„В световен мащаб делът на ядрената енергетика трябва да достигне 25% до 2050 г. Това означава да се построят 1000 нови ядрени реактора“, заяви Агнета Ризинг, генерален директор на Светованата ядрена асоциация.
Ризинг участва в тържественото откриване на Осмата международна конфенерция и изложение „Атомекспо 2016“ в Москва. Тази година темата на форума е "Ядрената енергетика като основа на безвъглеродния енергиен баланс".
Сега в света има 435 ядрени реактора за енергийни нужди, които произвеждат около 11% от електроенергията на човечеството. Те са построени от 1954 година досега. На практика през следващите 35 години бройт им трябва да се увеличи два и половина пъти.
„Изграждането на нови АЕЦ е много важно, защото ние сме длъжнни да понижим въглеродните емисии. Много е важно да занесем ядрените технологии до нови страни. Поздравявам Русия за предоставянето на такива съоръжения на други държави“, каза още Ризинг.
„Русия е в челните редици на ядреното развитие. Технологиите, които се използват в АЕЦ, Русия успешно предава на много страни в света“, подчерта по време на откриването Михаил Чудаков, зам.-генерален директор на Межддународната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Държавната корпорация „Росатом“ отчита успешно изпълнение на проектите за изгрраждане на нови ядрени блокове в Китай и Индия. Стойността на бъдещата АЕЦ „Ханхикиви“ във Финландия по руски проект е понижена с 11%, което е от голямо значение за конкурентноспособността.
През миналата година „Росатом“ сключи генерален договор за изграждане на АЕЦ в Бангладеш и спечели търга за построяване на многофункционален експериментален ядрен реактор в Индонезия. Общият обем на чуждестранните поръчки, възложени на корпорацията, се е увеличил през 2015 г. от 5,2 млрд. долара на 6,3 млрд. долара.
„Независимо от авариите, като тези в „Чернобил“ и „Фукушима“, ядрената енергетика запазва своите позиции. И в бъдеще нейното развитие трябва да се опира на най-високите критерии за безопасност“, подчерта Чудаков.
„Ние вярваме в бъдещето на ядренета енергетика, на мирния атом. И ще направим всичко възможно енергетиката да се развива в безопасно направление“, заяви Жак Ригалдо, президент на Световната организация на ядрените оператори (ВАНО). Той припомни решенията на международната конференция в Париж за намаляване на парниковите емисии и добави, че безусловно ядрената енергетика подпомага тези усилия.
„Традиционният ядрен форум „Атомекспо 2016“ в Москва отбелязва през тази година рекорден интерес. В него участват над 4500 представители на 55 страни“, съобщи първият зам.-генерален директор на „Росатом“ Кирил Комаров по време на тържественото откриване на конференцията.