Руската държавна корпорация „Росатом“ завършва 2015 г. с десетгодишен портфейл от чуждестранни поръчки в размер над 110 млрд. долара.
Компанията приключва 2014 г. с договори извън пределите на Русия на стойност 101,4 млрд. долара.
През тази година международните поръчки към „Росатом“ са се увеличили с около 9 млрд. долара.
Независимо от усложненото международно положение приходите от износ на „Росатом“ през 2015 г. са нараснали с 28% от 5 млрд. долара през 2014 г. до 6,4 млрд. долара за тази година.
Целта на руската държавна корпорация е през следващите две години десетгодишният портфейл от чуждестранни поръчки да нарасне до 160 млрд. долара.
Очакванията са в края на 2018 г. задграничните обеми да нараснат с 45,5%.
През септември 2015 г. генералният директор на „Росатом“ Сергей Кириенко съобщи на среща с руския премиер Дмитрий Медведев, че към онзи момент портфейлът на държавната корпорация включва договори за строителството на 30 енергоблока в 12 държави, а за още 10 енергоблока се водят преговори.
Миналата седмица Бангладеш подписа договор с Русия на стойност 12,65 милиарда долара за изграждане на два енергоблока по 1200 мегавата. Очаква се работата по тях да започне в началото на следващата година в Рапур, на 160 км от столицата Дака. Това ще бъде най-големият енергиен проект на страната.
Русия ще финансира до 90% от общите разходи на Бангладеш по него под формата на изгоден кредит с лихвен процент Libor плюс надбавка от 1,75%. Падежът на заема е след 28 години, като има 10-годишен гратисен период.
Очаква се първият блок да заработи до 2022 г., а вторият - до 2023 г.
Според отчета на „Росатом“ за 2014 г. чуждестранният портфейл от поръчка на корпорацията може да достигне 80 енергоблока до 2030 г.
Сред своите конкурентни предимства корпорацията посочва, че предлага за износ само референтни проекти, които вече са изградени и работят на територията на Русия. При това "Росатом" се ангажира с точна цена на бъдещата АЕЦ, гарантира себестойността на произвежданата електроенергия и сроковете за пускане в експлоатация на новата мощност. Корпорацията предлага също да осигури и ядреното гориво за всички реактори по неин проект.
Сумата на общия портфейл от поръчки на „Росатом“ - в Русия и зад граница, възлиза на 300 млрд. долара и продължава да расте.