"Движение за култура" настоява за адекватно законодателство за творческите институции, това обяви проф. Георги Каприев на пресконференция днес в БТА.
Знакови лица от Народният театър "Иван Вазов", обявяващи се против настоящия директор на културната институция Васил Василев, както и други културни дейци, създадоха неправителствена организация "Движение за култура".
Основната цел - промени в законодателството в сферата на културата и деполитизацията на културните институции. Освен това - на 16 март творците ще организират протест-шествие пред Министерството на културата, Президентството и Министерски съвет, на което ще представят в конкретика идеите си.
"Това, което Морфов направи - измъкна духа от бутилката, което изкара от там ужасни работи. Оттам се отвори перспектива към многоизмерни проблеми в управлението на нашата култура - конституирането на комисиите, правното управление, начина на контрол и т.н. Ние търсим по-дълбоки причини за това, което се случва, което дълбоко не ни харесва", заяви проф. Георги Каприев.
По думите му липсата на адекватно законодателство отваря възможност за една кризисна ситуация, която руши една национална институция, каквато е Народния театър, но това се отнася и за всички останали институции. Затова искаме да инициираме законодателни промени, каза той.
"Нямаме никакво намерение да се отказваме и да отстъпваме, докато нормативните актове за нашата култура заприличат на актове за култура", каза проф. Каприев.
По думите му промени се необходими в комисиите, с които се избират ръководствата на тези институции , вътрешните правилници, липсата на контрол и възможността за адекватно представяне на качеството на продукцията.
"Готови сме да работим с държавните структури - Министерство на културата, Министерски съвет, парламент, комисия в парламента. Нямаме афинитет към конкретна политическа формация. Пази Боже, да прераснем в политическа формация. Ние се занимаваме с култура", заяви проф. Каприев.
"Движение за култура" бе представено от Лилия Абаджиева, Албена Колева, Камен Донев, Костадин Бонев, Валери Йорданов, Никола Додов.
Не е нормално повече от половината от членовете на комисиите да са чиновници, изтъкна на свой ред актьорът Никола Додов. "След като миналата година не реагирахме на прецедента Просто Наско, получихме Просто Васко. И докато единият бе просто един оперетен персонаж, то вторият ни напомня на едни времена, които се надявах, че сме забравили."
Актрисата Албена Колева посочи, че се оказало, че когато директор спечели конкурс, той става едноличен собственик на театъра. Тя подчерта, че театрите в България не са в добро състояние и посочи, че тези конкурси са причината за това. По думите й Васил Василев е направил така, че конфликтът да излезе извън пределите на театъра. “Пропастта, която се отваря в театъра, става все по-голяма”, отбеляза Колева и добави, че краят на този конфликт не може да дойде с уволнението на Александър Морфов, а напротив - с оставката на Васил Василев.
“Театърът се случва в свободната на духа на едни хора. В театъра трябва да влезеш с атмосфера. Атмосферата беше разрушена с едни записи, които излязоха. Да уволниш някой режисьор по Кодекса на труда, защото не е бил на работа два дни, е абсурдно”, категорична е тя.
Камен Донев призова всички да вземат отношение. “С болка констатирам колко много хора искат да кажат нещо, но не го казват”, обясни той. Донев призова за разговор и градивен дух. “Законът е нещо много хубаво и е стожерът на едно общество, но идва такъв момент, в който виждаме, че законът не решава проблема, когато той преминава в морално отношение”, подчерта той.
Лилия Абаджиева е категорична, че е крайно време да бъдат спрени процесите, които влекат българската култура към разпад. Тя каза, че е необходим широк дебат за конструиране на промени.
“Има битка, от която не бива да се отказваме. Ние много добре знаем, че носим етическа отговорност за философията на живота. Този морален катаклизъм, който предизвика тази пресконференция, е резултат от дълбоки процеси”, посочи тя и допълни, че трябва да има нов закон за сценичните изкуства.
“Смятаме, че се провеждат мерки и санкции, характерни за по-далечни времена”, коментира още Абаджиева.
Костадин Бонев заяви: “Културата, изкуството е неразривно свързано с нравствеността на всяко едно общество. Решението на днешния ден е посочено от Гео Милев, където той казва, че хората, занимаващи се с изкуство, трябва да бъдат автономни“, коментира Бонев и допълни, че трябва да "се борим за деполитизация във всички министерства".
Актьорът Валери Йорданов обясни, че от идването на Васил Василев като директор на Народния театър са напуснали 30 души. Той подчерта, че един от основните проблеми е това, че Василев не е дал отчет на министъра. По думите му в театъра има назначения на хора, които не са специалисти.
Те обявиха, че на 16 март организират шествие, което ще започне от Министерството на културата.