Президентът на Турция Реджеп Тайп Ердоган, който претендира за конституционни промени с повече президентски пълномощия, посочи в свое интервю Хитлерова Германия като пример за ефективна президентска система, съобщи агенция "Ройтерс".
Досега той залагаше в примерите си на страни с президентски системи като САЩ, Франция или Русия.
При завръщането му от посещение в Саудитска Арабия късно в четвъртък турският държвен глава бе запитан дали подсилването на президентската институция с изпълнителни пълномощия е възможно при запазване на единната структура в държавата.
Той отговори: "Вече има примери в света. Можете да видите един от тях, като погледнете Хитлерова Германия". Има и по-късни примери в различни други държави.
Дискусията за развитието на нова конституция в Турция, в която може да има изменения, касаещи системата на управление, се активизира след предсрочните парламентарни избори на 1 ноември 2015 г.
Турция е парламентарна република, в която правомощията на президента са значително ограничени. За промяна на системата на управление преди около две години за първи път активно се обяви самият Ердоган.
След изборите премиерът Ахмет Давутоглу започна да обръща голямо внимание на темата. Въпреки това голяма част от опозицията има негативно отношение към промяната на формата на управление, аргументирайки се с факта, че това би дало на президента неограничени правомощия и би нарушило традиционния политически ред в страната.
По-късно в специално изявление президентство подчерта, че изказването на президента Реджеп Тайип Ердоган за системата на управление в Хитлерова Германия е било интерпретирано погрешно и че той не я е давал за пример за ефективна президентска система, предаде Ройтерс.
"Метафората на Ердоган за Хитлерова Германия бе изопачена от някои новинарски източници и бе използвана в точно обратния й смисъл", посочва турското президентство в изявление.
Там се допълва, че изказването му е имало за цел да покаже, че изпълнителната президентска система може да съществува в унитарна държава и не зависи от наличието на федерална система на управление.
"Нито президентстката, нито парламентарната система е гаранция срещу злоупотребата с власт", заявяват от турското президентство.
"Ако със системата се злоупотреби, това може да доведе до лошо управление, имащо за разултат катастрофи като в Хитлерова Германия. Важното е да има справедливо управление, което да служи на страната", се казва в писмото.
"Неприемливо е да се твърди, че Ердоган е представял Хитлерова Германия в положителна светлина", допълват от турското президентство.