Ирина Бокова е знаела, че няма шанс да бъде избрана за генерален секретар на ООН, но въпреки това е решила да остане в надпреварата след като българското правителство номинира Кристалина Георгиева. Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев. Той изтъкна, че опозицията няма основания да приписва провала на Бокова на сегашния кабинет.
Андрей Ковачев каза, че Бокова, която е генерален директор на ЮНЕСКО, "беше кандидат на правителството на Пламен Орешарски и беше поставена като кандидат на България след ултиматум от г-н Първанов. Това не трябва да бъде забравяно".
"Не трябва да бъде забравяно, че г-жа Бокова нямаше никакъв шанс, поради простата причина че САЩ и Великобритания бяха заявили, включително и на г-жа Бокова и тя много добре го знаеше към 26 септември, че ще получи два пъти вето. Затова и българското правителство взе абсолютно правилното решение да се опита да спаси шанса за Източна Европа да има генерален секретар", каза Ковачев.
Според него, Русия е подавала "позитивни сигнали“, че няма да наложи вето на Кристална Георгиева чак до 3- ти октомври. Дипломатическите източници са категорични, че Русия и Китай са наложили вето на Георгиева, заяви Ковачев.
Ковачев изтъкна, че преди последното гласуване в ООН, при което Съветът за сигурност се обедини около кандидатурата на португалеца Антониу Гутериш, Бокова не е имала подкрепата на държавата и оставането ѝ в надпреварата е попречило на консолидацията на гласовете около една кандидатура на жена от Източна Европа.
Депутатът от БСП Ангел Найденов каза, че от началото на кампанията имало усилия кандидатурата на Ирина Бокова да бъде торпилирана. "От тази гледна точка нейното представяне не е провал, каквото беше определението на г-н Ковачев. Крайният резултат е неин личен успех. Забележете, независимо дали говорим за това дали е четвърта или втора, тя постигна този резултат", каза Найденов.
Той заяви, че "все още има технологично време“ вотът на недоверие към правителството да бъде внесен преди президентските избори, но се обсъжда дали да е само за външната политика или за цялостната политика, както иска ДПС.
Двамата събеседници се обединиха около твърдението, че новата Европейска агенция за гранична и брегова охрана , която започна работа и на българо-турската граница, повишава сигурността в региона, но не разрешава окончателно бежанския проблем. Според Ковачев е необходима обща външна политика на ЕС. Според Найденов "буди недоумение фактът, че вече 2 години не могат да бъдат построени тези километри от защитното съоръжение, които бяха предвидени по проекта на правителството въпреки завишените цени.
Андрей Ковачев подчерта, че няма целенасочена политика за постоянно заселване на мигранти и бежанци в България, а със страховете на хората се злоупотребява предизборно. От друга страна, ние трябва да сме готови за временно настаняване на хора, които пристигат в България, които трябва да бъдат върнати по родните си места "по най-бързия начин“, каза той.