Реформаторският блок и партия „България без цензура“ ще подадат жалби във Върховния административен съд (ВАС) срещу Централната избирателна комисия (ЦИК).
Двете формации са недоволни от решението на Комисията от петък, което гласи, че номерацията в бюлетината за вота в края на октомври ще се определя на централно, а не на местно ниво, както досега. Така партиите и коалициите, които се регистрират в ЦИК и ще се явяват в един и същи формат на вота в различните градове, ще получат един номер, с който ще бъдат вписани във всички общини.
В профила си в социалната мрежа „Фейсбук“ депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев съобщи, че коалицията ще подаде жалба в съда, тъй като е против решението на ЦИК за единен номер на партиите в цялата страна.
Партията на евродепутата Николай Бареков разпространи съобщение до медиите, в което се казва, че решението е незаконосъобразно.
“Решениe № 2108 на ЦИК нарушава грубо разпоредбата на чл. 423, ал.(1) от Изборния кодекс, който указва по недвусмислен и категоричен начин, че „поредните номера в бюлетините на партиите, коалициите и инициативните комитети се определят чрез жребий от общинската избирателна комисия, проведен в присъствието на представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, не по-късно от 31 дни преди изборния ден…“, пишат от ББЦ.
Решението на ЦИК за жребия е скандално
Решението на ЦИК, което бе прието вчера, е скандално. Решение, което е в грубо противоречие със закона. Това каза председателят на БСП Михаил Миков в началото на заседанието на Националния съвет на партията.
“Може би трябва да се обърнем към посланиците, които са големи радетели на върховенството на закона в България и да им обърнем внимание на текста от Изборния кодекс, който беше подменен от решението на ЦИК. И ако БСП е сред големите партии, които може би имат полза от централен жребий за номер в бюлетината, то възниква простия въпрос: защо има нужда от закони в България, след като има органи, които винаги могат да ги допишат? Както по отношение на жребия, който се тегли в Общинските избирателни комисии – изрично е записано в закона, така и по отношение на всички други въпроси, свързани с законосъобразното провеждане на избори в България, посочи още Миков. Той смята, че въпросът е от изключителна важност за демокрацията в България, за функционирането и законността. „В крайна сметка за доверието на гражданите в институциите,които се излъчват, чрез избори – не знам дали да слагам тази дума в кавички”,
допълни председателят на БСП.
Миков подчерта, че е категорично ясно, че според Изборния кодекс поредните номера в бюлетините се определят, чрез жребий от Общинската избирателна комисия.
„Няколко председатели на парламентарни групи – Цветан Цветанов, Борислав Борисов, Красимира Ковачка, Румен Йончев, Валери Симеонов – пишат писмо до ЦИК и тя приема незаконосъобразно тълкуване на закона. Сигурно и аз трябва да напиша някакво писмо или други председатели на парламентарни групи, за да се отмени това решение, или да се вземе друго решение. Това са абсурдите на българското върховенство на закона”, ядоса се Михаил Миков.