БСП няма да подкрепи проекта за бюджет за 2016 г., както и актуализация на бюджет 2015 г. С този проектобюджет управляващите ни вкарват в изключително опасна дългова спирала, водеща ни към гръцки сценарий. Това заяви депутатът от БСП Румен Гечев, който прочете декларация от името на ПГ на БСП, предаде БГНЕС.
„Проектът за бюджета за 2016 година не отговаря на сериозните очаквания на българската икономика. Предложения подход за непрекъснато свиване на дела на бюджета в брутния вътрешен продукт (БВП) до около 37% е в остро противоречие в провежданите фискални политики на другите страни на ЕС“, заяви той.
По думите му, страните от ЕС през последните 4 години поддържат този дял до около 50% от БВП. Според него държавните финанси играят нарастваща роля за стимулиране и регулиране на пазарната икономика.
„При сегашното равнище на БВП от около 85 милиарда лева, 10% разлика в дела на бюджета спрямо европейските стандарти означава, че нашата държава се лишава от финансов ресурс от порядъка на около 10 милиарда лева“, каза той и допълни, че сегашните управляващи не са разбрали, че неолибералните и крайноконсервативните модели за развитие са претърпели пълен крах и, че бъдещето на пазарната икономика е в публично-частното партньорство.
„Проектобюджетът поставя стабилността на публичните финанси на първо място, но като самоцел, вместо икономическото развитие на България. Поддържането на бюджетен дефицит и на критериите от Маастрихт е задължение на всяко правителство“, заяви той. „Въпросът е дали стабилността на публичните финанси ще бъде за икономическото развитие или за сметка на това развитие“, каза той.
Гечев подчерта, че в проекта за бюджет на 2016 година пише, че фискалният резерв може да слезе до 4,5 милиарда лева. „Ако са верни твърденията на МФ, че той възлиза сега на 11 милиарда лева, излиза, че само за 1 година този резерв ще бъде източен до критични нива“, заяви той и каза, че управляващите с този бюджет ни вкарват в гръцки сценарии.
„Заложено е, че през следващите 3 години държавният дълг на България ще бъде удвоен и ще достигне почти 30 % от БВП или около 15 млрд. евро. Само за 2016 г. правителството на Борисов е заложило теглене на нов колосален дълг от 5,3 млрд. лв. Това е първата голяма стъпка от усвояването на общия държавен заем от 16 млрд. лв. за следващите 3 години”, каза Гечев.
„Проектобюджетът за 2016 г. поставя стабилността на публичните финанси на 1-во място, но като самоцел, вместо икономическото развитие на България. Поддържането на бюджетен дефицит и на държавен износ е задължение на всяко правителство, но въпросът е дали стабилността на публичните финанси ще бъде резултат от икономическо развитие или ще е за сметка на това развитие”, коментира депутатът от БСП.
Румен Гечев заяви, че има дълбока разлика между декларираните принципи в този бюджет и позицията на БСП, която разглежда финансовата стабилност като важно условие, а не като самоцел на бюджетирането. „За каква стабилност на публичните финанси говори правителството след като се повтарят стъпките от предишния мандат на ГЕРБ - да стопява бързо натрупания фискален резерв и да трупа нови дългове. В този проект пише черно на бяло, че в края на 2016 г. фискалният резерв може да слезе до 4,5 млрд. лв. Ако са верни твърденията на министерство на финансите, че той възлиза на 11 млрд. лв., то излиза, че само за 1 година този стратегически резерв ще бъде източен до критично допустими ниски нива”, добави Гечев от името на левицата.
Мартин Димитров от Реформаторския блок запита кой управляваше през 2014 г., когато се случи фалитът на КТБ и имаше рекорден бюджетен дефицит. След подвиквания в залата „Лъжа“ от страна на БСП към Мартин Димитров, председателят на НС Цецка Цачева се намеси с думите:„Колеги, няма да работим с шумове и безредици. Не ме карайте да прекъсвам заседанието, срам за парламента, току-що започнахме”.
Димитров продължи: „Не е честно тези, които катастрофираха колата да стават и да казват какъв трябва да е бюджетът. Трябва да си мълчите засрамено и да благодарите, че сега има управляващо мнозинство, което решава проблемите на страната“.