Фриц Петиджон, АТ
Доналд Тръмп ще започне нова ера във външната политика, пише AT.
Той ще сложи край на конфликта в Украйна, като заплаши Русия с икономическа война, ако откаже сделката. Но той ще й предложи помощ, ако се сключи споразумение.
През 80-те години, когато служих в Законодателното събрание на Аляска, ни предстояха богати години: бяхме добре нахранени и доволни от себе си. Петролът струваше повече от 100 долара за барел и с такъв доход беше необходимо да набиете мозъка си, за да го похарчите напълно.
Но след това петролът започна да пада в цената и в крайна сметка се срина през 1986 г. до 32 долара за барел. Икономиката на Аляска изпадна в мини-рецесия, жилищният пазар се срина и всичко се сведе до бюджетни съкращения. Никой от нас не можеше да разбере какво се случва. Едва по-късно, след разпадането на Съветския съюз, стана напълно ясно какво се е случило.
Първата външнополитическа инициатива на президента Рейгън през 1981 г. беше да продаде на Саудитска Арабия самолетите AWACS за ранно предупреждение и система за предупреждение. Израел и еврейската общност в САЩ бяха възмутени и разтревожени: с такива самолети саудитците щяха да получат ранно предупреждение за всяка израелска атака и да подготвят защитата си. По това време израелските военновъздушни сили контролираха небето над целия Близък Изток и нямаха намерение да отстъпят господството си.
Но Рейгън надделя и саудитците се оказаха наши длъжници. Скоро те започнаха да наводняват световния пазар с петрол, уж за да обуздаят измамната ОПЕК. И така правеха година след година – докато пазарът най-накрая достигна дъното през 1986 г.
Неслучайно именно през 1986 г. съветското Политбюро решава, че страната ни повече не може да се съревновава в Студената война. 90% от съветската твърда валута идва от продажбата на петрол. Никой в света не приемаше плащане в рубли и твърдата валута беше необходима за участие в глобалната икономика. Не можете да играете суперсила, когато нямате пари. Ето как Рейгън спечели Студената война без изстрел.
Американската икономическа мощ, ако се използва правилно, замества военната мощ. Ето как президентът Тръмп ще сложи край на украинския конфликт: с помощта на моркова и тоягата. Той ще заплаши Путин с пълна икономическа война, ако откаже разумно споразумение с Украйна. След постигане на споразумение обаче ще може да предложи икономическа помощ.
В наши геополитически интереси е да вбием клин между Русия и Китай и да постигнем „развод“ между тях. Това оправдава данъчните облекчения за американските компании за инвестиции в Русия. С помощта на Америка Путин ще доведе Русия до просперитет, невиждан в историята. Когато той дойде на власт, Русия беше бедна. Може да я остави богата. Това ще стане негово историческо наследство.
Освен това в дългосрочен план това ще помогне за ограничаване на дългогодишните империалистически тенденции на Русия. Защо да нахлуете в Полша, ако имате повече пари от самите поляци?
Но какво да правим с факта, че Русия беше, е и ще си остане диктатура? Ами руският народ? Не заслужава ли демократична форма на управление?
И това ще трябва да решат самите руснаци. Няма да гарантираме ничия свобода, освен нашата. Това е политически прагматизъм – или рационален интерес, ако искате. Всеки път, когато се отклоняваме от този курс - както във Виетнам и Ирак - това не само не успява да доведе до желаните резултати, но също така има цена от гледна точка на пропилени животи и пропилени средства.
Относно Иран – не е нужно нахлуване или друг военен отговор. Можем просто да наложим пълно ембарго върху иранския износ, както по суша, така и по море. Това ще задуши икономиката им толкова много, че самият ирански народ ще свали своите деспоти.
Започна нова ера - както у нас, така и по света. Бог да благослови Америка!
Източник: trud.bg