Българчетата по света и у нас ще четат безплатно романа "Добри"

Бестселър с 12 преиздавания в САЩ излезе за първи път в България

Българчетата по света и у нас ще четат безплатно романа "Добри"

10301 | 4 юни 2021 | 23:32

Вицепрезидентът Илияна Йотова и посланикът на САЩ Херо Мустафа почетоха представянето на изданието на НДФ „13 века България“

Българчетата по света и у нас ще четат безплатно романа "Добри"-1622839340.jpgРоманът "Добри"-1622839200.jpgПосланик Херо Мустафа и Слава Иванова, изпълнителен директор на НДФ "13 века България"-1622839152.jpgСлава Иванова, изпълнителен директор на НДФ "13 века България"-1622839094.jpgИлияна Йотова-1622839041.jpgИлияна Йотова с преводачката Мария Донева-1622839006.jpg

С изпълнението на сладката 7-годишна циуларка Катерина Михайлова започна представянето на романа „Добри“ в литературен клуб „Перото“.

 

И понеже литературното произведение, издадено благодарение на усилията на  Националния дарителски фонд „13 века България“, е по-популярно в САЩ, отколкото у нас, присъстващите изгледаха кратко видео запътя на книгата и на нейния вдъхновител и илюстратор Атанас Качамаков.

 

Детско-юношеското четиво, което се публикува за първи път на български език, е създадено от канадската журналистка и писателка Моника Шанън по разказите на българския художник Атанас Качамаков, който прави илюстрациите.

 

Първото издание е преди 87 години в САЩ през 1934 от Viking Press. В книгата увлекателно и проникновено е разказана историята на талантливо българско момче, родено и отрасло в малко старопланинско село, което живее с мечтата да стане художник. Написан по спомените от детството на Качамаков, „Добри“ пресъздава патриархалния бит и обичаи в България от началото на двадесети век през призмата на здравите семейни връзки, неподправената човешка топлота и обич и порива към красотата.

 

През 1935 романът е  удостоен със златен медал „Джон Нюбъри“ – първата и най-престижна награда за детска литература, учредена от Американската библиотечна асоциация. В журито участва исъпругата на президента Рузвелт -Елинор. Преиздаван е многократно, последно през 1993 от Puffin Books.

 

Интересна е и съдбата на автора на илюстрациите в книгата и прототип на главния герой – Атанас Качамаков. Роден в Лясковец през 1898, той учи скулптура при проф. Иван Лазаров в Националната художествена академия – София. През 1924 заедно със съпругата си Александра Качамакова, художник-керамик, заминават за САЩ.

 

Установяват се в Ню Йорк, където Качамаков участва в редица големи изложби и печели награди. Негов бронзов портрет на президента Линкълн се намира в колекцията на Финансовата фондация „Линкълн“. През 30-те години на ХХ в. семейството се премества в Лос Анжелис, а Качамаков работи като скулптор в някои от големите кинопродукции („Песен на песните“, 1933 на Парамаунт с участието на Марлене Дитрих и „Бен Хур“). От това време датира запознанството му с Моника Шанън.

 

Артистичното семейство Качамакови основава свое художествено училище в Палм Спрингс. През 80-те години скулпторът завещава имението си на Университета „Ла Сиера“ в Лос Анжелис и на Калифорнийски държавен университет – Нортридж. И днес Университетът „Ла Сиера“ дава стипендии на името на Александра и Атанас Качамакови на „студенти с художествeни постижения на реалистична основа“.

 

През 1983 скулпторът дарява на българската държава голяма колекция от свои творби. Така серия от 30 цветни рисунки на тема „Хлябът наш насъщен“ става притежание на НДФ „13 века България“.

 

Сред развълнуваните от необичайната съдба на българския художник и романа „Добри“ бяха вицепрезидента Илияна Йотова, посланика на САЩ Н.Пр. Херо Мустафа, заместник-министъра на културата Весела Кондакова, проф. Валери Стефанов, проф. Амелия Личева,  писатели, хора на изкуството, актьори…

 

Г-жа Йотова поздрави екипа на Фонда за първото издание на романа на български, защото без него книгата е щяла да продължи да тъне в неизвестност. Тя се възхити на факта, че дори са успели да издирят първото издание на „Добри“ от 1934 година и са открили художничката Капка Кънева, която е създала корица в традицията на „добрите детски книжки“.

 

Вицепрезидентът заяви, че се надява някога да се запознае с преводача на книгата, за да го попита дали тя и на английски звучи толкова картинно, автентично и типично по български, без да подозира, че срещу нея в публиката е Мария Донева. След приключването на тържеството тя прие поздравленията и отговори на всичките й въпроси.

 

Илияна Йотова също така сподели детайли от ползотворното сътрудничество с Националния дарителски фонд „13 века България“ и разкри общата идея за издирване на български автори, които от години живеят по всички краища на света, но творят на роден език.

 

Тя цитира Иво Иванов от Канзас-сити “Навремето, когато бях журналист в София много се смеех на националистите, които искаха България на три морета. Е, днес българите са на четири океана, защото има една виртуална духовна България“. Самият Качамаков в спомените си твърди, че духовната България може да се съизмерва с целите Съединени щати. „Аз казвам, че може да се съизмерва с целия свят“, добави вицепрезидентът.

 

Посланикът на САЩ Херо Мустафа започна изказването си с признанието, че дъщеричките й са на 3 и на 5 годинки и всяка сутрин, когато ги возят към училището тя седи с тях на задната седалка и им чете книжка. 

 

Тя разтупка сърцата на присъстващите, прочитайки два отлично подбрани цитата от романа „Добри“ като предварително уведоми присъстващите на коя страница могат да открият преведения на български текст.

 

„Разчупвайки добрия хляб ние ядем месеци слънце, седмици дъжд и сняг от небето, обогатени от земята. И всичко това става част от нас“.

 

Развълнувана, изпълнителният директор на НДФ „13 века България“ Слава Иванова, сподели как историите на книгата и на Атанас Качамаков са достойни за сценарий на филм. Тя заяви, че в унисон с традициите на Фонда за добротворчество, романът „Добри“ е подарък за всички български деца у нас и по света.

 

Книгата ще се разпространява безвъзмездно.  „В нея има толкова много доброта, толкова много сърце, толкова чиста емоция, ценности. На всичко това искам да научим децата си. Те заслужават да се докоснат до истинските, стойностни маркери в нашия живот“, вдъхновено заключи Слава Иванова и благодари на всички, подкрепили романа „Добри“ по неговия път към читателите.

  

Снимки Божидар Марков, Фотогруп


Опера на върховете

От категорията

Киселова в арт галерия Vejdi: Целта на изкуството е да ни направи по-добри

Киселова в арт галерия Vejdi: Целта на изкуството е да ни направи по-добри. Снимка БТА-Kiselova-v-art-galeriya-Vejdi--Tselta-na-izkustvoto-e-da-ni-napravi-po-dobri--Snimka-BTA_1752085089.jpg

В днешната изложба ставаме свидетели на това как камъкът може да говори, защото ...

9 юли 2025 | 21:16

Първо откритие за археологическото лято: Силно укрепен "град в града" е пазил епископите на Родопите

Първо откритие за археологическото лято: Силно укрепен "град в града" е пазил епископите на Родопите-Prof--Ovcharov--Grob-s-izpalneni-rituali-protiv-vampiryasvane-e-otkrit-na-Perperikon_1729584778.jpg

Най-близката аналогия на това укрепление е любимият град на император Юстиниан ...

9 юли 2025 | 09:51

Мими Иванова за Лили Иванова: Дори само да излезе и да стои на един стол,хората пак ще й ръкопляскат

Мими Иванова за Лили Иванова: Дори само да излезе и да стои на един стол,хората пак ще й ръкопляскат-Mimi-Ivanova-za-Lili-Ivanova--Dori-samo-da-izleze-i-da-stoi-na-edin-stol-horata-pak-shte-y-rakoplyaskat_1751792417.jpg

Навръх началото на осмото си десетилетие Мими Иванова държи времето в ръцете си ...

6 юли 2025 | 11:57

"Стадото" на Милко Лазаров триумфира с голямата награда на "Свети Влас филм фест"

Директорът на фестивала Даниела Динева и Мариян Вълев-Direktorat-na-festivala-Daniela-Dineva-i-Mariyan-Bachev_1751830222.jpg

Призът за най-добър филм отиде за "Гунди - Легенда за любовта". ...

6 юли 2025 | 08:50

НАЙ-ВАЖНОТО

Златева подписва с "Боташ", макар да знае, че търговските условия по договора са неизгодни за България

След обиските! 80 000 евро кеш са открити в дома на Росен Христов и 100 000 лева - у Деница Златева

Деница Златева и Росен Христов на изслушването н парламента-Denitsa-Zlateva-i-Rosen-Hristov-na-izslushvaneto-n-parlamenta_1752104055.jpg

Сключването на договора „или е най-аматьорската възможна работа, която могат да ...

10 юли 2025 | 07:54

Прокуратурата и Антикорупционната комисия разкриха ОПГ за обществено поръчки в Община Варна

Прокуратурата обвини Благомир Коцев и още трима за участие в организирана престъпна група

Прокуратурата задържа кмета на Варна и още трима, действали като организирана престъпна група-Kmetat-na-Varna-Blagomir-Kotsev-e-bil-arestuvan-malko-predi-polunosht_1752036201.jpg

Разпитани са множество свидетели, събрана е голям обем документация

9 юли 2025 | 17:43

Диан Иванов е и дългогодишен семеен адвокат на арестувания вчера кмет на морската столица

Бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов свидетелствал срещу Благомир Коцев, уличил го е в корупция

Диан Иванов и Благомир Коцев от времето, когато работеха заедно във варненската община-Dian-Ivanov-i-Blagomir-Kotsev-ot-vremeto--kogato-raboteha-zaedno-vav-varnenskata-obshtina_1752066676.png

Диан Иванов разкрил, че че многократно Коцев му обяснявал, че при възлагането ...

9 юли 2025 | 15:44

Съдебната система е изправена пред сериозно предизвикателство, заяви тя

Йотова: Поправките в доклада за напредъка на РСМ са много голям успех за България

Йотова: Поправките в доклада за напредъка на РСМ са много голям успех за България-Yotova--Smela-i-kategorichna-e-pozitsiyata-na-Radev-da-ne-izprashtame-balgarski-voyski-v-Ukrayna_1739897261.jpg

Това е един от случаите, който показва, че когато българските политически ...

9 юли 2025 | 20:16

Трите най-големи групи в ЕП - ЕНП, С&Д и Обнови Европа, внесоха текст за отпадане на спорните формулировки

Победа! ЕП прие доклада за напредъка на Северна Македония без „македонски идентичност и език“

Победа! ЕП прие доклада за напредъка на Северна Македония без „македонски идентичност и език“-1550496080.jpg

В контекста на разширяването на Европейския съюз, въпросите, свързани с ...

9 юли 2025 | 14:18

През последните седмици проведох редица разговори с европейски лидери, изтъква бившият премиер и председател на ГЕРБ

Борисов за гласуването в ЕП за РСМ: Когато България е единна, можем да постигаме резултати

Борисов за гласуването в ЕП за РСМ: Когато България е единна, можем да постигаме резултати-Boyko-Borisov--Preklanyame-se-pred-Hristo-Botev-i-zaginalite-za-svobodata-na-Balgariya_1748868425.png

Към приятелите ни в Северна Македония подавам отново ръка – нека заедно вървим ...

9 юли 2025 | 17:19

Основен принцип в правото е, че законите действат занапред и нямат обратна сила

Заради пропуски в закона! Отпада ротацията за главния прокурор. Сарафов остава на поста

Отпада ротацията за главния прокурор.
Сарафов остава на поста
-Otpada-rotatsiyata-za-glavniya-prokuror_1752051266.jpg

Според членовете на ВСС, ако са искали новите положения в ЗСВ да действат и ...

9 юли 2025 | 11:53

Вижте решения на Министерския съвет!

Кабинетът предлага: Забрана на джиесемите в училище, въвеждане на час по добродетели и религии

Кабинетът предлага: Забрана на джиесемите в училище, въвеждане на час по добродетели и религии-Tezi--koito-se-izkushavat-da-barzat-za-smetka-na-vsichki-ostanali-distsiplinirani-uchastnitsi-v-trafika-shte-znayat--che-vav-vseki-edin-moment-te-shte-badat-nablyudavani-i-sanktsionirani--posochi-toy_1752051280.jpg

Решението за въвеждане на еврото се взима от европейските институции, се ...

9 юли 2025 | 15:34

Костадинов срещу кого? Проевропейски консерватор може да бъде печеливша формула за вота през 2026-а

Следващият президент на България – копие или антипод на Радев?

Следващият президент на България – копие или антипод на Радев?-Politicheskata-kriza-se-prevrashta-vav-voyna-na-iztoshtenie--pri-koyato-e-vazhno-ne-samo-koi-sa-vragovete--a-imash-li-sayuznitsi-_1675437183.png

С рязкото си влизане срещу еврото Радев създаде впечатление, че се готви за ...

7 юли 2025 | 15:43