АБВ предлага секции за гласуване на български граждани в чужбина да може да става и по предложение на посланика или консула. Това е една от идеите на партията за промени в Изборния кодекс.
Трябва да се предвиди и възможност за образуване на секции, без да са изпълнени критериите за това (без да са подадени не по-малко от 40 заявления), по мотивирано предложение на ръководителя на дипломатическото или консулско представителство, но при спазване на съответната процедура и срокове, е предвидено във внесения в деловодството на парламента законопроект на АБВ.
Според АБВ трябва да има общ критерий за разкриване на избирателни секции извън страната, който да бъде валиден за всички държави и всички български граждани по света, без да се ограничава броят и местоположението на избирателните секции.
"След проведените избори за членове на Европейския парламент и за народни представители е видно, че няма логика прагът за своеобразно участие в разпределението на мандатите да е различен. Затова ПП АБВ предлага при избори за членове на Европейски парламент прагът да е 4 %, така, както е и на изборите за народни представители. В момента Република България е с най-висок праг, а това ощетява трайно по-малките формации. Другите държави изравняват прага на националния и Eвропейския парламент и след това разпределят мандатите", пишат в мотивите си депутатите от АБВ.
Те предлагат също така да отпадне предвиденото в чл. 242 а отписване от избирателните списъци като последица при неупражняване на избирателно право. Подобно ограничаване на избирателните права, чрез създаване на допълнителни условия за гласуване след отписване от списъците няма място в Избирателния кодекс на Република България, убедени са в АБВ.
Друга тяхна идея е да се направят промени в Закона за административно-териториалното устройство и критерият за разкриване на кметство да бъде 250 избиратели.