В сезона на настинките и малко преди да дойде грипът, който ще започне да ни разболява в началото на следващата година, епидемиолозите отчитат бум на болни от варицела. Шарката заразява най-вече деца, като само за изминалата седмица регистрираните случаи са 500.
Така от началото на годината варицела са прекарали 22 000 души, което е с 2000 повече от 2014 г. Този вид шарка, чийто пик е есенно-зимния сезон, се причинява от вирус, който се разпространява по въздушно-капков път.
Докато избие обривът, малчуганите се оплакват от главоболие, нямат апетит, вдигат висока температура. „След това се появяват подутини с големината на леща, пълни с безцветна течност”, обяснява д-р Атанас Мангъров, началник на детското отделение на Инфекциозна болница в София. Мехурчетата завяхват за 3-4 дни, като задължително децата трябва да бъдат у дома. Възрастните в семейството също трябва да се пазят, защото тези със слаб имунитет
могат да пипнат херпес зостер, чийто причинител е вирусът на варицелата. Появяват се същите пъпчици, но придружени с много силна болка, защото обривът е по хода на нервите. Лечението на херпес зостер е с антибиотици и може да продължи един месец.
И скарлатина върлува в забавачките в цялата страна. Здравните власти отчитат над 120 заразени седмично, а от началото на годината регистрираните случаи са 4186. Тя се разпознава по обрива, който наподобява гъша кожа, гърлото задължително е силно зачервено гърло, температурата е висока, а лигавица на кожата променена. След преболедуване от скарлатина много важно е в продължение на 2-3 месеца да се проследяват урината и кръвта, за да се види дали микробът е унищожен, съветват лекарите.