Управляващата коалиция е стабилна и не се планира ремонт на правителството след местните избори на 25 октомври. Това казва в интервю за Епицентър.бг съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок (РБ) Найден Зеленогорски. Той е убеден, че изборните резултата на РБ ще бъдат „повече от добри“. „Няма да има нова формула на властта. Ако се тръгне към нова „формула“, се тръгва към извънредни парламентарни избори, което ще пагубно за държавата“, казва Найден Зеленогорски.
- Г-н Зеленогорски, във вторник вечерта управляващата коалиция е провела среща с финансовия министър Владислав Горанов за данъчната политика на кабинета. Какви са резултатите от разговорите?
-Парламентарната група на Реформаторския блок е категорично против идеята на Министерство на финансите за увеличение на данък общ доход с 2%. Ние сме поели предизборен ангажимент да не товарим гражданите с ново данъчно бреме. Между другото - още при съставянето на правителството,ясно изразихме тази наша позиция.
Нашето предложение е 20% от тези 10% данък общ доход да остават в общинските бюджети, а останалите 80% да бъдат за държавната хазна. Между другото - това е предложение на Националното сдружение на общините, което се обсъжда през последните 10-ина години. Ние смятаме, че това е най-логичното и най-нормалното в случая. Известно е, че общините не разполагат с необходимите финансови ресурси за поддържане на инфраструктурата. От друга страна държавата буквално се задъхва и очевидно не се справя с ремонтите на пътищата в страната.
Главният проблем на общините е свързан не толкова с новото строителство и основните ремонти. Чрез европейски фондове е възможно да се правят известни инвестиции, но няма как парите да се използват за поддръжка на инфраструктурата.
- Горанов съгласи ли се с вашите предложения?
-Силно се надявам Министерство на финансите да гледа положително на предложенията ни. За мен е изключително важно общините да получат 20% от приходите от десятъка, защото съм председател на парламентарна комисия, която изразява мнението на местната власт. А иначе за нас искането на увеличение на данък общ доход с 2% е неприемливо и се надяваме това предложение да бъде оттеглено.
Част от другите предложения на министър Владислав Горанов са добри, други са оттеглени, а трети са дискусионни. Тепърва предстои обсъждане на детайлите.
- Известни ли са вече имената на кандидат - кметовете на Реформаторския блок?
- В огромната си част – да. Бих казал, че сме приключили с около 90% от районите, в които ще имаме кандидати. Обявяваме имената поетапно. Надяваме се, че до края на тази седмица да бъдат обявени. В момента вървят т. нар. „арбитражи” в Реформаторския блок по отношение на кандидатури за кметове и водачи на листи за общински съветници за райони, където няма съгласие в коалицията. Сформирали сме специален арбитраж на ниво зам.-председатели на партиите в Реформаторския блок. Именно те обсъждат всички спорни въпроси и теми, след което излизаме с единно решение.
- В Пловдив Реформаторският блок ще подкрепи ли отцепника от ГЕРБ Здравко Димитров?
- Да, решението ни беше обявено официално. Сега сме в етап на изготвяне на листата за общински съветници.
- Реформаторският блок обяви, че ще бъде единен на местните избори. Дали обаче партиите ще демонстрират общи действия по време на предизборната кампания?
-Естествено е, да. Ние сме заедно в поне 90% от случаите. Нормално е да има някои изключения, в които партиите от РБ имат решение да подкрепят един или друг местен инициативен комитет. Не знам за повече от 5-6 подобни случая и те не се във важни за нас общини. Реформаторският блок ще има единна предизборна кампания за местните избори.
- Защо се провали антикорупционният закон на вицепремиера Меглена Кунева?
-Аз не смятам, че той се е провалил. Видяхте каква беше реакцията на нашите партньори (декларацията на посланиците на ЕС в България, б. р.) Оттук насетне политическите сили, които не го подкрепиха, би трябвало да отговарят на въпросите. През декември ще внесем отново антикорупционния закон в НС. Той ще бъде подложен на обществено обсъждане. Но идеята, че ще се внесе беззъб нормативен документ, за да са щастливи и доволни всички в парламента, няма как да се случи.
-А разчетохте ли правилно критиките на колегите ви от АБВ и ПФ по отношение на анонимните доноси и шефа на Националното бюро за борба с корупцията?
-Първо бих искал да припомня на колегите, че проектозаконът за борба с корупцията по високите етажи на властта е на Министерски съвет. Той не е конкретно на Реформаторския блок или на вицепремиера Меглена Кунева. Антикорупционният закон е общо усилие на управляващите.
За мен беше доста скандално проект на правителството да не бъде подкрепен от управляващото мнозинство в Народното събрание. Надявам се, че през декември няма да има такава „грешка”, защото тя се отразява и на обществото като цяло, и на вътрешните отношения в управляващата коалиция. Очевидно е, че корупцията е един от най-тежките проблеми в България; очевидно е, че трябва да се търси решение и че трябва да се използват и добрите практики в Европейския съюз.
В голяма част от страните, към които се стремим, такива понятия като анонимки или неанонимки, няма. Там или има конкретни данни и факти, които са верни, или които не са верни. Ако напишеш един материал в една медия и не се подпишеш с истинското си име и след това се самосезира прокуратурата, това означава ли че има анонимем материал? Ако аз напиша един сигнал, но се подпиша като Иван Иванов от Калифорния, това анонимен сигнал ли е и ще ме издири ли някой в САЩ, за да провери дали живея на 67-ма улица примерно?
- А защо, според вас, бяха толкова силни критиките?
За нас критиките срещу анонимните сигнали и Националното бюро са само поводи, за да се събори законът. Ако не бяха те - щеше да се намери нещо друго. Призовавам политическите сили да осъзнаят, че проблемът е изключително тежък и ако искат доверие в политическата система, то трябва да кажем ясно на обществото, че ще се борим с корупцията и че не се притесняваме от проверки. Ако някой има притеснения в тази насока - проблемът си е негов. Искам обществото да не се притеснява, че в политическата ни система има корумпирани, че е възможно да се рекетират български и чужди инвеститори и че е възможно обикновеният гражданин да се притеснява от корупция по високите етажи на властта. Това за мен е много страшно.
-Този път ще потърсите ли предварително парламентарна подкрепа за втория вариант на закона „Кунева“?
-Искам да припомня, че отхвърленият проект беше одобрен от 4 парламентарни комисии. Смущаващо е че, депутатите които гласуваха със „за“ на комисия, след това го отхвърлиха в пленарна зала. Тук не говорим за качеството на закона, а за безсмислен политически акт, който вместо да заздравява основите на българската политическа система, я руши. Изненадвам се, че партиите не осъзнават, че това е страхотен удар срещу самите тях. Очевидно е че тези формации изпитват някакви притеснения от закона, може би има лични притеснения сред колегите. Може би някой е навлязъл твърде надълбоко в хотелиерския бизнес или в Бог знае в какво.
-Защо винаги заплашвате с предсрочни избори, когато парламентарното мнозинство не приеме ваш закон?
-Реформаторският блок не заплашва никого. Ние обаче не искаме да бъде зависими от политически сили, които са доказали, че имат лоши практики в държавното управление, както и че носят само беди на обществото. В този смисъл идеята, че големият партньор в управляващата коалиция (ГЕРБ, б.р.), при определени обстоятелства, би могъл да разчита на някои от тези политически сили (ДПС, б.р.) , за нас е силно смущаваща. Ние смятаме, че подобно поведение не трябва да бъде толерирано. Точно поради тази причина се надяваме да има по-голяма устойчивост на управляващото мнозинство по отношение на важни закони, като тези за данъците, бюджета, съдебна реформата, борбата с корупция и т.н. Никой в България няма полза от падане на правителството в този момент и нови предсрочни парламентарни избори. Виждате какво се случва в Югоизточна Европа – има бежанска криза, предстоят извънредни избори в Гърция и Турция, заплахата от Ислямска държава става все по-реална. По-добре е управляващото мнозинство да направи максимални усилия, за да бъдем единни и да не разтърсваме държавата.
-Ако резултатите на Реформаторски блок на местните избори са лоши, предвиждате ли ремонт на правителството?
-Заедно с премиера Бойко Борисов вече обявихме, че се надяваме резултатът на ГЕРБ и Реформаторския блок след местните избори да гарантира стабилност на управляващата коалиция. Убеден съм, че това ще бъде така, и то не само като брой кметски места и общински съветници, но и като население. Защото кметът на София управлява 1,7 млн. души, а кметът на община Трекляно, ако не се лъжа, е кмет на 700 души. Тоест не можем да казваме „един на един“, защото трябва да видим каква част от населението на страната живее в градовете и общините, спечелени от ГЕРБ и РБ. Едва тогава ще имаме по-адекватна представа и оценка.
-Все пак, ако резултатите ви не са добри, не планирате ли смяна на някои от министрите ви в правителството?
-Няма да има „лош резултат“. Никой не планира ремонт на правителството, още повече, че премиерът е този, който преценява да бъде ли уволнен даден министър или не, както и дали е нужна промяна в структурата на Министерски съвет. В управляващото коалиция тази тема изобщо не се коментира. Убеден съм, че резултатите от изборите ще бъдат повече от добри и властта ще бъде стабилна след 25 октомври.
-В началото на новата парламентарна сесия председателят на ДПС Лютви Местан поиска нова формула на властта след парламентарните избори. Вашият коментар.
-Няма да нова формула на властта. Ако се тръгне към нова „формула“ се тръгва към извънредни парламентарни избори, което ще пагубно за държавата.
Найден Зеленогорски е роден на 2 септември 1961 г. в Садовец. Завършил е икономика в УНСС, а по-късно специализира „Мениджмънт и маркетинг“ в Холандия. Народен представител е в 38-ото народно събрание. През 1999 г. е избран за кмет на град Плевен. Преизбран през 2003 и 2007 г. Съпредседател е на предизборния щаб на “Синята коалиция” през 2009 г. В момента е зам.-председател на „Движение България на гражданите“. Съпредседател на парламентартата група на Реформаторския блок.