в процес на монтаж на втория си филм от поредицата – "Облог“, вдъхновен от реалната история на кантонера, намерил и върнал на държавата огромна сума пари. Благодарността на институциите у нас се изразява в подарък – часовник, който не работи.