" Такава репресия цари в момента в полицията, привикват се колеги да дават обяснения, има спусната заповед на министър Бъчварова да започнат дисциплинарни производства на всички, които са участвали в протестите и да бъдат уволнени от работа. От началото на годината системата са напуснали над 3 000 колеги, а от миналия петък поне още толкова са подали заявления за напускане и пенсиониране. Сега от седмица насам молбите си за напускане в пловдивската дирекция са подали около 200 души..Става страшно. След 1 януари няма да има кой да работи, кой да охранява. Това заяви пред БЛИЦ заместник-председателят на синдикалната федерация на служителите на ВМР Борислав Мазнев.
"Полицаите са притеснени, чувстват се притиснати. Този проблем вече не е социален, той се превръща в национален. Разбирате ли, че идва зима. Бежанската вълна напира съм нас. Вече няма да се ползват маршрутите през Средиземно море и през Гърция, емигрантите ще се насочат към сухопътната граница на Европа, а това е България. Кой ще охранява границата? Този протест има за цел да се проведе реална и ефективна реформа и да функционира добре МРВ. Целта не е да се сваля правителството, нито пък е политическа", обясни Мазнев.
Пловдивските полицаи отново се събраха на протест пред сградата на полицията. Има спусната заповед да не се блокират пътни артерии и да не се пречи на движението. Към недоволните се очаква и тази вечер, както снощи, да се присъединят и военни от пловдивските поделения.
Тази сутрин във всички полицейски участъци в страната бе получена заповед от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчваров, която взриви системата.
В нея се казва, че всички служители на МВР, които протестират трябва да бъдат идентифицирани, съобщи Канал 3. Срещу тях трябва да започнат и дисципиплинарни производства, става ясно от документа, пубрликуван в социалните мрежи.
“Във връзка с провежданите протестни действия с участие на служители на МВР на 3 и 4 ноември 2015 г. и след тези дати, за установяване на дисциплинарната им отговорност да се предприеме след следното:
1.Да се установи времето, мястото и характерът на проявата, като изясни дали същата е съобразена с изискванията на Закона за митингите и манифестациите.
2.Да се идентифицират всички служители на МВР, като се използват всички законови средства – видеозаписи и снимки от средствата за масова информация, видеозаписи от системата за видео наблюдение; разговори с граждани и други.
3.След установяване на служителите, ръководителите на съответните структури, в качеството им на дисциплинарно наказващ орган да образуват дисциплинарни проверки по чл. 205, ал. 2 от Закона за МВР, в хода на които да се изяснят наличните данни за извършени дисциплинарни нарушения от всеки служител персонално.
При проверките, деянията на служителите от МВР да се оценяват относно това налице ли са извършени дисциплинарни нарушения по смисъла на ЗМВР, както следва:
- Чл. 199, ал. 1, т. 4 от ЗМВР – „неправомерно поведение спрямо граждани или длъжности лица”, за което се предвижда налагане на дисциплинарно наказание „писмено предупреждение”;
- Чл. 200, ал. 1, т. 3 от ЗМВР – „неявяване на работа за един работен ден без уважителни причини”, за което се предвижда налагане на дисциплинарно наказание „порицание”;
- Чл. 200, ал. 1, т. 11 от ЗМВР – „неизпълнение на служебни задължения или заповеди”, за което се предвижда налагане на дисциплинарно наказание „порицание”;
- Чл. 200, ал. 1, т. 12 от ЗМВР – „нарушаване на етичните правила на поведение на държавните служители в МВР”, за което се предвижда налагане на дисциплинарно наказание „порицание".
В заповедта си министър Бъчварова отново припомня, че предвидените наказания са предупреждение и порицание.
„Ако са нарушени права и свободи на граждани и са затруднени действията на други служби, държавни органи или организации, тогава наказанието е забрана за повишаване в длъжност за срок от 1 до 3 години“, се казва още в заповедта.
Тя препоръчва допълнителни занятие за обучение по спазване на служебната дисциплина.
Заповедта на вътрешната министърка няма изходящ номер.
В друга заповед се казва, че онези които са подали молби за напускане да им бъдат издадени заповеди за прекратяване на служебните правоотношения до 4 ноември. Заповедта се отнася за държавните служители в МВР.
Реакцията на синдикатите в МВР не закъсня. Управителният съвет на Синдикалната федерация на служителите в Mинистерство на вътрешните работиъ (СФСМВР) с огромно безпокойство констатира начало на репресии спрямо служители, участвали в спонтанни протести, предизвикани от безпрецедентната провокация към сектор "Сигурност" със заложените в проекта за бюджет за 2016г., орязвания на социални и икономически обезщетения на служителите.
"Призоваваме ръководителите по места и в МВР да се въздържат от действия, които биха довели до неконтролируема ескалация на ситуацията. Имаме сигнали за разпореждания, целящи събиране на имената на колеги, участвали в спонтанните прояви, искане на обяснения и бързи разписвания на заявления за напускане на системата, далеч преди предвидените в закона срокове", се посочва в изявлението. Категорично не смятаме, че такива действия спомагат за стабилизиране на ситуацията , се казва в декларацията СФСМВР до медиите.
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е най-голямата синдикална организация в МВР. Основана е през февруари 2009 година, непосредствено след спонтанните полицейски протести от края на 2008 година. В момента в СФСМВР членуват над 6 500 служители на МВР – както полицаи, пожарникари и спасители, така и държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение, заети във всички направления на дейност на МВР.
Основна цел на СФСМВР е отстояването и защитата на основните социално-икономически интереси и права на членовете си в сферата на трудовите и служебни отношения, социалното и здравно осигуряване, безопасните условия на труд, подпомагането, осигуряването на високо жизнено равнище и професионална реализация на служителите в МВР.