Господин Гюркан Баккал е заместник началник на Главното управление на полицията в Истанбул.Той беше в България в края на миналата седмица, където участва в двудневната международна конференция „Миграционни тенденции и борбата срещу ксенофобията и неофашизма“. В нея се включиха експерти и учени от 15 страни от Европа и Азия. Нейни организатори бяха Фондация „Славяни”, Групата Зелени / Европейски свободен алианс на Европейския парламент, Българската академия на науките и Институтът за стратегии и анализи.
- Господин Баккал, вие заемате висок пост в Истанбулската полиция, участник сте в международен форум, посветен на опасността от ксенофобия и неофашизъм. Какъв е вашият опит по много сериозния проблем с голямата бежанска вълна, която нахлува от Близкия изток в Турция?
- Имам голям опит по тази тема, защото точно полицията се занимаваше с проблема с миграцията. При нас дойдоха много хора, и ние трябва да ги настаним, да свърши толкова много работа. Аз съм тук в София, за да разкажа нашият опит, а повярвайте – имам много години, в които съм се занимавал с този проблем. И има какво да помогна с преживяното на вас в България.
- Каква е ситуацията сега в Истанбул, колко са настанените там, знае ли се каква е бройката в цяла Турция?
- В Турция има голяма и стройна организация по приемане и настаняване на всички от Близкия изток, които бягат от войната в своите държави, особено в Сирия. Търсим им места за живеене, настаняваме ги. Грижим се за всички.
В Истанбул сега има между 700 и 800 хиляди бежанци. Това е много голяма цифра и ние трябва да им помогнем. ООН казват, че в Турция има 2,3 милиона бежанци. Според нас обаче те са 3 милиона, така е и по регистрация.
- И къде са настанени тези хора?
- Има две категории мигранти – едните са такива, които имат достатъчно възможности, за да си намерят квартира, и втората група са тези, които нямат средства и държавата е организирала за тях места, където да живеят. Между другото, колко е населението в България, бихте ли ми казали?
- Около 7 милиона души.
- (Усмихва се.) Значи мога да направя следното количествено сравнение – все едно половината от вашето население е у нас. В случая това са сирийци. Виждате, че това са страшно много хора и на всички тях трябва да се помогне.
- Какви са контактите ви с българската полиция?
- С българската полиция работим много добре, сътрудничим си и по въпросите на миграцията. Ние имаме съвместни общи мероприятия. А как иначе да бъде – та ние сме съседи и трябва да си помагаме!
- У нас в България има не малко настроения срещу мигрантите. В Турция чувства ли се такова отношение, при вас има ли недоволство?
- Ние приемаме всеки човек, който ни дойде на гости. Независимо от религиозната му принадлежност. И у нас идват хора отвсякъде - от Азербайджан, от Армения, от Русия, от къде ли не. Знаете ли например, че в Турция живеят 100 000 арменци! За нас не е важно откъде са, те са емигранти и ние сме ги приели. И едновременно с това трябва да им помогнем. Но настроения срещу бежанците в Турция няма.
- Но в цяла Европа сега се забелязват доста мощни движения и коментари срещу заселването на стотици хиляди мигранти от Близкия Изток и Африка на стария континент.
- У нас в Турция всички са готови да поддържат съседите. И моите сънародници напълно разбират ситуацията, в която са изпаднали хората от Сирия. В нашите религиозни ценности е заложено гостоприемството и помощта за хора, които имат проблеми. Всички пророци казват това, и Исус, и Мойсей – всички изповядват, че трябва да се помога на хората в беда.
- След свалянето на руския самолет от страна на Турция, отношенията между двете страни се влошиха. Вие какво мислите в лично качество по тази тема?
- Не искам да коментирам тази тема, защото тя не е в моите компетенции. Но искрено се надявам, че политиците ще намерят начин да се разберат.