Електронната рецепта и електронното направление трябва да станат готови до април следващата година. Това каза министърът на здравеопазването д-р Петър Москов по време на днешното заседание на парламентарната здравна комисия. Това означава, че вместо да висим пред кабинета на джипито, лекарят ще може да ни дава електронно направление за безплатен преглед при специалист. Москов призна, че има известно забавяне на проектите по въвеждането на електронното здравеопазване у нас. По думите му то се дължи на забавяне на европрограмата „Добро управление“, по която те трябва да бъдат финансирани. Министърът добави, че предстои в съвсем скоро време програмата да отвори процедурата по подаване на проектите.
Министърът каза, че по-бързо ще бъде въведен електронният идентификатор в лечебните заведения и аптеките. По думите му, това ще стане най-късно до края на януари. Предстои на следващото заседание на Надзорния съвет на НЗОК да бъдат разгледани възможностите за неговото въвеждане и подробностите около обявената обществена поръчка. „Електронната здравна карта никога не е замисляна като самостоятелен носител на информация. Тя винаги е гледана като индивидуален ключ. Решението, към което вървим в момента, е електронният идентификатор. Неговото огромно предимство е, че в момента на неговото въвеждане този софтуер ще бъде разпространен на 100%“, заяви министърът. Той добави, че това е най-бързото и сигурно възможно решение.
Според д-р Москов въвеждането на системата за т.нар. пръстови отпечатъци в лечебните заведения и аптеките няма да е скъпо, защото самите устройства те струват между 20 и 60 евро. Целият софтуер пък трябва да струва между 300-400 хил. лв. „Тези пари би трябвало да бранят 3 млрд. лв., колкото са вноските на българите в касата“, заяви той.
На 12 декември ще получим ваксините, необходими за реимуниназия на шестгодишни деца, съобщи още д-р Москов. Ваксината е необходима за около 70 000 малчугани у нас, като реимунизациите бяха спрени поради липсата й още през септември.