Часът навсякъде на планетата да е един и същ. Това предлагат бащата на валутния борд у нас Стив Ханке и колегата му Дик Хенри от университета „Джон Хопкинс”. Според тях трябва да се въведе от 2018 г., пише британският вестник „Индипендънт“.
Само в Русия например има 11 часови зони, а Непал и съседката му Индия са с 15 часа разлика. Животът може да бъде опростен от универсални час и дата за цялото земно кълбо, казват двамата учени.
Сега всяко правителство определя часовата зона на страната си. Единното време ще доведе до сериозни ползи за комуникацията, търговията и пътуването. Но смяната ще доведе до друго объркване, защото за едни 10 часа ще е ден, а за други - нощ. Така някои хора ще си лягат в 10 часа сутринта и да закусват в 20 часа вечерта.
„Всички ще свикнат лесно, светът се глобализира”, твърдят Ханке и Хенри. И дават за пример самолетите, чието разписание е само по времето на Гринуич. „Те не се сблъскват във въздуха, защото всички авиолинии се съобразяват само с него. Знаят във всеки момент колко е часът. А пътниците изпускат полети заради проблеми с часовника и смяната на времето”, казват учените.
Според тях интернет отхвърля границите на времето и пространството, а от гледна точка на физиката съществува само едно време. Ханке и Хенри имат идея и за радикална промяна в календара, така че всяка година датите да се падат в един и същи ден на седмицата. Според тях това ще опрости планирането на празници и почивни дни и ще помогне на финансовата отчетност.
Това ще стане, като годината започва с два месеца от по 30 дни, след това месец от 31 дни и така се повтарят до декември. А на 5 или 6 години ще се добавя още една седмица, за да се синхронизират сезоните.