Парламентът на Армения ратифицира днес Римския статут на Международния наказателен съд (МНС), с което Ереван призна юрисдикцията на МНС, предадоха Ройтерс и БТА.
Намерението на Армения да признае юрисдикцията на МНС провокира недоволството на Русия, чиито отношения с Ереван бяха обтегнати от нахлуването на руските сили в Украйна и от възстановяването на пълния контрол на Азербайджан над азербайджанския регион Нагорни Карабах, който в продължение на три десетилетия беше под контрола на етнически арменци.
МНС издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин по подозрения в незаконното депортиране на стотици деца от Украйна в Русия. Признаването на юрисдикцията на МНС от Ереван означава, че Армения ще бъде задължена да арестува Путин, ако той стъпи на арменска територия, пояснява Ройтерс.
Армения казва, че е обсъдила с Русия плановете си за признаване на юрисдикцията на МНС, след като през март Москва предупреди, че подобна стъпка ще има за Ереван "сериозни последици".
"За ратификацията гласуваха 60 депутати, против - 20. Решението е прието", обяви председателят на арменския парламент Ален Симонян.
Опозиционните блокове "Армения" и "Имам чест", които бойкотираха обсъждането на ратификацията, се върнаха в пленарната зала за гласуването и гласуваха "против", отбелязва ТАСС. Те заявиха, че ратификацията няма нищо общо с интересите на Армения и с нея се преследват геополитически цели.
Армения предприема всички мерки, за да гарантира сигурността си по различни начини, заяви депутатът от управляващото мнозинство Саркис Ханданян пред журналисти, след като парламентът ратифицира Римския статут на Международния наказателен съд (МНС), предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.
Той заяви, че този ход е в съответствие с националните интереси на Армения и няма нищо общо с отношенията ѝ с Русия.
"Ратифицирането на Римския статут е изцяло в интерес на Армения. Армения предприема всички стъпки за гарантиране на своята сигурност по различни начини, включително по отношение на правната сигурност, и Римският статут е един от нейните компоненти", заяви Ханданян, председател на парламентарната комисия по външни работи.
Той заяви, че ратифицирането на Римския статут и последиците от него не бива да се преувеличават. "Правителството непрекъснато работи и продължава да работи с руските си колеги, а ратифицирането на Римския статут няма нищо общо с арменско-руските отношения", допълни той.