Днес започва двудневна среща на лидерите на Групата на 20-те икономически най-развити държави (Г-20). Те ще се съберат в турския курорт Белек, провинция Анталия. Турските власти взеха небивали мерки за сигурност. На практика Белек е отцепен. Полицейски постове за проверка на колите са разположени в радиус от 200-300 километра от курорта.
Стъклата на прозорците на хотелите са подменени с бронирани.
Над зоната постоянно ще лети най-модерен самолет-радар, а изтребители Ф-16 ще бъдат в готовност за излитане. По море ще патрулират катери на бреговата охрана, на рейд са няколко кораба на турските военноморски сили, както и американският есминец „Доналд Кук”.
Според местни медии в Анталия се очаква да пристигнат до 30 000 противници на Г-20, в това число от чужбина. Властите обявиха, че те няма да бъдат допуснати на територията на форума, но ще могат да демонстрират мирно извън загражденията.
Турското правителство е задействало 14 000 полицаи за безопасността на форума. В района на Белек е закрито водното пространство. Губернаторът на провинция Анталия е забранил от 9 до 18 ноември всякакви митинги, демонстрации, шествия, стачки и други обществени прояви. По данни на турските медии страната е похарчила 100 млн. долара за подготовката на форума.
Руският президент Владимир Путин също ще присъства на срещата на върха на Г-20. Той ще проведе разговори с китайския президент Си Цзинпин, ръководителя на МВФ на Кристин Лагард, германския канцлер Ангела Меркел и турския президент Тайип Ердоган, а сред обсъжданите теми ще бъдат ситуацията в Сирия и Украйна.
На следващия ден, руският лидер е насрочил разговори с британския премиер Дейвид Камерън, премиера на Италия Матео Ренци и краля на Саудитска Арабия. Официална двустранна среща с американския президент Барак Обама не е планирана, но Кремъл не изключва лидерите да поговорят „на крак“.
Г-20 е водещ форум за обсъждане на въпросите на глобалното икономическо и финансово сътрудничество. Групата обединява най-големите и развити икономики в света, на които се падат около 85% брутния вътрешен продукт на света. Председателството на групата се сменя на ротационен принцип, тази година се падна на Турция да й бъде председател.