Постигнахме съгласие за плавен енергиен преход. Срещата беше ползотворна, заяви премиерът акад. Николай Денков след срещата със синдикатите в Министерския съвет, която продължи повече от два часа и половина.
До края на септември ще бъде подписано споразумение за справедлив преход, в което детайлно да бъдат разписани ангажиментите на държавата в сектора от днешна дата до 2030 г., каза акад. Николай Денков.
"Това, което установихме в хода на разговора е, че имаме съгласие по почти всички точки в декларацията. Има няколко нюанса по това как могат да се реализират предложенията, които те правят, но това са по-скоро технически проблеми, които няма да могат да се реализират точно както е написано в декларацията, но ние можем да ги отразим в споразумението, за което се разбрахме, че ще работим и ще го подпишем до края на месец септември", посочи акад. Денков.
Във фокуса на споразумението ще бъде искането на синдикатите за създаване на оператор за конверсия на въглищните региони, чиято цел е подготовката на регионите за развитие на нови икономически дейности.
Това ще даде повече увереност на хората, че няма да останат без работа и че ще има още една възможност за тях, наред с развитието на индустриален парк, в който се очакват значими инвестиции. Предвижда се финансиране да бъде осигурено по линия на Фонда за справедлив преход. Министерството на енергетиката вече работи по концепция за създаване на оператора, която се очаква да бъде готова до средата на октомври и да бъде консултирана с Европейската комисия.
Изготвянето на генерален план за комплекса „Мини Марица“ също е сред темите, които синдикатите настояват да бъде включена в споразумението. Правителството вече работи по въпроса за изготвянето на този план.
Диалогът със социалните партньори ни помага за изработим качествени документи с грижа за хората, заяви министър-председателят акад. Николай Денков след срещата с представителна група на протестиращите миньори и енергетици, водена от президента на КНСБ Пламен Димитров и президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
Премиерът изрази увереност, че именно диалогът на кабинета със социалните партньори е ключов за връщането на доверието на хората, което е било загубено назад в годините заради неизпълнени ангажименти и обещания.
"До края на септември ще бъде подписано споразумение за справедлив преход, в което детайлно да бъдат разписани ангажиментите на държавата в сектора от днешна дата до 2030 г. Това споразумение за нас е фундаментален въпрос. Търсим гаранция за него от парламента", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Разбрахме се веднага да започне работа по Общия устройствен план на комплекса "Марица изток", защото този план е елемент от огромното напрежение и недоверие, които съществуват там", посочи и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Да има национално споразумение, в което да опишем по години какво и как се случва с мините в Маришкия басейн и в останалите мини в Перник, Кюстендил и в ТЕЦ-овете. Година по година както натоварване да има. И от тук нататък - с колко хора работим и как гарантира правителството оттук нататък натоварването на държавните ТЕЦ-ове, всъщност на най-големия държавен ТЕЦ натоварването на неговата мощност. Тоест за такива конкретни неща в това споразумение трябва да има ангажименти по години", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Получихме конкретен ангажимент, че до 15 октомври ще бъде създадено държавно предприятие. То ще бъде финансирано регионално по Плана за възстановяване и устойчивост за Стара Загора, Перник и Кюстендил, добави Пламен Димитров.
Така дори и един да остане без работа, ще може да бъде преназначен при същите условия на работа, от мините в това държавно предприятие, каза още Пламен Димитров. Това е единственият сигурен начин да гарантираме на миньорите, че няма да останат без работа във времето до 2038 година, добави той.
Синдикатите са поискали от правителството ТЕЦ-2 на комплекса "Марица" да се обяви за критична енергийна инфраструктура и да се натоварва, за да работи.
За ТЕЦ-Бобов дол синдикатите настояват да има допълнителни мерки, а мината там да не бъде затворена през 2026 г.
КНСБ и КТ "Подкрепа" също така искат партиите в парламента да станат гарант за изпълнението на споразумението, ако се стигне до неговото подписване. "Всички парламентарно представени партии да излязат поименно пред нас и да гарантират, че без значение кой ще управлява следващите девет месеца, не правителството, а партиите да гарантират, че подписаните договорки ще бъдат изпълнени, защото се уморихме от бездействието на различни правителства", каза Димитров.
Представители на енергетиците и миньорите, както и лидерите на синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" бяха приети от министър-председателя след пет часови протести.
Миньори и енергетици протестираха пред Министерския съвет под надслов "За ясно и сигурно енергийно бъдеще на България!". В протеста се включиха работници от целия въгледобивен сектор в България.
Преди това се стигна до изостряне на напрежението, при което протестиращите се опитаха да нахлуят в МС. Нека уважаваме органите на реда, призова водещият протеста синдикалист.
"Явно някой мисли, че може да се подиграва с миньори и енергетици. Вече час и половина няма отговор от преговарящата ни група. Явно са им взети телефоните Някой от нашата група да излезе. Ние не сме кротки като тревата", заявиха протестиращите.
На протеста в тяхна подкрепа дойдоха депутати от "Възраждане", ИТН и БСП.
Организаторите на протеста от КНСБ и КТ "Подкрепа" се опасяват от закриване на работни места - около 12 000 в комплекса "Марица Изток" с тенденция след 2030 г. те да станат 15 000. Опасенията на КНСБ са, че ще бъдат застрашени индиректно до 100 000 работни места от сектора.