По-умните противници на президента предпочитат да го държат настрани и пасивен. Ясен е опитът да бъде оваргалян президентът и това е нарушение на неговата репутация.
Това каза политологът проф. Александър Маринов пред Нова телевизия.
Когато се каже "пътят на копринката" трябва да се докаже, каза още той. И беше категоричен, че всеки сигнал трябва да бъде проверен и прокуратурата да си върши работата.
Относно думите на Илияна Йотова, че атаката срещу Румен Радев е заради отказа му да стане част от „сглобката", проф. Маринов каза, че след като го е казала, значи има основание за това.
Той коментира и дали допуска, че бъдещ партиен лидер ще говори за корупция, ще нарича Президентството „тъмно място" и държавният глава - „Мистър Кеш”, без да има нещо.
„Цялата тази реторика предполага отговорност. Или ще се потвърди и тогава замесените ще носят отговорност, или няма да се потвърди и цялата отговорност ще понесе онзи, който изрича тези неща. Говорим за политическа отговорност на високопоставен в парламента и в една от системните партии човек”, каза Маринов.
Той отбеляза, че обвиненията за „Пътя на Копринката” се търкалят от години.
Запитан дали Радев все пак трябва да даде обяснение за Копринков и Ушев, Маринов каза: „Не отивай да се бориш с прасе в кочината, защото и двамата ще се изцапате, но на него това ще му достави удоволствие. Ясно е, че това е опит да бъде овъргалян президентът, да бъде нарушена неговата репутация. Но той няма за какво да дава обяснения”, каза Маринов.
Той не смята, че ще се стигне до импийчмънт на президента. Няма основание, тези, които се опитат да го направят - ще се сблъскат с конституционни и правни основания. Дори да допуснем, че започнат , те ще направят огромна услуга на президента, каза още той. Защото той ще бъде атакуван по несправедливи причини, користно и да бъде елиминиран като опонент.
Нека да допуснем, чисто теоретично, че такова предложение минава през парламента и още по-невъзможното да мине през КС, какво ще имаме като краен резултат - Радев излиза и прави своя партия, а Йотова довършва мандата. И до какво ще доведе това?, каза още той.
По думите му, докато е в президентската институция, Радев няма да направи партия. А по темата за запазената търговска марка „Движение Трети март”, Маринов заяви, че нужда от алтернатива има.
„Тук трябва да разглеждаме нещата в една двустранна връзка. Въпросът не е само зад кого ще застане президентът, а кой ще застане зад президента. Ясно е, че мнозинството българи не одобряват сегашното състояние на партийно-политическата система и по тази причина не гласуват. Голяма част от тях търсят някаква алтернатива. Тя ще се появи, независимо дали покрай президента, или нещо друго”, смята Маринов.
Радев няма да организира хората, но може те да се самоорганизират, посочи шефът на бившия Стратегически съвет на държавния глава.
Той определи като „огромна спекулация” обвиненията срещу Радев по отношение на вижданията му за външната политика.
„Така нареченият евроатлантизъм на сглобката е алиби, фасада. Една част от тях познаваме добре. Какви евроатлантици са те? Не са имали никакви проблеми да поддържат делови и политически отношения с Русия. Един подари кученце на Путин, а другите изобщо не са били такива убедени евроатлантици през годините. Президентът, според мен, е привърженик на европейската ориентация на България, която обаче има друг смисъл - на пълноценен, достоен, суверенен член на Европейския съюз и НАТО, който отстоява своите интереси”, каза Маринов.
Относно службите, той заяви, че управляващите взаимно не си вярват, за да дадат контрола един на друг. „Те биха искали да ги вземат от президента, но не могат да си позволят да си ги дадат. Никой не иска да предприеме такива стъпки преди да е ясно какво ще се случи. А те не могат да се спогодят по този въпрос и затова, според мен, няма да има движение по темата”, каза Маринов.