Руски наемници от ЧВК "Вагнер" се качват на хеликоптер в Северно Мали. Снимка АР/БТА

Украинската офанзива в руската област започна на 6 август

"Франс прес": Руски наемници напускат Буркина Фасо, за да подсилят фронта в Курска област

11438 | 4 септ. 2024 | 13:40

Според западни източници от сферата на сигурността около 100 наемници от бригадата „Мечките“ са напуснали африканската държава


Анна Смолченко и Дидие Лора, "Франс прес"

 

Руски наемници, които наскоро бяха изпратени в Буркина Фасо, напуснаха западноафриканската страна, за да защитават руския град Курск, който е подложен на атаки от украинската армия, съобщи техният командир за "Франс прес".

В интервю в "Телеграм" Виктор Ермолаев, командир на бригада „Мечките“, потвърди на 30 август информация на вестник "Монд", че някои от неговите бойци е трябвало да отидат да се бият в Русия.

„Видяхме, че (украинците) са избрали войната“, обяснява командирът, който нарича себе си „Джедай“. „Войната е нашата професия /.../. Няма по-голяма чест за руския боец от това да защитава родината си“, добави той.

Преди няколко дни каналът в "Телеграм" на това подразделение, един от многото примери за руското паравоенно разгръщане на континента, посочи, че „поради последните събития бригадата се връща в Крим“, където е базирана.

Руската армия, която напредва на фронта в Украйна, беше изненадана от украинската офанзива в руската Курска област на 6 август. Операцията, която все още е в ход, завари Русия неподготвена, тъй като тя не беше виждала толкова голям брой вражески войски да нахлуват на нейна територия от Втората световна война насам.

Според различни оценки, потвърдени пред АФП от западен източник от сферата на сигурността, пожелал да остане анонимен, около 100 наемници от бригадата „Мечките“ са напуснали Буркина Фасо от общо 300 души. Те отговарят по-специално за гарантиране на сигурността на лидера на страната и водач на хунтата капитан Ибрахим Траоре.

"Руски инструктори"

Виктор Ермолаев отказва да конкретизира целите на мисиите си, но потвърждава цифрата от 300 души, които първоначално са били дислоцирани в западноафриканската държава. „Някои от тях остават, разбира се, имаме бази и имущество, оборудване и боеприпаси. Не всичко ще вземем обратно в Русия“, добави той.

Неотдавнашна негова снимка с бръсната глава, прошарена брада и ръце, покрити с татуировки, застанал до Ибрахим Траоре, се разпространява в социалните мрежи.

През юни африкански дипломатически източник заяви пред АФП, че „два самолети с руски инструктори“ са пристигнали в страната от съседно Мали. Този термин обикновено се използва, за да се опишат руските наемници, включително тези от частната военна компания (ЧВК) „Вагнер“, които сега са реорганизирани в новия флагман на руското влияние в Африка - "Африкански корпус".

Виктор Ермолаев заяви, че е независим от руското правителство. „Ние им помагаме, когато те ни помолят за помощ“, казва той.

През юни Джак Марголин, експерт по руските наемници на Изследователския институт за външна политика, описва „Мечките“ като формирование „под контрола на министерството на отбраната“ и свързаното с него военно звено, което захранва ЧВК „Вагнер“ от 2014 г.

„Мечките" са група доброволци на базово ниво“, обяснява за Франс прес Лу Озбърн от швейцарската неправителствена организация "Всички погледи са вперени във "Вагнер", като посочва, че членовете ѝ са подписали договор с руското военно разузнаване (ГРУ).

"Катастрофални човешки загуби"

ЧВК "Вагнер", най-известната група руски наемници, беше разформирована и реорганизирана след смъртта на лидера ѝ Евгений Пригожин през август 2023 г. в мистериозна самолетна катастрофа. Повечето операции по сигурността в Африка сега се координират от "Африканския корпус".

Капитан Траоре дойде на власт в Буркина Фасо през септември 2022 г. в резултат на държавен преврат и започна стратегическа преориентация, като скъса с Париж и се сближи с Москва. Подобен курс поеха и неговите регионални съюзници - хунтата в Мали, а напоследък и нигерийските военни.

Сега Буркина Фасо е обхваната от нападения на джихадистки групировки, свързани с "Ал Каида" или „Ислямска държава“. В началото на август министърът на отбраната, генерал Касум Кулибали, заяви, че почти 70 процента от територията на страната е под контрола на армията. Тази оценка беше опровергана от чуждестранни наблюдатели, запознати със ситуацията.

Макар че успехите на въоръжените сили и гражданските помощни сили, ангажирани в борбата с тероризма, „са безспорни, от друга страна, при всяко „победно“ настъпление следват нови нападения с катастрофални човешки загуби“, заяви наскоро западен военен източник, пожелал да остане анонимен.

За кървавата атака миналата събота отговорност пое свързаната с "Ал Каида" групировка - "Група за подкрепа на исляма и мюсюлманите".

Според Европейския съюз нападението е взело „стотици жертви“, а според групата от роднини на жертвите "Колектив за справедливост за Барсалого", наречена на името на града, срещу който е извършена атаката, има „поне 400 убити“.

Властите в Буркина Фасо не са обявили официални данни за броя на жертвите.

Източник БТА


Еврохолд

От категорията

Този конгрес на БСП, 51-вият, наистина е исторически – тя или ще се изстреля нагоре, или ще залинее

Конгрес БСП, архивна снимка -Kongres-BSP-_1739456499.png

Столетниците също се променят и подмладеният делегатски състав може да направи ...

14 февр. 2025 | 07:27

Георги Марков: Украйна - прелъстена и изоставена, ще бъде страна на черните забрадки

Георги Марков: Украйна - прелъстена и изоставена-1605200649.jpg

Тези дни кметът на Киев Кличко в интервю предрече гражданска война в Украйна ...

13 февр. 2025 | 14:19

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата-Petar-Ganev--Realistichen-stsenariy-e-ot-1-yanuari-dogodina-da-plashtame-v-evro_1736405919.jpg

Според него, в опита да се влезе в 3-процентовата граница на дефицита, трябва ...

14 февр. 2025 | 15:35

Проф. Боян Дуранкев: Рамките на пазара се слагат от свободните решения на гражданите и на държавата

Проф. Боян Дуранкев: Рамките на пазара се слагат от свободните решения на гражданите и на държавата-Edna-ot-merkite-da-se-ogranichi-vliyanieto-na-inflatsiyata-e-da-se-povishat-dohodite--smyata-prof--Durankev_1663071004.jpg

Прекъсната е веригата на комуникация и това е послужило като основание за едно ...

14 февр. 2025 | 15:27

НАЙ-ВАЖНОТО

Европа сама си създаде проблема с миграцията, категоричен е той

Джей Ди Ванс в Мюнхен: Европа потъпква свободата на словото и демократичните ценности

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс: Европа сама си създаде проблема с миграцията-Dzhey-Di-Vans_1722402340.jpg

След като американската демокрация можа да оцелее 10 години, в които активистка ...

14 февр. 2025 | 17:02

Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в тази нова геополитическа реалност

Радев от Мюнхен: Диалогът между Тръмп и Путин отваря нова ера за глобалните сили
(Видео)

Радев: Диалогът между Тръмп и Путин отваря нова ера във взаимодействието на глобалните сили-Radev--Dialogat-mezhdu-Tramp-i-Putin-otvarya-nova-era-vav-vzaimodeystvieto-na-globalnite-sili_1739536436.png

Реализмът започва да измества наивността и невежеството по отношение на ...

14 февр. 2025 | 14:19

Ще чуем от вицепрезидента Ванс реч, която ще помним дълго, заяви кандидатът за канцлер Фридрих Мерц

Очаква се в Мюнхен САЩ да обявят голямо изтегляне на свои войски от Европа

Откриване на конференцията по сигурността в Мюнхен-Otkrivane-na-konferentsiyata-po-sigurnostta-v-Myunhen_1739532553.jpg

В Мюнхен е и специалният пратеник на Тръмп за Украйна генерал Кийт Келог. Той ...

14 февр. 2025 | 13:24

Предстои Софийски градски съд да насрочи разпоредително заседание по делото

Прокуратурата даде на съд Кирил Петков заради ареста на Борисов, Арнаудова и Горанов

Прокуратурата даде на съд Кирил Петков, заради ареста на Борисов, Арнаудова-Prokuraturata-dade-na-sad-Kiril-Petkov--zaradi-aresta-na-Borisov--Arnaudova_1739528705.jpg

Днес, 14.02.2025 г., Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт ...

14 февр. 2025 | 12:23

Очакваме и ПП да ни подкрепят за бюджета, ако искат да влезем в еврозоната

Борисов: Мая Манолова не е приемлива за омбудсман! Никога не съм се целил в президентския пост
(Видео)

Борисов: ППДБ четири години саботираха еврозоната. Стратегическата цел изисква къртовска работа-Borisov--Povedenieto-na-PP-DB-e-dosta-haotichno_1732092688.png

"ППДБ четири години саботираха еврозоната. Предайте на ДБ, че ...

14 февр. 2025 | 09:44

Влизането в еврозоната трябва да се съчетае с нашето предложение за намаляването на цените на стоките, посочи той

Делян Пеевски скочи срещу ППДБ: Излишни партии без електорат, излишни хора... Наркомани, боклуци

-Delyan-Peevski--Chakam-Radev-da-zagubi-imuniteta-si--Okolo-nego-e-palno-sas-skeleti_1733906397.png

Никакви съкращения не трябва да има. Какво ще стане, ако съкратят толкова много ...

14 февр. 2025 | 10:05

Форумът може да затъне в междуличностни дрязги и скандали и да не даде никаква перспектива на лявото

Този конгрес на БСП, 51-вият, наистина е исторически – тя или ще се изстреля нагоре, или ще залинее

Конгрес БСП, архивна снимка -Kongres-BSP-_1739456499.png

Столетниците също се променят и подмладеният делегатски състав може да направи ...

14 февр. 2025 | 07:27

Изненадващо за всички е, че германският президент Щайнмайер отправи упреци към Тръмп

Плугчиева: Обстановката на Мюнхенската конференция е сравнима с пълна парализа

Плугчиева: Обстановката на Мюнхенската конференция е сравнима с пълна парализа-Plugchieva--Obstanovkata-na-Myunhenskata-konferentsiya-e-sravnima-s-palna-paraliza_1739551888.png

Тазгодишната Конференция по сигурността в Мюнхен ще остане в историята като ...

14 февр. 2025 | 18:22

"Безумие" - беше реакцията на бившия посланик на САЩ в НАТО Иво Даалдер

"Политико": Речта на американския вицепрезидент в Мюнхен предизвика шок в Европа

Ванс говори на Мюнхенската конференция Снимка: БТА-Vans-govori-na-Myunhenskata-konferentsiya-Snimka--BTA_1739554211.jpg

Джей Ди Ванс отправи унищожителни нападки срещу европейските правителства, като ...

14 февр. 2025 | 19:29