"10 ноември е повод за равносметка, но за съжаление изводите не са добри. Ако сравним началото на българския преход, когато се учехме на демокрация и как се правят избори, и днешното време, ще видим, че не само, че не сме направили крачка напред, но имаме и сериозни поводи за съмнение". Това каза пред Канал 3 социологът Петър-Емил Митев.
"Всичко, според него се вижда и при сравнение на изборите през 1990 г. и местния вот отпреди две седмици. През 1990 г. са били поставяни въпроси дали те ще са честни и демократични, накрая нещата са приключили с известни нарушения, но такива скандали, които се получават като на последните избори и Костинброд, не е имало. "Изборите през последните години не говорят за това, че се намираме на една нова, по-висока точка в демократичния процес", обобщи Петър-Емил Митев. Избори 2015 са били силно опорочени и делегитимирани, каза той.
Българският политически елит, според него греши, защото не прави правилните оценки от самите изборни резултати.
"Резултатите идват първи и се вижда за тази партия, толкова, за другата, толкова. Встрани обаче, остават основни въпроси. Първият от тях е дали тези избори, като цяло, представляват нова точка в демократичното развитие на страната? Вторият въпрос е взаимоотношението между изборния процес и изборния резултат", каза социологът.
За да онагледи ситуацията той използва сравнението с изборните резултати от времето на Тодор Живков. "Той печелеше изборите с 99%, но ние не ги считаме за честни, защото пътят, по който се стигаше до този резултат не беше демократичен. Днес въпросът е същият - как се стигна до тези не 99%, а по-малко. Но въпросът е как се стигна до тази концентрация на власт в ръцете на една партия", каза социологът.
В момента цялата власт - законодателна, изпълнителна и местна е в ръцете на една партия. Да, тя няма пълно мнозинство в парламента, но в същото време и няма техен провал, каза Митев.
В днешните избори е интересно, че младите не участват, нима те са незаинтересовани, попита Митев. Нима ромите са най-активното политическо население? Истината е, друга и това, според него се доказва от факта, че точно тази прослойка продава гласа си. "Той продава гласа си сега, защото не очаква нищо утре. Той не очаква от политическия процес нещо друго", обобщи социологът.
Властта няма да рискува да се конфронтира със силовите структури, каза още Митев. Факт е обаче, че тези ведомства се нуждаят от реформа. А тя, както всяка промяна е болезнена - ето защо те са дадени на по-малките партии в управляващата коалиция, каза Петър-Емил Митев.