Абровски: Има достатъчно мляко, плодове и месо за производството на продукти само с наши суровини

Ако ДФЗ продължи да работи във вида, в който работи, ние на 31 декември ще загубим близо 220 млн. евро, посочи той

Абровски: Има достатъчно мляко, плодове и месо за производството на продукти само с наши суровини

17797 | 10 юни 2026 | 12:35

В момента разработваме и нови национални стандарти за производство на храни, които да бъдат изцяло от 100% българска суровина. Само!, подчерта министърът на земеделието

Инициативата на правителството "Кошница с грижа" е изключително социално отговорна. Към нея се присъединиха почти всички търговски вериги, като целта е в рамките на минимум 6 месеца минимум 30 продукта от малката потребителска кошница да бъдат намалени с минимум 15% за сметка на самите търговски вериги. Едно от условията е да бъде за сметка изцяло и само на търговските вериги, а другото условие е в голямата си част да е само за български продукти.

 

Това каза за БНР министърът на земеделието Пламен Абровски по повод твърдение, че от намаленията ще бъдат ощетени земеделските производители у нас, тъй като продукцията им ще се изкупува по-евтино. Министърът обеща пълна проверка:

 

"Не смятам, че някоя от търговските вериги ще си позволи този лош имидж - в деня, в който стиска подадената ръка от правителството, на следващия ден да изнудва производителите".

 

"Нямам право да допускам нищо! Аз ще проверя! И този, който си е позволил да злоупотребява с добрата инициатива на правителството, и който си позволява да злоупотребява със страховете и надеждите на хората, ще понесе жестоко наказание!"

 

По повод започнатата от БАБХ проверка на всички млечни продукти, влизащи у нас, но и на тези, произвеждани в България, министърът коментира, че ще има 100-процентов контрол.

 

"Довчера всички хвалеха как има контрол. Има нов изпълнителен директор на БАБХ и сега: "Защото той прави контрол". Нали трябва да има някаква реципрочност? Пак ви казвам: Контрол ще има, той ще бъде възможно най-засиленият и тепърва ще има още повече контрол, защото съвсем скоро ще обявим и мерките си за борба с виртуалните животни".

 

Предстои промяна и на Наредбата за млечните продукти, каза министърът:

 

"За да може българският потребител да бъде информиран на етикета каква част от млякото е българска и каква част от млякото е вносна. В момента разработваме и нови национални стандарти за производство на храни, които да бъдат изцяло от 100% българска суровина. Само!"

В новата наредба ще бъде изрично записано, че производството на кашкавал е при непрекъснат процес и за него се използва сурово мляко. С това ще се избегне употребата на вносна суровина, останала след производството на протеини на прах, обясни министърът. В цената не би трябвало да има разлика.

 

Има достатъчно мляко, плодове и месо за производството на продукти само с български суровини, категоричен е той, но уточни.

 

"Нека да правим разлика между това аз да правя масов продукт, в който да слагам каквото си поискам, стига то да бъде безопасно, и това да правя качествен продукт от качествена българска суровина. Това са коренно различни неща".

 

При борбата с виртуалните животни министърът ще разчита на "100% проверка на всички животни в определена област":

 

"В момента сме в период на задържане. Ще си изберем една от всичките 28 области, ще направим масови проверки, за да видим в тази област кой какви животни има, къде ги има, има ли ушни марки, няма ли. Надявам се да ми остане време да отида лично, защото все още в колата ми си имам клещи за размаркиране, което е българска иновация между другото...".

 

Държавното предприятие Кабюк за запазване на стари уникални породи "абсолютно съзнателно е доведено до фалит", категоричен е министърът:

"Защото някой е решил, че за сметка на държавата ще прави пари".

 

Абровски обобщи мерките, които се кани да предприеме в сектора:

"Контрол, контрол, контрол и санкции, санкции, санкции. Този, който е допуснал да се сключват неизгодни договори. Този, който е правил животновъден обект в животновъдния обект – всичкото това нещо ще бъде дадено на службите и всеки от тези хора, допринесли да сме до това състояние, ще си понесе отговорността, защото очакването за справедливост в българския народ е изключително голямо и ние трябва да можем да покажем, че има кой да отговори на тези очаквания".

 

За да се стигне до Прокуратурата, трябва да има нарушение по Наказателния кодекс, но отделно държавата има страшно много възможности да санкционира – налагане на глоби, спирането на субсидии, на отдаването на ДПФ, обобщи министърът:

 

"Много неща можеш да направиш, стига да имаш желание".

 

Подмяната на компютри в "Капитан Андреево" е била с цел "да спрем едно безпочвено говорене".

 

"Отидохме и занесохме 10 нови компютърни конфигурации. Другата седмица в четвъртък възнамерявам да поканя абсолютно всички медии, ще направя инспекция на ГКПП "Капитан Андреево", за да бъде ясно и веднъж завинаги да приключим тази тема. Тук не става на въпрос само за една лаборатория, става на въпрос за държавата България и за нейния имидж. Ние сме външна граница на ЕС. Като такава пазим целия ЕС. ЕК в момента води преговори с трети страни по отношение на търговските си споразумения. Утре, когато се договарят примерно с Азия, каква е преговорната сила на ЕС", попита министърът и допълни, че ако румънски служители проверяват на българската граница, логичният въпрос в Европа би бил защо контролът да не се премести на "Дунав мост".

 

Рискът от загуба на европейски средства съществува:

 

"Ако ДФЗ продължи да работи във вида, в който работи, ние на 31 декември ще загубим близо 220 милиона евро. Колко пари могат да бъдат спасени, ще стане ясно след 3 месеца, когато пуснем нотификация към ЕС, защото е необходима промяна на стратегическия план."


J Clinic
Енергото
ОЗК

От категорията

Министър Петрова: Не са поставяни условия от турска страна при замразяването на договора с "Боташ"

Министър Петрова: Не са поставяни условия от турска страна при замразяването на договора с "Боташ"-Ministar-Iva-Petrova---Mini-Maritsa-iztok--i-TETs--Maritsa-iztok-2--se-otdelyat-ot-strukturata-na-BEH_1781089477.jpg

"Договорът имаше потенциал, но не беше използван, по-скоро по политически ...

12 юли 2026 | 10:40

Фискалният съвет предлага нов механизъм за по-ефективно харчене на бюджетните средства

Фискалният съвет предлага нов механизъм за по-ефективно харчене на бюджетните средства-Fiskalniyat-savet-predlaga-nov-mehanizam-za-po-efektivno-harchene-na-byudzhetnite-sredstva_1783684976.png

Идеята е всяка бюджетна програма да бъде оценявана според постигнатите ...

10 юли 2026 | 14:53

Тихомир Каменов поиска "ДаллБогг" незабавно да се изнесе от централата си

Тихомир Каменов поиска "ДаллБогг" незабавно да се изнесе от централата си-1656833874.png

От страна на квесторите са предприети всички необходими действия за преместване ...

10 юли 2026 | 17:22

Финансовите министри от ЕС решават за поставяне на България в процедура по свръх дефицит

Финансовите министри от ЕС решават за поставяне на България в процедура по свръх дефицит-Finansovite-ministri-ot-ES-reshavat-za-postavyane-na-Balgariya-v-protsedura-po-svrah-defitsit_1783586712.jpg

В съобщение на Съвета на ЕС се уточнява, че още 9 държави са в същата процедура ...

9 юли 2026 | 11:42

НАЙ-ВАЖНОТО

Асен Василев определи първите месеци на новото управление като „пълен провал“

Асен Василев: Няма да издигаме общ кандидат за президент с ГЕРБ-СДС!

Асен Василев: Няма да издигаме общ кандидат за президент с ГЕРБ-СДС!-Asen-Vasilev--Nyama-da-izdigame-obsht-kandidat-za-prezident-s-GERB-SDS-_1783875237.jpg

За президентския вот от "Продължаваме промяната" очертават фигурата ...

12 юли 2026 | 19:52

Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев

Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев-Arestuvanata-piyana-zhena-sled-gonka-v-Sofiya-e-dashterya-na-Orlin-Aleksiev_1783876008.jpg

По-рано днес от МВР съобщиха за ареста на младата жена в 3 часа тази сутрин. Тя ...

12 юли 2026 | 20:05

По думите му „старите ченгеджийски мрежи са в процес на договаряне с Радев“

Радан Кънев: ПБ иска да овладее същите корупционни механизми както при Борисов

Радан Кънев: ПБ иска да овладее същите корупционни механизми както при Борисов-Radan-Kanev--PB-iska-da-ovladee-sashtite-koruptsionni-mehanizmi-kakto-pri-Borisov_1783877188.jpg

Кънев алармира, че „имаме смяна на лицата“, но новата партия в управлението – ...

12 юли 2026 | 20:24

ПБ искат да похарчат милиарди. И те ще ги похарчат, предупреди лидерът на ГЕРБ

Борисов: ГЕРБ няма да атакува кабинета на Радев, ако оттегли бюджета и внесе нов с дефицит до 3%

Борисов: ГЕРБ няма да атакува кабинета на Радев, ако оттегли бюджета и внеси нов с дефицит до 3%-Borisov--GERB-nyama-da-atakuva-kabineta-na-Radev--ako-ottegli-byudzheta-i-vnesi-nov-s-defitsit-do-3-_1783864834.jpg

Европейската система ни налага процедура по свръхдефицит. Това не е жълта ...

12 юли 2026 | 16:59

Не си спомням в рамките на една седмица толкова концентрирано срутване на предизборни програми, превърнали се в лъжи

Костадинов: Ако Радев бе казал всички тези неща преди изборите, нямаше да има 145 000 гласа, а 1445

Костадин Костадинов: Ако Радев беше казал всички тези неща преди изборите, подозирам, че нямаше да има  145 000 гласа, а 1445.-Kostadin-Kostadinov--Pobeda-v-sada-za-rabotnika--koyto-beshe-napadnat-ot-Ivaylo-Mirchev_1781702302.jpg

"Видяхте, че неговият министър на отбраната, Димитър Стоянов, заяви, че ...

12 юли 2026 | 18:49

Договорът с "Боташ" носеше всички възможности да печели

Антон Кутев за сделката с "Райнметал": Това не най-изгодният договор за България

Антон Кутев за сделката с "Райнметал":  Това не  най-изгодният договор за България-Anton-Kutev--Partiite--koito-ne-ni-dadat-podkrepa-za-sadebnata-reforma--shte-izcheznat-ot-kartata_1778527503.jpg

Евродепутатът Емил Радев заяви, че "Райнметал" е избрал Хърватия за ...

12 юли 2026 | 09:55

От един юрист се очаква изключителна прецизност при боравенето с факти и юридически процедури

Демерджиев и акцията му с полетите на Пеевски - немощ, излагация и дефектна процедура

Демерджиев и акцията му с полетите на Пеевски - немощ, излагация и дефектна процедура-Demerdzhiev-i-aktsiyata-mu-s-poletite-na-Peevski---nemosht--izlagatsiya-i-defektna-protsedura_1783873861.jpg

Асен Василев не може да бъде заподозрян в симпатии към Пеевски, но след като и ...

12 юли 2026 | 19:14

Министър Петрова: Не са поставяни условия от турска страна при замразяването на договора с "Боташ"

Министър Петрова: Не са поставяни условия от турска страна при замразяването на договора с "Боташ"-Ministar-Iva-Petrova---Mini-Maritsa-iztok--i-TETs--Maritsa-iztok-2--se-otdelyat-ot-strukturata-na-BEH_1781089477.jpg

"Договорът имаше потенциал, но не беше използван, по-скоро по политически ...

12 юли 2026 | 10:40

Проектът на бюджета не гарантира, че държавата има готов план да се справи с прекомерния дефицит през 2027 г.?

Петър Ганев за бюджета: Къде изчезнаха фискалните правила и корективните механизми?

Петър Ганев за бюджета: Къде изчезнаха фискалните правила и корективните механизми?-Petar-Ganev--Ochakvaniyata-sa-mezhdu-2-i-3-mlrd--leva-da-ostanat-izvan-bankovata-sistema_1771828814.jpg

По-лошото е, че не се спазва и фундаменталната логика зад фискалните правила, а ...

11 юли 2026 | 09:12