3300 посетители средно на ден са разглеждали експозицията и павилионите на световното арт събитие

60-то юбилейно Венецианско биенале за изкуство в цифри

3300 посетители средно на ден са разглеждали експозицията и павилионите на световното арт събитие

3532 | 2 дек. 2024 | 15:08

Ръст бележат и образователните дейности и турове. Общо 80 613 участници (4704 групи) са взели участие в образователните дейности и туристически услуги с екскурзовод


 

Седмица след официалното приключване на Венецианското биенале за изкуство, което тази година отбеляза своята 60-годишнина, организационният екип е готов с впечатляващите цифри, отбелязващи интереса към най-големия форум за съвременно изкуство.

 

60-ото издание, посветено на темата „Stranieri Ovunque – Чужденци навсякъде“, с куратор Адриано Педроза (Adriano Pedrosa), приключи, отбелязвайки едно от най-високите нива на посещаемост в над 100-годишната си история. Biennale Arte 2024 отбелязва 700 000 продадени билета и 27 966 посетители на предпремиерата. Средно на ден около 3 300 посетители са разглеждали експозицията и павилионите.

 

Това е увеличение 18% спрямо предковидното издание през 2019 г. и второ по рекордна посещаемост след отбелязаните 800 000 посетители през 2022 г. с („Млякото на мечтите“, с куратор Чечилия Алемани).

Най-големият арт форум за съвременно изкуство отчита, че 59% от публиката е била от чужбина и 41% от Италия.

 

Над 190 000 млади хора и студенти под 26 години са посетили изложението, което съставлява 30% от всички посетители. Отбелязва се 20% увеличение на посещенията от начални училища, като 35% от посетилите училища са били от чужбина. Беше отбелязано и рекордно участие на уязвими категории, с ръст от 67% , което  потвърждава ангажимента на Биеналето за осигуряване на достъпност на културното наследство и съвременното изкуство за хора с увреждания или социално уязвими групи.

 

Медийният интерес също отбелязва рекорд. 4 289 акредитирани журналисти са присъствали по време на предпремиерата. Публикувани са над 2 500 статии във всички географски области, както и множество репортажи и предавания в телевизии, радиа, специализирани списания и международни онлайн платформи. 

 

Официален уебсайт: www.labiennale.org от 20 април до 13 ноември 2024 г. е събрал 1,6 милиона активни потребители. Регистрирани са 7,5 милиона показвания на страници, 19,7 милиона генерирани събития. Съдържанието, публикувано по време на Biennale Arte 2024 в социалните медийни платформи на Венеция – Facebook, X, Instagram и YouTube е достигнало около 101 милиона гледания, генерирайки около 1,7 милиона взаимодействия.

 

Президентът на Биеналето Пиетранджело Бутафуоко (Pietrangelo Buttafuoco) коментира резултатите с думите: "С носталгия се сбогуваме с Biennale Arte на Адриано Педроза, неговия вдъхновяващ успех и важния му урок: Всички сме Чужденци Навсякъде. Творбите и артистите, които той подбра за изложението, надхвърлиха пределите на „Джардини“ и „Арсенале“, прониквайки в ежедневието и мисловния ни хоризонт.

 

В тези предизвикателни времена за света, изкуството ни напомня, че всичко е polemos – противопоставяне между култури, гледни точки, минало и бъдеще. Но то също ни учи, че житейският път ни води към срещата с „ти“ и „ние“, отвъд отчаяната самота на „аз“. Всички сме Stranieri Ovunque – в пресичането на светове, в опита на съществуването и в еволюцията на красотата и самата ни свобода, там, където сме обединени от общата си оценка за изкуството."

 

Кураторът Адриано Педроза (Adriano Pedrosa) изрази признателността си към бившия президент на биеналето Роберто Чикуто за назначението и на настоящия президент Пиетранджело Бутафуоко за подкрепата. Той благодари на артистите, екипа и спонсорите за подкрепата и отбеляза: „Винаги е меланхолично да видиш край на изложба с такъв мащаб, но по някакъв начин пътуването продължава.

 

Сега очаквам с нетърпение последващия живот на Stranieri Ovunque, особено що се отнася до разбирането, приемането и видимостта на артистите от Глобалния Юг, коренните народи, ЛГБТ+ творците, самоуките артисти и значимите фигури на 20-ти век от Африка, Азия и Латинска Америка."

 

Проектът „Чужденци навсякъде“ включваше 331 артисти в Международното изложение. 86 национални участия, от които 30 национални участия в историческите павилиони на Giardini, 23 в Arsenale и 33 национални участия, сред тях и България, на ключови места във Венеция.

 

4 национални участия бяха експонирани за първи път: Република Бенин, Етиопия, Обединена република Танзания, Демократична република Източен Тимор. Със собствен павилион за първи път участваха Република Панама и Сенегал.

 

Бяха реализирани 30 съпътстващи събития и 2 специални проекта на куратора: Павилион за приложни изкуства в сътрудничество с музея Виктория и Албърт в Лондон, с изложбата на Беатрис Милхазес и изложба на Неда Гуиди/Nedda Guidi (Gubbio, 1927 – Rome, 2015)  в Австрийска оръжейна във Forte Marghera, Mestre - най-старото и величественото укрепление на Кампо Тринсерато в Местре.

 

Златен лъв за най-добро национално участие получи Австралия за проекта на художника Арчи Мур/Archie Moore (52 г.)  - генеалогична схема на родословното дърво, обхващащо повече от 2400 поколения за период от 65000 години. В основата на неговата концепция е почитта към коренното население на Австралия и древното разбиране за времето, в което минало, настояще и бъдеще съществуват едновременно. 

 

Златен лъв за най-добър участник беше присъден на Mataaho Collective, група от четири маорски жени от Нова Зеландия, за инсталация, която напомня за традиционна постелка, използвана по време Маорски церемонии, включително раждане на дете.

 

Специално отличие за Националния павилион отиде при Република Косово, а Сребърен лъв за обещаващ млад участник получи родената във Великобритания нигерийска художничка Каримах Ашаду/ Karimah Ashadu (39 г.). На своето първо участие на Биеналето тя представи проекта Machine Boys (2024), с който прави портрет на незаконните мотоциклетни таксита, известни като окада, в мегаполиса Лагос.

 

Забранени заради многобройните произшествия през 2022 година, Ашадау се спира на последствията от тази забрана, докато изобразява ежедневните ритуали и предизвикателствата, пред които са изправени ездачите на окада.

 

Сред отличията има и 2 специални споменавания, които отидоха при  Samia Halaby и La Chola Poblete.

 

Наградите на 60-то Венецианско биенале за изкуства бяха присъдени от международното жури, председателствано от Джулия Браян-Уилсън, американски куратор и професор в Колумбийския университет, Алия Свастика, индонезийски куратор и писател, Чика Океке-Агулу, нигерийски куратор и изкуствовед, Елена Крипа, италиански куратор и Мария Инес Родригес, френско-колумбийски куратор.

 

Златните лъвове за цялостно творчество, по препоръка на куратора, бяха присъдени на Анна Мария Майолино, бразилска художничка (италианка по рождение) и на Нил Ялтер, турски художник (базиран в Париж).

 

За втори пореден път се проведе Biennale College Art 2023/24 с млади изгряващи художници на възраст до 30 години. Те бяха избрани от куратора между над 150 кандидатури от 37 страни по света.

 

Финалистите в това издание са Агнес Куесчънмарк, Джойс Джумаа, Сандра Поулсън, Назира Карими, които получиха грант от 25 000 евро за реализация на финалната работа, която представиха извън конкурсната програма.

 

Специално внимание заслужава и проектът Biennale Sessions, посветен на университети, академии за изящни изкуства, изследвания и учебни заведения по визуални изкуства, който за 20-та поредна година привлече ученици и учители да посетят изложбата. Рекордно тази година е извънредното участие на чуждестранни университети – 3000 студенти от 76 университета, включително 31 италиански и 45 чуждестранни от всеки континент. Най-голям интерес са регистрирали Германия и Франция с по 6 университета, следвани от Италия и САЩ с 5 участника.

 

Ръст бележат и образователните дейности и турове. Общо 80 613 участници (4704 групи) са взели участие в образователните дейности и туристически услуги с екскурзовод. 39 844 младежи и студенти, участвали в учебните дейности - 1827 групи, 5941 учители, ангажирани в образователната дейност в изложбените зали, 2199 учители, участвали в специалните предварителни разглеждания, 1096 училища, от които 50 предучилищни заведения, 187 основни училища, 72 прогимназии и 787 гимназии

 

Обиколки с екскурзовод имат ръст спрямо предходното издание през 2022 година с 15% - 40 769 души са участвали в обиколките с екскурзовод, 24 519 общественици, организирани в групи, както и 16 250 по фиксиран график подходящи за семейства. Това прави 2877 групи, като 58% от младите участници в образователните дейности са от региона на Венеция - Венето.

 

Важен принос, с което ще бъде запомнено 60-то издание, са Активните каталози/Active Catalogues – така са наречени 30-те колежани по изкусва, включени в редакционен проект за предоставяне на информация на посетителите и оценени изключително високо от посетителите.

 

Продадени са 938 каталози на италиански език, 3538 каталога на английски език, 6 941 кратки ръководства на италиански език, 20 470 кратки ръководства на английски език.

 

Следващото предизвикателство за международния екип на Биеналето е Международна архитектурно Биенале с куратор Карло Рати, което ще бъде открито на 10 май и ще продължи до 23 ноември 2025 г.

 

Видеозаписи от всички инициативи на Изложбата можете да гледате в Biennale Channel

https://www.labiennale.org/it/biennale-channel 


От категорията

Иван Гранитски и Иван Маразов представят две нови: „Аполон“ и „Корени и числа“

Иван Гранитски и Иван Маразов представят две нови: „Аполон“ и „Корени и числа“-Ivan-Granitski-i-Ivan-Marazov-predstavyat-dve-novi---Apolon--i--Koreni-i-chisla-_1742825540.jpg

Предлагаме ви, любезни читатели, да се потопите във времето на Емпедокъл и ...

24 март 2025 | 16:11

На 21 юни

Лили Иванова участва за първи път на „Франкофоли“, ще пее на френски

Лили Иванова участва за първи път на „Франкофоли“, ще пее на френски.-Lili-Ivanova-uchastva-za-parvi-pat-na--Frankofoli--shte-pee-na-frenski-_1742553155.png

Участието на Лили Иванова в Пловдив е третото обявено за тази година. На 13 ...

21 март 2025 | 12:31

За 29-ти път София филм фест е център на вниманието и с наградите си

За 29-ти път София филм фест е център на вниманието и с наградите си-Za-29-ti-pat-Sofiya-film-fest-e-tsentar-na-vnimanieto-i-s-nagradite-si_1742848487.jpg

През 2025 г. в програмата за трети път е включен конкурсът Тийн, като ...

24 март 2025 | 22:34

Акад. Иван Гранитски: Пламен Карталов е средоточие на „бурята на страстите и патосът на чувства“

Акад. Иван Гранитски: Пламен Карталов е средоточие на „бурята на страстите и патосът на чувства“-1424190457.jpg

Неизтощимата му енергия, непоколебимата му воля и несекващото му творческо ...

20 март 2025 | 14:40

НАЙ-ВАЖНОТО

На този ден архангел Гавриил се явил на Дева Мария, за да ѝ съобщи благата вест, че ще роди Спасителя

На 25 март Православната църква празнува едно от най-радостните събития – Благовещение

На 25 март Православната църква празнува едно от най-радостните събития – Благовещение-Na-25-mart-Pravoslavnata-tsarkva-praznuva-edno-ot-nay-radostnite-sabitiya---Blagoveshtenie_1742844808.jpg

Тайнството е описано в Евагелието от Лука. „Радвай се, благодатна! Благословена ...

24 март 2025 | 21:29

Министър Пешев е изискал отчет от ДП БСТ за изясняване на обстоятелствата около провеждането на тиража

Официално! След призива на Пеевски: Министърът на спорта уволни шефа на Тотото

Официално! След призива на Пеевски: Министърът на спорта уволни шефа на Тотото-Ofitsialno--Sled-priziva-na-Peevski--Ministarat-na-sporta-uvolni-shefa-na-Tototo_1742831659.png

От момента на провеждането на компрометирания тираж министър Пешев е в ...

24 март 2025 | 17:28

След жалба от легендата в борбата Живко Вангелов срещу решенията на общото събрание на от 19 март

Скандалът става огромен! Стефка Костадинова остава шеф на БОК, съдът поряза Весела Лечева

Софийският градски съд  спря вписването на новата управа на БОК-86-glasa-reshavat-koy-shte-zastane-nachelo-na-BOK--Vesela-Lecheva-ili-Stefka-Kostadinova_1742362158.jpg

Освен тази на Вангелов има още 2 постъпили жалби срещу решенията на събранието

24 март 2025 | 16:55

От тези 8 проекта на стойност 1 млрд. и 20 млн. по нито един от тях не е стартирал нито един инвестиционен процес, каза той

Дончев: От ПВУ вадим проекти за 1 млрд. лева, които нямат шанс за реализиране до август 2026 г.
(Видео)

Томислав Дончев: 70% по ПВУ ще бъдат спасени, ако се работи бързо-Tomislav-Donchev--70--po-PVU-shte-badat-spaseni--ako-se-raboti-barzo_1742824817.jpg

По отношение на изпълнението на ПВУ е налице огромно закъснения, заяви ...

24 март 2025 | 15:59

Премиерът се срещна с делегация от "Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън"

Желязков: Проектът за 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е от стратегическо значение за България

Снимка: Правителствена информационна служба-Snimka--Pravitelstvena-informatsionna-sluzhba_1742816858.jpg

В края на 2024 г стартира изпълнението на договора за инженеринг между ...

24 март 2025 | 13:46

Сигурността на Европа започва от външните ѝ граници, казва вицепремиерът

Зафиров: Турция е стратегически партньор за справяне с миграцията и за стабилността в региона

Атанас Зафиров проведе работна среща с извънредния и пълномощен посланик на Република Турция в България г-н Мехмет Саит Уянък.-Atanas-Zafirov-provede-rabotna-sreshta-s-izvanredniya-i-palnomoshten-poslanik-na-Republika-Turtsiya-v-Balgariya-g-n-Mehmet-Sait-Uyanak-_1742820422.jpg

Заместник министър-председателят на Република България Атанас Зафиров проведе ...

24 март 2025 | 14:46

Не може народен представител да призовава към насилие от високата парламентарна трибуна

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ-Borislav-Tsekov--NS-osiguri-dostatachno-prozrachen-i-otkrit-izbor-na-novi-konstitutsionni-sadii_1706370852.png

По думите му, Народното събрание е свободно да приема какъвто мнозинството ...

24 март 2025 | 16:30

Какво се крие зад „Ленинския“ лозунг „налагане на мир чрез сила“?

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин!

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин! -1554355793.jpg

Тръмп иска да се отърве бързо от проблема „Украйна“, а Путин е в изгодно ...

24 март 2025 | 10:25

Много напрегнато стана на лявопопулисткия терен

Диана Дамянова: "Ще ви подпаля, кръв ще се лее, долу всичко!" Руди излезе на хулиганския терен

Диана Дамянова-Diana-Damyanova--PP-se-darzhi-kato-ednolichno-targovsko-druzhestvo_1718354615.jpg

Какво му остава при това положение на народонаселението, освен да спечели някой ...

24 март 2025 | 12:19