"Човекът, който ни докара договора "Боташ" преди няколко дни го назначихте за директор на ДКК за възнаграждение от 18 минимални работни заплати - преди бонусите. Основната заплата на този човек е 11 160 евро! На този човек, заради който всеки ден плащаме по половин милион евро на турската държава без причина! Хайде оттам да започнем и след това да посягаме на пенсионерите."
Това заяви председателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев по време на заседанието на парламента в дебат по удължителния бюджет.
Коментарът му беше по повод обсъждането на второ четене на т.нар. „удължителен“ закон за бюджета.
Василев разкритикува готвеното премахване на COVID добавката за новоотпуснати пенсии на фона на назначението на бившия служебен енергиен министър Росен Христов в Държавната консолидационна компания (ДКК).
„Човекът, който ни докара договора „Боташ“, преди няколко дни го назначихте за директор на ДКК за възнаграждение от 18 минимални работни заплати – преди бонусите.
Основната заплата на този човек е 11 160 евро“, заяви Василев.
Той добави, че заради този договор държавата плаща по половин милион евро на ден „без причина“.
Назначението на Росен Христов в ръководството на ДКК стана факт преди дни. Самият той е защитавал договора с „Боташ“, сключен по времето на служебния кабинет, с аргумента, че не е имало друга алтернатива за доставка на газ.
Според промените в закона от 1 юли се премахва добавката от 60 лв. към пенсиите за хората, които тепърва ще се пенсионират.
Запазва се обаче ежегодното увеличение по т.нар. „швейцарско правило“.
„Това, което предлагате, е реформа на парче, която ощетява пенсионерите. Пенсионер, който се пенсионира на 30 юни със същия стаж, същите условия и средни доходи – ще получи с 30 евро по-висока пенсия от пенсионер, който се пенсионира на 1 юли“, посочи Василев.
Председателят на временната финансова комисия Константин Проданов (ПБ) отговори, че промените целят да премахнат неравнопоставеност между пенсионерите, тъй като добавката е била извън стандартната формула.
По време на заседание на комисията вчера той коментира критиките, че така не се пестят много пари, с думите: „с капки се събира вир“.
„Абсолютно цинично е изказването, че „кацата не била пълна и трябвало капково напояване“, отвърна днес Асен Василев.
„И кацата е с една голяма дупка, която се казва „Боташ“, и водата изтича.
После се казва – точно капките на пенсионерите трябва да преброим“, каза още лидерът на ПП.
"Никога не е било цел да се кърпят дупки с парите на пенсионерите, а да се оправи изкривяването в пенсионната система. Затова предложихме т.нар. COVID добавка, приета в началото на пандемията, за която отдавна отпадна необходимостта - да не бъде отпускана за нови пенсионери от 1 юли нататък. Смятаме, че това е справедливо - и на упрека, че и сега трябва да се подпомагат хората - ние ще го направим, но през социалната система", защити преди това промените Константин Проданов.
След гласуването на удължителния бюджет Асен Василев заяви, че от ПП ще предложат на всички желаещи пенсионери да им организират юридически всички жалби до Комисията за защита от дискриминацията, защото след отпадането на COVID добавката пенсиониращите се на 1 юли ще получат с 30 евро по-малко от пенсиониралите със същия стаж на 30 юни.
13-годишният договор с "Боташ" беше сключен с участието на български държавни дружества в началото на 2023 г., когато управлява назначеното от Румен Радев служебно правителство на Гълъб Донев. Според неговите клаузи България получава достъп до капацитета на турските газови терминали и преносна система – като трябва да плаща за това всеки ден, независимо дали се възползва от достъпа или не. Тогава Христов е взел дейно участие в преговорите с турската страна.
Договорът е обект на тежки критики в продължение на години от страна на политици и експерти, според които страната няма нужда от резервирания капацитет, а плаща огромни суми - около половин милион долара дневно, като дори не е в положение да предоговори неизгодните условия. Радев и приближените му отричат и твърдят, че причината за щетите е, че договорът не се използва както трябва.
През 2024 г. парламентът предаде доклад по темата на прокуратурата и ДАНС, като поиска сделката да се разследва. През 2025 г. Христов беше обект на обиск и разпит покрай въпросното разследване.
Както той, така и тогавашният президент Румен Радев отричат споразумението да е неизгодно, като твърдят, че критиките са "политическа атака" срещу Радев.
Вече няколко правителства казват, че се опитват да предоговорят условията, но досега това не е довело до резултат.
13439 | 3 юни 2026 | 14:28




Мобилна верси
RSS
