Психоисторическата война, която се води днес, има една цел – да се фалшифицира историята. Първата теза в нея е, че Съветският съюз и Сталин заедно с Хитлер са виновниците за Втората световна война. Второ, Сталин си е бил подготвил агресията и Хитлер го и изпреварил с две седмици. Това каза днес известният руски историк академик Андрей Илич Фурсов по време на голяма двудневна международна конференция „Исторически истини и лъжи – 75 години от началото на Великата Отечествена война“.
Ученият обясни, че тази версия е получила разпространение с „изменника“ Суворов (бел. ред. - известният писател Виктор Суворов, литературният псевдоним на Владиимир Богдаанович Резун - съветски офицер-разузнавач, избягал на Запад и автор на книги, чрез които прави опит да развенчава митове на комунистическата пропаганда за съветската военна история и особено за Втората световна война), но всъщност „става дума за колективен труд – книгите му са подготвени от МИ 6“.
Конференцията събра повече от 150 души в Централния военен клуб в София – гости и участници от България, Русия, Гърция, Сърбия и Молдова. Тя е организирана от „Форум България – Русия“ заедно с Българския антифашистки съюз, Българския евразийски научен център, Съюза на ветераните от войните на България и Съвета на руските ветерани от Великата Отечествена война.
„Нашата конференция има за главна цел да присъедини гласа ни към гласа на всички хора, които отстояват истината за Великата отечествена война - вече 71 години. Да отчетем усилията за това на правителството на Руската федерация и на Министерството на външните й работи, намерили концентриран израз в Доклада за 70-та годишнина от Победата на министър Сергей Лавров - дипломат № 1 на днешния свят.“ С тези думи председателката на Форум „България – Русия“ Светлана Шаренкова приветства всички в залата.
Тя подчерта, че „възможността да сме живи, да сме създали семейство и потомство, да обичаме и да чувстваме радост от живота - ние дължим на Великата победа, която милионите бойци и борци от различни страни на Европа и света постигнаха в безброй безмилостни схватки с кафявата чума на фашизма и нацизма.“ Шаренкова отбеляза, че историята задължава „да пазим свято истината за тази титанична битка на народите срещу робството и смъртта, да даваме отпор на фалшификациите и наглите лъжи за причините, характера, резултатите и дългосрочните последици на победата над фашизма.“
Акад. Андрей Фурсов изказа доста революционни тези и подробно разясни в доклада си няколко от най-важните моменти от механизмите на възникване на Втората световна война и Великата Отечествена война. Той посочи за неправилно „да се отговоря на всяко предизвикателство на противника“ и с чувство за хумор разясни, че „не трябва да се удря всеки комар, който те ухапе. Трябва да включиш уреда, който изтребва всички“.
Историкът бе категоричен за някои от механизмите на възникването на Втората световна война. „Несъмнено е, че Втората световна война произтича от Първата, а Великата Отечествена война не е продължение на Първата с немците. Това е схватка между капиталистическата и социалистическата система. Западните страни започнаха да се договарят с Чърчил и Рузвелт за тази мрачна антируска символика. Хитлер си постави задача да се унищожат руснаците – нещо, което не си постави за задача дори кайзер Вилхелм II. След Първата световна война Русия не е свръх държава, но след Втората тя е такава.“
Най-важният въпрос е – кой е победил, натърти акад. Фурцов и обясни: „Съветските времена след войната казваха еднозначно, че това е Сталин. Историята на Втората световна война беше издадена в шест тома, в които се казваше, че е победила комунистическата партия. След това при Брежнев се появиха нови 12 тома, в които се казваше - комунистическата партия, Леонид Илич Брежнев, Малката земя... И след като започнаха да заливат с кал съветското минало, се появи тезата, че е победил народът, въпреки Сталин.“
Фурцов нарече това пълно безумие и противоречие на елементарната логика. „Народът – това е тълпа. Победи съветската система начело със Сталин. При това тя се оказа много жизнена. Преди смъртта на Сталин бяха открити нови църкви, при Хрушчов те бяха затворени. Т.е. режимът се оказа много гъвкав“, посочи още в доклада си историкът.
Акад. Фурцов направи интересен паралел като сравни руския народ през 1941-а и през 1916 г. „ През 1916-а рухна офицерският корпус на руската армия, рухна и самата армия. За 20 месеца корпусът бе възстановен, в армията навлязоха млади хора, които пречупиха гръбнака на Вермахта във Втората световна война. Т.е. съветското общество беше здраво и породи съветският патриотизъм. През 30-те години в Съветския съюз бе създаден този съветски човек.“
„Отношението на Сталин към германците е било много по-хуманно, отколкото отношението на американците, заяви Фурцов и даде следният пример: „Американците са бомбардирали не заводите в Германия, а градовете като са унищожавали цивилното население. Т.е. биологичната им маса, нещо което никога не е правено от страна на Съветския съюз. Нещо повече, Сталин е настоявал Германия да не бъде разгромена, а по отношение на немския народ да не се предприемат допълнителни репресии. Несъмнено войната си е война и противникът трябва да се унищожи“, допълни историкът.
Гости на големия международен форум бяха дипломатът Контантин Косачов, председател на Комитета на Съвета на Руската Федерация по международните въпроси и известен като специален представител на президента Путин, посланикът на Палестина у нас Ахмед Ал Мабду, лидерът на „Атака“ Волен Сидеров, депутатите от БСП Красимир Янков и Валери Жаблянов, проф. д-р Димитър Иванов, директорът на Руския куртурно-информационен център у нас Журавльов, Кирил Ринза – съветник по културните въпроси в посолството на Русия, дипломати от България, Беларус, Симеоон Игнатов от Българския антифашистки съюз, Горан Симеонов от Асоциацията на разузнавачите, Минчо Минчев от Българския евразийски научен център, архимандрит Филип от храма "Св. Николай Мирликийски", наричан от софиянци Руската църква, и много други.
Форумът продължава и утре в Руския културен център в столицата.