Андрей Райчев и Димитър Ганев в студиото на БНТ

Според политолога Димитър Ганев подписът под служебния кабинет ще бъде на "президента Йотова"

Андрей Райчев за партия на Радев: Изчаква последните дни, като концентрира вниманието върху себе си

18247 | 19 ян. 2026 | 09:02

Образува се една добре осветена врата, където още никой няма, но се чака някой да мине, описа политическата ситуация социологът Райчев

Цялата политическа логика е в това президентът да кандидатства с политически проект. Ако е вярно това - той изчаква последните дни, като концентрира внимание към себе си. Няма съмнение, че наблюдаваме техника, при която всичко се съсредоточава. Неговите противници казват "хайде, идвай". Някак се образува една врата, добре осветена, където още никой няма, но се чака някой да мине.

Така описа моментната политическа ситуация в страната социологът Андрей Райчев в предаването "Денят започва" по БНТ.

Вътрешната обстановка е изцяло в полза на Радев. Противниците му са в състояние да го чакат. Международната обстановка е много сериозно в негова полза. Всичко е подредено и остава главният герой да каже: "Ето ме!", добави Райчев.

Политологът Димитър Ганев, също гост в студиото, отбеляза, че се говори за партията на Радев "като факт и вероятно ще се случи в рамките на следващите няколко дни". Според него оставката на правителството е била като подарък за президента.

Имахме няколко ясни знака - имаше намигване в рамките на новогодишната реч. Самият Радев говори за неговата партия като нещо, създадено в главите на други хора, без да отрича, че има такова нещо. Освен това секретарят по сигурност и отбрана направи недвусмислен пост в социалните мрежи с едни импровизирани интервюта. При нагнетено такова напрежение, че президентът Радев ще подаде оставка и ще атакува партийния терен - той просто да стои и да не отрича това нещо, ако няма такова намерение, би било комично, поясни Ганев.

Президентът Радев не разчита на организационна мрежа по места. Той и екипът му ще се опитат да предизвикат форма на електорална вълна. От кампанията ще зависи всичко, смята Димитър Ганев.

Според него вариантите за служебен премиер са два - Андрей Гюров или някой друг.

Двамата анализатори коментираха хипотезата дали Илияна Йотова също ще се включи в партията на Радев, или ще заеме поста президент на републиката.

Защо Илияна Йотова да се оттегли? Ако съдбата ѝ подари това - една година президентство. Това е подарък на президентските избор да се яви не вицепрезидентът Йотова, а президентът Йотова, коментира Андрей Райчев.

Димитър Ганев уточни, че след оставката на президента Радев пред Конституционния съд, Илияна Йотова става президент. "След което започват преговори за служебен кабинет. Най-логичното е в рамките на следващите няколко месеца да се потвърди нейната номинация за президентските избори", обясни още той. И добави, че подписът под служебния кабинет ще бъде на "президента Йотова".

 


Магазин за хората
ЕНП
Енергото

От категорията

Андрей Райчев за Крум Зарков: Това е скандален избор и последният шанс на БСП
(Видео)

Снимка: бТВ-Snimka--bTV_1770580551.jpg

Това което се случи вчера на конгреса на БСП, не може да се случи в никоя друга ...

8 февр. 2026 | 21:54

Лиана Панделиева: Денков се прави на паднал от Космоса за НПО-то, подписало с колегата му Сандов

Денков се прави на паднал от Космоса за НПО-то, подписало с колегата му Сандов-Denkov-se-pravi-na-padnal-ot-Kosmosa-za-NPO-to--podpisalo-s-kolegata-mu-Sandov_1770578340.jpg

Според академика, бивш министър на образованието, "някои родители искат да ...

8 февр. 2026 | 21:14

Харалан Александров: Живеем в много мрачен свят, българската му проекция е драмата "Петрохан"

Харалан Александров-Haralan-Aleksandrov--Pechelivsh-ot-situatsiyata-e-DPS-NN--istinski-vazhniyat-chovek-e-Delyan-Peevski_1741954264.jpg

Петроханският "Туин пийкс" е доста добро название. Тук са заложени ...

8 февр. 2026 | 20:06

Александър Урумов: Десет въпроса за случая “Петрохан”

Александър Урумов: Десет въпроса за случая “Петрохан”-1548142627.jpg

И последно - какви са зависимостите между “лама” Калушев и “зеленото трио” ...

8 февр. 2026 | 17:48

НАЙ-ВАЖНОТО

МВР трябва да говори, когато има какво да каже, коментира той случая "Петрохан"

Томислав Дончев: Прегласуване на бюджета ще отвори състезание по грозен левичарски популизъм
(Видео)

Томислав Дончев Кадър: бТВ-Tomislav-Donchev-Kadar--bTV_1770579175.jpg

Има възможност в НС да се приемат всички законови промени, за да получи ...

8 февр. 2026 | 21:32

20-годишният българин изтръгна бронза с фотофиниш

Тервел Замфиров донесе първия олимпийски медал за България!

Тервел Замфиров донесе първия олимпийски медал за България!-Tervel-Zamfirov-donese-parviya-olimpiyski-medal-za-Balgariya-_1770566249.jpg

Бронзът в паралелния гигантски слалом н алпийския сноуборд затвърди статута на ...

8 февр. 2026 | 17:56

Президентът поздрави първия ни медалист в Милано/Кортина

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България днес!

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България днес!-Iliyana-Yotova--Tervel-Zamfirov-e-geroyat-na-Balgariya-dnes-_1770567021.jpg

Гордеем се с високото му постижение, което донесе на страната ни първия от 20 ...

8 февр. 2026 | 18:02

Те са намерени в района на връх Околчица над Враца

Кошмар! Откриха мъртви и издирваните Ивайло Калушев и двете момчета

-Razsledvashti-ekipi-i-speshna-pomosht-kray-hizha--Petrohan--Snimka--bTV_1770055297.jpg

Кемперът е открит в района на Врачанския Балкан, по пътя към лобното място на ...

8 февр. 2026 | 13:59

Стрелбата е била вътре в кемпера

МВР за тримата простреляни в кемпера край Враца: Случаят е без аналог! Жертвите са били изненадани!
(Видео)

Разследваме престъпление без аналог. Открити са три простреляни тела и автомобил, заяви директорът на ГД "Национална полиция" главен комисар Захари Васков.-Razsledvame-prestaplenie-bez-analog--Otkriti-sa-tri-prostrelyani-tela-i-avtomobil--zayavi-direktorat-na-GD--Natsionalna-politsiya--glaven-komisar-Zahari-Vaskov-_1770566485.jpg

Нито един от убитите, които са били въоръжени, не е направил опит да се ...

8 февр. 2026 | 17:54

Общата им идея била да се опазва природата, твърди той

Сандов отново "Ни чул, ни видял": Споразумението с НПО-то от "Петрохан" било само лист хартия

Борислав Сандов Кадър: Нова тв-Borislav-Sandov-Kadar--Nova-tv_1770572325.jpg

"Познавах хората, не вярвам, че биха извършили злодеяние. Не знаех, че ...

8 февр. 2026 | 19:37

Деканът на Юридическия факултет на СУ коментира случая "Петрохан"

Вълчев: Как може да се регистрира НПО с име "Национална агенция за контрол на защитените територии"?

Вълчев: Как може да се регистрира НПО с име "Национална агенция за контрол на защитените територий"?-Valchev--Kak-mozhe-da-se-registrira-NPO-s-ime--Natsionalna-agentsiya-za-kontrol-na-zashtitenite-teritoriy-_1770488442.png

Има много ясна разпоредба в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, ...

7 февр. 2026 | 20:19

Според версията му "службите имали пръст", изпързаляли не само него и Сандов, но дори и Рашков!

Лиана Панделиева: Денков се прави на паднал от Космоса за НПО-то, подписало с колегата му Сандов

Денков се прави на паднал от Космоса за НПО-то, подписало с колегата му Сандов-Denkov-se-pravi-na-padnal-ot-Kosmosa-za-NPO-to--podpisalo-s-kolegata-mu-Sandov_1770578340.jpg

Според академика, бивш министър на образованието, "някои родители искат да ...

8 февр. 2026 | 21:14

Кой е държал “чадър” над НПО-то на Калушев?

Александър Урумов: Десет въпроса за случая “Петрохан”

Александър Урумов: Десет въпроса за случая “Петрохан”-1548142627.jpg

И последно - какви са зависимостите между “лама” Калушев и “зеленото трио” ...

8 февр. 2026 | 17:48