Мине не мине време и Албена и Павел Благеви, които делят времето си между щата Юта, София и планините по целия свят, решават да си причинят някое екстремно приключение. Последният път, когато гостуваха в Покана за пътуване тощу-що се бяха върнали от обиколката на връх Анапурна.
Сега, тренирайки за базовия лагер на същия връх, семейството решило да обиколи някои от най-зрелищните американски каньони. Пожелах да започнем разказа за “каньонига” им с леговището на антилопата.
Запитах ги наистина ли е толкова къса тази природна забележителност с невероятни краски. Оказа се, че каньоните са два и наистина не са дълги, но пък има “хватки” при преминаването и най-вече заснемането им.
Албена и Павел Благеви, макар да са пенсионирани химици като оперните певци имат дълъг списък с бъдещи ангажименти. Те са заедно още от седма гимназия в София, но след 50 години брак никак не са си омръзнали, щом предпочитат да пътешестват само двамата.
Стигнахме до Северния койотски хълм или както го определи Албена - подобен на пловдивско тепе. На него и на Южната му версия човнек може да попадне само ако участва в лотария и спечели входен билет.
Навремето това е ставало чрез въртене на сфери, а сега вече виртуално, обаче за да участва човек трябва да е в района на националния парк.
Албена и Павел Благеви тренират из някои от най-забележителните американски каньони за бъдещото си изкачване до базовия лагер на връх Анапурна. Те вече стигнаха до базовия лагер на Еверест, така че не се съмнявам в успеха им.
Жената е остров, а Фиджи е нейният парфюм. Всъщност цялата държава се състои от 333 острова и днес тя е една от най-дружелюбните страни. Навсякъде звучи „Була“, дума която се носи като балон и с нея се поздравяват дори непознати. Тя означава Здравей, но и Живот.
Освен, че посрещат с Була, всички пеят – и за добре дошли, и на изпроводяк. Това разказва Петър Стоянов, собственик на туристическа агенция Luxutour, превърнал приключенията в професия.
Петър Стоянов ни изненада с обичаите на Фиджи, където от малки възпитават някои момичета като момчета и обратното. В малките селца все още властва традицията ако в едно семейство са се родили само момчета, последните да се отглеждат като момичета, за да има кой да помага в домакинството.
Момичетата пък се обучават на мъжки занаяти. Какви промени настъпват вследствие на това в обществото на Фиджи научаваме от Петър.
В Покана за пътуване ще ви отведа до най-необичайните градове в света, където можете да отидете на пътешествие, ако ви е омръзнало от утъпканите туристически пътеки.
Най-тесният град в света, който в най-широката си точка достига само 400 метра – Яндзин, е разположен на брега на река Нанси в подножието на Тибет и е заобиколен от планини от двете страни. Склоновете на дефилето са стръмни, което позволява на хората да издигат домовете си единствено на тясна ивица покрай водата. Следователно, застрояването е гъсто, а сградите са само многоетажни.
През лятото Нанси изтънява до малък поток, а през дъждовния сезон буиства като опасен порой. Понякога водата достига до първите етажи. Градът е дълъг 60 километра и в него живеят над 300 000 души. Връзката с цивилизацията преминава през планината - двукилометров тунел свързва Яндзин с външния свят. Най-добрият начин да стигнете до него от Пекин е с влак и такси през Ченгду, което отнема 11 часа и 14 минути.
Лонгиърбиен е един от най-северните градове в света, където да умреш, значи да нарушиш закона. Гробището не се използва повече от 70 години, защото в условията на вечен мраз телата не се разлагат, което означава, че патогените остават живи. Проби от вируса на испанския грип, който навремето е убил пет процента от населението на света, са запазени в почвата под Лонгиърбиен. Това са единствените активни щамове в света.
В следствие на това, всички починали жители на Лонгиърбиен се транспортират със самолет до други норвежки градове, за да бъдат погребани там. Има два начина да стигнете: през лятото по море с лайнер и през цялата година със самолет.