Над 276 000 са посетителите, които от началото на 2015 година до днес са разгледали Националния исторически музей (НИМ) - истинска съкровищница, където се съхраняват реликви от световен мащаб. Той е и един от най-големите подобни институции на Балканския полуостров.
Най-посещаваният филиал на НИМ и през 2015 г. продължава да е Боянската църква „Св. Никола и св. Пантeлеймон“ – един от малкото цялостно съхранени средновековни паметници, включен през 1979 г. в Листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
От НИМ са особено щастливи от положителната тенденция на все по-засилващ се интерес сред най-младите.
Все повече родители търсят и Детския образователен център към НИМ, в който често се организират специални събития. Той е разработил занимателни програми за всяко хлапе.
това е другото, различно лице на музея. Там най-малките посетители могат да се включат в усвояването на традициите на своя род и на обществото като цяло, а най-важното - се научават да ценят историческото и културното ни наследство.
Създаден през 1973 г., Националният исторически музей съхранява близо 680 хиляди паметници на културата и неизменно се радва на огромен интерес сред хилядите ценители на българската история.
В залите на НИМ са изложени в оригинал уникални културни ценности, предмети на изящното изкуство, археологията, етнографията и историята, които представят световни цивилизации отпреди 8000 години до наши дни.
Сред неговите филиали са и Земенски манастир "Св. Йоан Богослов" (забележително творение на българската архитектура и стенопис от ХІ в., поради което църквата там е обявена за паметник на културата с национално значение), музея "Параход "Радецки" – Козлодуй, както и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ в с. Добърско (изградена през 1614 г. като трикорабна базилика от майстори от прочутата Добърска школа, със запазени стенописи от 1672 г., пресъздаващи библейски сцени, образите на светци и светици, местни легенди).