5 неудобни въпроса за имотния скандал около Асен Василев и Даниел Лорер

Силно обезпокоително е срещу фирма, свързана с финансовия министър на България, да има претенция на стойност 5 млн. лв.

Схемаджиите на ПП! 5 неудобни въпроса за имотния скандал около Асен Василев и Даниел Лорер

24656 | 17 ян. 2024 | 12:48

Фирмата на Василев не само, че е продала на Лорер офис и сервизни помещения на ниска цена, но му е "подарила" и стойността на направения основен ремонт.


Водещи фигури в партия “Продължаваме промяната” бяха замесени в имотен скандал, който вместо да утихва, се разраства. Разследване на bird освети, меко казано, странни имотни сделки, извършени от депутата от ПП и бивш министър на иновациите Даниел Лорер и от свързаната с финансовия министър Асен Василев фирма “СТВ Консълтинг” .

 

Сделките са извършени непосредствено преди фирмата да обяви неплатежоспособност, а сметките й да бъдат запорирани по иск на американския гражданин Себастиян Бретшнайдер.

 

Бретшнайдер е успял да защити пред съда обезпечителна заповед в размер на 730 602 лв., като част от бъдещо вземане в размер на 5 013 317 лв. по съдебен иск пред арбитражен съд в САЩ. Обезпечителната заповед е от 17.11.2023 г. Два месеца по-рано - на 7 септември 2023 г., “СТВ Консълтинг” и Лорер продават сграда в центъра на София на Станислава Арнаудова.

 

В медиите дамата се представя като винетна кралица заради получаването на комисиони при продажбата на винетки. Така фирмата се отървава от собствеността си съвсем навреме, преди сметките й да бъдат запорирани. И Василев, и Лорер не виждат нищо проблемно в действията си.

 

Фактите обаче пораждат серия от неудобни въпроси.

 

1. Защо Даниел Лорер се оказва привилегирован купувач?

 

Сградата на ул. “Чаталджа” 3, ползвана и като централа на "Продължаваме промяната", е закупена от “СТВ Консълтинг” на 19 юни 2019 г. По това време фирмата е 100% собственост на Асен Василев. Той прехвърля дела си в нея на Марио Сотиров чак през май 2021 г., покрай влизането си в служебния кабинет.

 

В тази първоначална сделка по закупуване на сградата не личи да има проблеми. Имотът е купен на цена от 1 858 038.5 лв., като парите са осигурени с ипотека от Прокредит банк. Целият заем е по-голям - 2 640 370.5 лв., като договорът е от деня, в който е придобит имотът. Ипотеката е заличена бързо - през юли 2021, след нов ипотечен договор за 2,9 млн. лв., този път с "Юробанк България". 

 

Ако се вярва на имотната декларация на Даниел Лорер от датата на встъпването му в длъжност като министър на иновациите, той е сключил предварителен договор за етаж в същата сграда още през 2020 г. Договорът е за покупка на офис плюс още три малки помещения - едно подподкривно и две технически, на обща цена от 351 950 лв.

 

Предварителният договор между Лорер и “СТВ Консълтинг” става окончателен на 6 април 2022 г. По тази причина имотът отново е деклариран от Лорер като придобит през 2022 г. на същата цена. 

 

Първата сделка на Лорер поражда серия от въпроси. Цената на предварителния договор, потвърдена и като окончателна, е близка до цената на кв. м., на която първоначало е придобит целият имот. Но е поне двойно по-ниска от цените на квадратен метър в района към оня момент. Тя по никакъв начин не отразява и факта, че междувременно е изтеглен голям ипотечен кредит за ремонт на сградата, част от която е жилището. По думите на самия Асен Василев е направена цялостна реконструкция на сградата, която приключва през 2021 г., т.е. преди окончателния договор с Лорер. Така излиза, че фирмата на Василев не само, че е продала на Лорер офис и сервизни помещения на ниска цена, но му е "подарила" и стойността на направения основен ремонт.

От декларацията на Лорер в публичния регистър не личи той да се е задължил по друг ред да връща пари на “СТВ Консълтинг” за ремонта. В нотариалния му акт за имота няма вписани никакви тежести.

 

2. Защо Даниел Лорер се оказва супер продавач?

 

Освен че купува много изгодно, Лорер се оказва и супер продавач - той успява да продаде имотите си в сградата пет пъти по-скъпо! На 7 септември 2023 г. той продава офиса и помещенията в сградата на Станислава Арнаудова. На същата дата - 7 септември, 2023 г. “СТВ Консълтинг” продава останалата част от сградата на фирмата “Си Трейдинг 2016”, еднолична собственост на същата Станислава Арнаудова.

 

От данните в имотния регистър става ясно, че цената, на която “СТВ Консълтинг” продава своята част от имота, е 3 096 730.18 лв. Срещу тази сума са продадени общо 3 офиса с площ 414,51 кв.м., гаражи с площ 199 кв. м и фитнес зала от 42,5 кв. м. плюс прилежащия имот - 380 кв. м.

 

Ако вземем само площта на офисите - 414.51 кв. м., и се абстрахираме от останалото, средната цена на кв.м офис излиза 7470 лв.

Даниел Лорер успява да продаде собствения си офис от 113.61 кв.м плюс помещение в подпокривно пространство 91 кв. и други две технически помещения от 29,3 кв.м - или общо 234 кв.м, за впечатляващата сума от 1 858 038.5 лв. Грубите сметки показват, че това прави 7940 лв. на квадрат. Т.е. той получава за своя имот много повече, при условие че даже не е платил за направения преди това от фирмата на Асен Василев ремонт.

 

Няма как тази цена да е съизмерима с цената на останалите офиси и помещения в сградата. Тя се съизмерва с цената на офисите по първата сделка със “СТВ Консълтинг” на кв.м, но без включени гаражи, стойност на земята и фитнес. Така излиза, че Станислава Арнаудова се е съгласила да плати за имота на Лорер много повече от останалата част от сградата. Ако се съди по цените на гаражите и помещенията, горницата е много голяма. Въпросът е защо Арнаудова е приела да я плати.

 

3. Защо Станислава Арнаудова плаща прескъпо в критичен момент за “СТВ Консълтинг”?

 

Кой е купувачът, който в критичен момент за фирма “СТВ Консълтинг” - очертаващи се запори, купува сградата на фирмата, е ключов въпрос. Станислава Арнаудова, купувач на ползваната за партийна централа сграда, е действителният собственик на “Интелигентни Трафик Системи”, една от трите фирми-посреднички в събирането на държавните такси от тежкотоварния трафик. Фирмата получава 7% комисиона за целта. 

Тази връзка бе яростно оспорена с аргумента, че договорът на “Интелигентни трафик системи” е от времето на ГЕРБ, а за да са по-убедителни, от ПП-ДБ внесоха законови изменения, с които таванът на комисионите да се намали на 3%. От ПП изтъкват и че именно при кабинета "Денков" на пазара на винетки е допусната и трета фирма. 

Уви, връзките с “Интелигентни трафик системи” не спряха до комисионите от таксите за тежкотоварния трафик.

 

В публикация за “Дойче Веле” Емилия Милчева разкри, че броени месеци преди сделката фирмата е влязла в комуникация с финансовото министерство, оглавявано от Асен Василев, по готвени неблагоприятни за нея промени в закона за обществените поръчки /ЗОП/. Промените са публикувани за обществено обсъждане през юни 2023 г. , като изготвеният от МФ проект предвижда отпадане на съществуващо изключение АПИ да сключва договори за електронно пътно таксуване без да провежда процедури по реда на ЗОП.

 

Според МФ това изключение следва да отпадне, защото било “казуистичен подход” и е в нарушение на допустимите изключения по ЗОП. В свое становище от “Интелигентни трафик системи” са възразили, че няма нарушение на директивите и ЗОП е неприложим за този тип услуга, за който Брюксел е въвел регистрационен режим. От МФ са се съгласили с възражението с аргумента, че дейността наистина не попада в приложното поле на ЗОП, но не трябвало да фигурира и в изключенията, които са допустими в изрично посочени от ЕК случаи. Затова МФ е решило временно да остави текста и да пита ЕК какво да прави.

 

Можем само да гадаем имало ли е друга комуникация извън официалната, но сключването на имотна сделка с “Интелигентни трафик системи” само три месеца сред замразяването на готвената промяна, която би лишила фирмата на Станислава Арнаудова от привилигированото й положение и от произтичащите от него милиони приходи, е, меко казано, съмнително.

 

4. Наистина ли Асен Василев няма нищо общо със "СТВ Консълтинг" по време на имотните сделки?

 

Уверенията на финансовия министър Асен Василев, че той вече няма нищо общо с фирмата “СТВ Консълтинг”, защото е излязъл от нея, изобщо не са убедителни. Асен Василев при всички случаи е силно свързан с новия-стар собственик на фирмата - Марио Сотиров. През годините те са си прехвърляли взаимно собствеността на фирмата на символичната цена от 99 лв. - колкото е бил капиталът й при основаването й през 2012 г.

 

Така през март 2013 г., когато става за първи път министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков, Василев продава цялото си дялово участие във фирмата на Марио Сотиров за 99 лв. Когато престава да бъде министър, през август 2013 г., той си връща обратно дяловете, пак за 99 лв. През 2021 г., когато отново става служебен министър, този път на финансите, в правителството на Стефан Янев Василев отново продава фирмата си на Марио Сотиров, пак за 99 лв.

 

5. За какво е съдебният иск на Себастиян Бретшнайдер срещу "СТВ Консълтинг"?

 

Много интересен е въпросът за какво е първоначалният съдебен иск на Себастиян Бретшнайдер в САЩ срещу фирма “СТВ Консълтинг”. За момента за него не се знае нищо извън издадената в България обезпечителна заповед за част от сумата. Не е ясно и с какви аргументи е защитено пред съда искането за обезпечение. При всички случаи е силно обезпокоително срещу фирма, свързана с финансовия министър на България, да има претенция на стойност 5 млн. лв. Адвокатът на Бретшнайдер - Йорданка Панчовска, отказа да коментира пред "Сега" иска.

 

Самият Бретшнайдер съвсем не е случайна фигура. Според страницата му в LinkedIn Бретшнайдер от ноември 2020 г. досега е директор по корпоративното развитие в CTW в Ню Йорк. Това вероятно е клон на "СТВ Консултинг", защото адресът за кореспонденция, даден на сайта й, е София, ул. "Чаталджа" 3 - сградата, продажбата на която предизвика толкова въпроси. Според описанието на сайта CTW е платформа, която предоставя възможност за пазаруване в реално време, допълнителни услуги, пакети, динамично ценообразуване и обмен между продукти  между всички самолетни компании.

 

Известен факт е, че първата фирма на Асен Василев, основана през 2007 г. – “Лесно България” ЕООД, се занимава точно с продажба на самолетни билети на най-добри цени. Старт-ъп компанията набира финансиране от 6,1 млн. долара с помощта на инвестиционния фонд NEVEQ и фондът я придобива. Асен Василев е управител на фирмата до 2009 г. Същата година той основава друга фирма със същия предмет на дейност - „Евърбред Лимитед Великобритания“, с която бе свързан друг грандиозен скандал.

 

Един от инвеститорите в компанията - Мортен Лунд, обвини Асен Василев в измама. След размяна на остри реплики, бившите съдружници разрешават спора с извънсъдебно споразумение.

 

В медиите Бретшнайдер е представян като утвърден лидер за трансформиращи се бизнеси. Той е работил като изпълнителен директор и директор по трансформациите в няколко компании, които са собственост на инвестиционни фондове, в различни браншове в САЩ.

Не звучи никак добре и начинът, по който “СТВ Консълтинг” е успяла да разпродаде собствеността си точно преди изпадането в неплатежоспособност.

 

Подобно поведение е разбираемо от търговска гледна точка, но е проблемно, когато е свързано с финансовия министър на държавата. Както беше проблемно и препродаването на фирмата на шефа на НАП Румен Спецов на малоимотен гражданин, за да не се погасят 1.5 млн. лв. задължения към бюджета. Случаят тепърва ще се развива.

 

Източник: segabg.com


Магазин за хората
J Clinic
Енергото
ОЗК

От категорията

Божков: Недостигът води до високи цени на тока.ТЕЦ-Бобов дол и въглищните централи да бъдат запазени

Еленко Божков: Недостигът на базова енергия води до по-високи цени на тока-Elenko-Bozhkov--Nedostigat-na-bazova-energiya-vodi-do-po-visoki-tseni-na-toka_1770395816.jpg

Регионалният дефицит на електрическа енергия варира между 1000 и 2000 мегавата, ...

6 февр. 2026 | 18:36

Председателят на НС на ББР участва в дискусионен форум на Националното сдружение на общините

Председателят на НС на ББР пред дискусионен форум на Националното сдружение на общините-Predsedatelyat-na-NS-na-BBR-pred-diskusionen-forum-na-Natsionalnoto-sdruzhenie-na-obshtinite_1770370570.png

Пред представители на местната власт Иванова представи програмите, които ...

6 февр. 2026 | 11:35

Към началото на 2026 г. 18 общини остават без аптека на своята територия

Към началото на 2026 г. 18 общини остават без аптека на своята територия-Snimka--BNR_1697553217.jpg

Най-добре осигурено с аптеки е населението на общините Несебър, Приморско и ...

7 февр. 2026 | 14:23

НАП е извършила 6882 проверки за необосновано увеличение на цените

НАП е извършила 6882 проверки за необосновано увеличение на цените-NAP-e-izvarshila-6882-proverki-za-neobosnovano-uvelichenie-na-tsenite_1770462715.jpg

В годишните технически прегледи има спекула до 600% увеличение, посочи Христо ...

7 февр. 2026 | 13:11

НАЙ-ВАЖНОТО

Те са намерени в района на връх Околчица над Враца

Кошмар! Откриха мъртви и издирваните Ивайло Калушев и двете момчета

-Razsledvashti-ekipi-i-speshna-pomosht-kray-hizha--Petrohan--Snimka--bTV_1770055297.jpg

Кемперът е открит в района на Врачанския Балкан, по пътя към лобното място на ...

8 февр. 2026 | 13:59

Очаква се официална информация от компетентните институции в следващите часове.

Първа версия за смъртта на намерените край Враца Калушев, Златков и Александър: Тройно самоубийство

Първа версия за смъртта на намерените край Враца Ивайло Калушев, Златков и Яни: Тройно самоубийство-Parva-versiya-za-smartta-na-namerenite-kray-Vratsa-Ivaylo-Kalushev--Zlatkov-i-Yani--Troyno-samoubiystvo_1770558022.jpg

В кемпера е било открито тялото на Калушев. Малко по-късно към разследването се ...

8 февр. 2026 | 15:39

Тежкото криминално деяние е извършено от човек в „психична криза"

Психиатър за разстреляните в хижа "Петрохан": Става дума за „разширено меланхолно самоубийство“

Психиатър за разстреляните в хижата "Петрохан":  Става дума за „разширено меланхолно самоубийство“-Psihiatar-za-razstrelyanite-v-hizhata--Petrohan--Stava-duma-za--razshireno-melanholno-samoubiystvo-_1770559182.jpg

С прости думи: изпадналият в тежка депресия или меланхолия човек отнема живота ...

8 февр. 2026 | 15:58

Това подсказва, че издирваният е имал достъп до интернет

Замитане на следи? Николай Златков изтрил профила си в Инстаграм, часове преди да го открият мъртъв

Издирваният Николай Златков изтрил профила си в Инстаграм, часове преди да го открият мъртъв-Izdirvaniyat-Nikolay-Zlatkov-iztril-profila-si-v-Instagram--chasove-predi-da-go-otkriyat-martav_1770556629.jpg

Профилът му е бил активен до около 1 часа след полунощ, но вече е заключен, без ...

8 февр. 2026 | 15:16

Макулев баща даде интервюто в събота, около 24 часа преди обявяването на информацията за труповете

Бащата на намерения мъртъв Александър: Не мисля, че Калушев ги е застрелял. Будизмът е важен за него

Бащата на намерения мъртъв Яни Макулев: Не мисля, че Иво ги е застрелял. Будизмът е важен за него-Bashtata-na-namereniya-martav-Yani-Makulev--Ne-mislya--che-Ivo-gi-e-zastrelyal--Budizmat-e-vazhen-za-nego_1770557142.jpg

Ивайло Калушев познава децата ми от бебета, дъщеря ми тази година става на 25 ...

8 февр. 2026 | 15:23

Той манипулирал родителите на момчетата, вменявайки им вина

Млад мъж свидетелствал за сексуалните си отношения с Калушев, докато бил непълнолетен

"Лама" Ивайло Калушев--Lama--Ivaylo-Kalushev_1770542685.jpg

Заможно българско семейство е финансирало "Лама Ивайло" за ...

8 февр. 2026 | 11:23

Най-вероятно ще трябва да избира между това да се коалира или с ГЕРБ, или с ПП-ДБ, или с "Възраждане"

Надцененият Радев

Най-вероятно Радев ще трябва да избира между това да се коалира или с ГЕРБ, или с ППДБ, или с Възраждане-Radev--Politicheskoto-statukvo-ogranichi-vazmozhnostite-na-sanarodnitsite-ni-zad-granitsa-da-glasuvat_1770358294.png

Радев, в най-добрия случай, ще победи с 5 до 10%, което би било сериозен ...

8 февр. 2026 | 07:50

Скептичен съм за политическия проект на Радев, посочи дипломатът

Едвин Сугарев: Подкрепата за президента се изпарява, когато слезе на тепиха на партийните борби

Едвин Сугарев: Подкрепата за президента се изпарява, когато слезе на тепиха на партийните борби-Edvin-Sugarev--Podkrepata-za-prezidenta-se-izparyava--kogato-sleze-na-tepiha-na-partiynite-borbi_1770479672.png

Историческата договорка между Европейския съюз и Индия за свободна търговия е ...

7 февр. 2026 | 17:52

Деканът на Юридическия факултет на СУ коментира случая "Петрохан"

Вълчев: Как може да се регистрира НПО с име "Национална агенция за контрол на защитените територии"?

Вълчев: Как може да се регистрира НПО с име "Национална агенция за контрол на защитените територий"?-Valchev--Kak-mozhe-da-se-registrira-NPO-s-ime--Natsionalna-agentsiya-za-kontrol-na-zashtitenite-teritoriy-_1770488442.png

Има много ясна разпоредба в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, ...

7 февр. 2026 | 20:19