"Ако Росен Плевнелиев подаде оставка, ще минимизира щетите за сигурността на България, защото той в добрия случай е неадекватен." Това заяви на пресконференция зам.-председателят на АБВ Румен Петков, предаде БГНЕС.
„Как на 130 трупа и стотици ранени в Париж, ти да съзреш атака срещу сайта на ЦИК и хибридна война. Това е нещо, с което той ще остане в историята и колкото по-бързо остане в историята, толкова по-добре. Затова настояваме за оставката му. В добрия случай, той просто не си дава сметка какво причинява на България”, категоричен бе Петков.
„От едната страна обяви, че ще гледа на Запад, от другата страна обяви, че сме във война с Русия. В резултат на което имаме декларация, че се ускорява работата по "Турски поток". Видимо имаме проблем с развитието на ядрената енергетика. България е изолирана от всички енергийни обекти, които засягат Европа. България от енергийно сърце на Европа, ще се превърне в енергийно зависима държава”, каза заместникът на Първанов и добави, че това е в резултат на „такъв тип безумно говорене и политика, която ни прави врагове с наши необходими партньори, от гледна точка на интереса ни,” добави Петков.
Румен Петков запита какво е направил Плевнелиев, като гледа на Запад, за да бъде защитен интересът ни. „Премиерът каза - натиснали го отнякъде, за да не прави "Белене". Някой допуска ли, че по времето на Първанов и Сакскобургготски можеше да бъде оказван натиск върху институциите против националния интерес. Когато държавният ни глава се явява контузен пощенски гълъб или пощенска кутия без дъно, която ходи да обяснява наляво и надясно кой какво му е казал, но за сметка на българските граждани, резултатът ще е този - едните ще ни заобикалят, другите ще се гаврят, третите просто ще ни подминават”, уверен е Румен Петков.
Отделно той разкритикува, че общините са изправени пред изключително неизгодно положение в бюджета. „Имаме актуализация за 2015 г., където те не присъстват. Това ще ги постави в изключително трудно положение. Не са обезпечени средства за обслужване на дълг, приет от общините по фонд Флаг”, каза той. Петков обяви, че АБВ ще направи предложение за увеличение на бюджета на разузнавателната служба с 2, 5 млн. лв. и на ДАНС с 4 млн. лв. Петков смята, че ДАНС има тежък проблем от гледна точка на това да се изградят и укрепят национално информационно бюро за трансферите през България и укрепване на Антитерористичния център.
Относно предложението за ратификация на договора с Полша за ремонта на МиГ-вете, Петков смята, че въвличането на парламента в такъв акт е изключително опасен прецедент. „При сакатлък утре министърът на отбраната ще каже - парламентът го реши. Какво налага сега ратификация? Не се знае дали Русия няма да преустанови участието си в поддръжката на българските самолети. Последствията за самолетите ще бъдат катастрофални”, смята той.
От своя страна Марияна Тодорова, депутат от АБВ, обясни, че партията ще инициира няколко промени в бюджета между първо и второ четене в сектор заетост, социални политики и бюджет на Министерството на труда и социалната политика. Тя разясни, че има план за заетостта, като през 2008-2009 г. е бил субсидиран с 300-200 млн. лв., а от 2009 насам се отпускат по 73 млн. лв. АБВ ще поискат още 20 млн. лв., за да се изработят програми за стимулиране на безработицата, 17 млн. лв. за хората в неравностойно положение. За Министерство на труда и социалната политика ще поискат още 16 млн. лв. за увеличаване на заплатите в трите агенции и най-вече в Агенцията по заетостта и Агенцията по социално подпомагане. Обсъждат и вариант да поискат средства за въвеждане на дуалното обучение. От партията на Първанов ще поискат и 12 млн. лв. за БАН.
Михо Михов, председател на Комисията по отбрана, коментира, че в Комисията по отбрана и от АБВ отчитат, че бюджетът за армията и въоръжените сили е удовлетворителен. „Това е бюджет на началната модернизация при въоръжаване и бюджет на социалния смут. Силовите министерства бяха обладани от непрекъснати изказвания по отношение на социалния статус на военнослужещи и на полицаи”, каза Михов.
Той заяви, че позицията на АБВ е, че параграф 11 от бюджета следва да отпадне, като прибързан и неразумен. „В бюджета би следвало да се подобри позиционирането на сухопътните войски, като основен вид въоръжени сили за закупуването на модерна бойна техника. Положителното е, че в бюджета има 160 млн. лв. за поддържане на авиацията и военноморските сили. Нарастването на бюджета за въоръжените сили на 1,3 млрд. лв. доведе до позиционирането на военния бюджет на междинна рамка, говореща за 1,35% от БВП. Това не говори, че темпото е достатъчно, за да се достигнат 2%”, добави Михо Михов.