- Г-жо Караянчева, лято е, Народното събрание е във ваканция, а БСП иска извънредно заседание на парламента за отмяна на мораторияма върху строежа на АЕЦ "Белене". Как си обяснявате тази активност на социалистите през август?
- Зорът им е голям на социалистите, и по-специално на тяхната лидерка Корнелия Нинова. В момента бушува такава буря в БСП, че тя не знае какво да прави. Нинова използва елементарни пиар техники, за да променя фокуса на общественото внимание. На всички е ясно, особено на депутатите от левицата, част от които са стари парламентаристи, че няма как извънредно да бъде свикано Народното събрание, само заради желанието на един или партиен лидер. Има си правилник на парламента, има и Конституция, но кой да ги прочете! Ясно е, че в последно време г-жа Нинова не може да се пребори с вътрешните партийни разпри и да прикрие факта, че половината Изпълнително бюро е хвърлило оставки този вторник, а не само двама. Това обаче си е работа на БСП и да не ни вкарват и нас в техните разправии!
Много умело председателят на АБВ Георги Първанов успя да прокара своя човек ген. Румен Радев за кандидат президент на левицата и дори великодушно отстъпи вицепрезидентското място на БСП или на самия бивш командир на военно-въздушните сили. В крайна сметка лявата номинация на президент си е на Георги Първанов, но Корнелия Нинова я припозна и пренебрегна заявеното от нея преди време - че структурите ще бъдат определящи при издигането на президент.
- Кое ви дава основание да твърдите, че Румен Радев е номинация на АБВ?
- А вие откъде сте сигурен, че Радев не е номинация на Първанов? Това, което чета и което виждам, ме води до това заключение. Георги Първанов е „стар“ политик и много умело успя да прокара интересите си и след това обяви, че не „иска вицепрезидент, макар да ни се полага“. Но голямата драма в ръководството на БСП е, че не могат да намерят общ език помежду си, а г-жа Корнелия Нинова непрекъснато сама се вкарва във филми в опит да прикрие и оправдае драматичните вътрешно-партийни противоречия. Това бе причината за твърденията на социалистите за т. нар. “дългова спирала“, за уж загубените пари за селските програми, за „Белене“, за тълкуванията им относно разговора между премиера Бойко Борисов и президента на Русия Владимир Путин. Това показва едно безсилие, една невъзможност да се справи с проблемите в партията си. На Корнелия Нинова много ѝ се иска да бъде добър лидер, но това няма как се случи само с приказки и медийни манипулации.
-Трябва ли да има извънредно заседание на парламента заради „Белене“?
-Не мисля, че това е нужно. Проведен е разговор между премиера Борисов и Путин относно съвместните енергийни проекти. В момента работят експертите и когато те дадат категорично решение, тогава може да се направи заседание, на което да се отмени мораториумът за строежа на АЕЦ „Белене“.
Важен за мен обаче е и друг момент от случващото се в БСП. Много интересни са и номинациите за президент. Аз настоявам, че омбудсманът Мая Манолова трябва да си подаде незабавно оставката, след като в SMS тя заявява, че „ще се съобрази с решението на Изпълнителното бюро на БСП“. Преди много време лично ѝ заявих: „Когато разбера, че работиш политически и партийно, аз лично ще ти поискам оставката!“ Тя омбудсман на всички българи ли е или прави някакъв таен политически план за издигане на кандидатурата си за президент, след като не се съобрази с решението на бившата си партия? Мая Манолова трябва да напусне поста веднага!
- А защо парламентарната група на ГЕРБ я избра за омбудсман?
- Аз не съм я избирала. Многократно съм обяснявала как парламентарната група на ГЕРБ гласува в пленарна зала. Повтарям, че нямаме колеги, дали гласа си Мая Манолова! В зала бяха Реформаторите, Патриотичният фронт и други. За мен Манолова в момента работи политически и веднага трябва да напусне поста на обществен защитник.
- Кога ще обявите кандидата си за президент?
- В началото на септември.
- Бойко Борисов ли ще бъде кандидатурата ви?
- Това не мога да ви кажа, пък и в момента темата не е на дневен ред. Ние сме заявили, че имаме кандидат-президентска двойка и сме казали кога ще я обявим.
- Вчера Татяна Дончева пусна поредната си димка, заявявайки, че БСП е продала изборите на ГЕРБ с номинацията на Румен Радев?
- Това е толкова смешно! Нека тя да каже как точно БСП е направила това. Нормално е малки партийки да се опитват да вкарват всякакви несъстоятелни тези, за да привличат вниманието на медиите и обществото. С начина на говорене, с вкарването в обръщение на едни или други подобни задявки те няма как да си повишат рейтинга. Извинявайте, но човекът, който е бил адвокат на „Мултигруп“ (Татяна Дончева -.б.р.) да говори за мутри, групировки и за мутренско управление, е несериозно и неморално.
- Ще спечели ли ГЕРБ президентските избори със самостоятелен кандидат? От РБ твърдят, че това няма как да се случи, тъй като за избора на държавен глава са нужни около 1,5 млн. гласа, които вие нямало как да получите.
- Ние казваме винаги, че ще работим и ще направим всичко възможно за тези 30 дни предизборна кампания да популяризираме нашия кандидат, да обясним неговите политически проекти и начина, по който той ще упражнява властта, дадена му от Конституцията като държавен глава. Няма да правим черен пиар. Това, което сме правили през тези 10 избора, в които участва ГЕРБ, този начин на кампания и срещи с хората, ще повторим и през октомври-ноември. Ясно, категорично, позитивно, без черен пиар и без да търсим политически дивиденти от проблемите на другите партии.
Партийни изчисления, за това колко гласа евентуално бихме спечелили, не ни трябват, защото ГЕРБ има силни структури и ясни политики. Ние тръгваме на тази битка за поредната победа, а дали ще бъде на балотаж ще решат избирателите. Но нашата амбиция е кандидатът ни да спечели, защото той ще е по-добрият и няма няма да бъде претендент на статуквото, каквото внушение Корнелия Нинова се опитва да направи. Нямам как партия с 10-годишна история да бъде продукт на статуквото! Трудно се излиза от тези клишета и за съжаление очакваме в тази надпревара да няма феърплей, но не от наша страна.
- Какви ще бъдат акцентите в законодателната дейност на ГЕРБ през есенната сесия на парламента?
- Като начало в пленарна зала на второ четене трябва да влезе антикоруционният закон, който вече мина през парламентарните комисии. Работните групи правят съответните промени и предложения от групите в НС, защото в документа имаше доста противоречиви моменти. Надяваме, че ще се обединим зад един добър окончателен вариант на закона и че той наистина ще подпомогне антикорупционната политика на правителството.
В момента няма как да се планират стъпки и действия на парламента по отношение на казуса „Белене“. Но няма как да не се търси решение, след решението на Арбитражния съд и парите, които плаща държавата като лихви*. Решението на Международния Арбитражен съд е тежко и за правителството, и за българската икономика, и за гражданите. В случая не мога да се вземат емоционални или пък пиарски решения - на някой партиен лидер му хрумнало нещо и давай да го правим. Трябва да се анализират ситуацията от експерти, които разбират тази енергетика. Мисля, че скоро ще има решение, защото правителството продължава да работи в тази посока. И когато изпълнителната власт ни подаде решение, което да е наистина аргументирано, ние ще разгледаме казуса в пленарна зала.
* Руската "Атомстройекспорт" осъди НЕК в Международния арбитраж в Париж да плати 550 млн. евро за поръчано, но неплатено оборудване за спрения проект АЕЦ "Белене". Делото бе заведено от руската страна с претенция за 1.2 млрд. евро, но България заведе контраиск. НЕК ще плаща на руската държавна компания по около €150 000 дневно лихва до изплащане на задължението по решението на съда.