България заема важно място в производството и търговията на амфетамини. Страната ни се нарежда сред лидерите в Европа.
Тази тъжна констатация се съдържа в доклад на Европейският център за мониторинг на наркотиците и наркотичната зависимост (ЕЦМННЗ). „Холандия и Белгия са най-важните райони за производство на MDMA и амфетамини в Европа, но те се произвеждат също в България, Полша, Германия и Балтийските страни”, гласи докладът, цитиран от БГНЕС.
В повечето европейски страни няма данни за производство на синтетични наркотици, като амфетамини. Това дава възможност на страни като България да се утвърдят като производителки. През последните години у нас се наблюдава и увеличаването на броя на лабораториите за производство метамфетамини, констатира докладът. Амфетамините в България най-често се употребяват по време на музикални концерти, фестивали или други места за забавление.
Въпреки негативните тенденции България е регистрирала и успехи в борбата с производството на синтетични наркотици. Така само през 2013 г. са били разбити 35 лаборатории за тяхното производство. Европейците харчат 24 милиарда евро годишно за наркотици Гражданите на ЕС харчат повече 24 милиарда евро годишно за нелегални наркотични субстанции като канабис и хероин. Това гласи докладът на Европейският център за мониторинг на наркотиците и наркотичната зависимост (ЕЦМННЗ). От организацията предупреждават, че има връзки между продажбата на дрога и финансирането на терористични дейности. Роб Уейнрайт, директор на Европол.
Според изследването марихуаната, която е най-продаваната нелегална субстанция, се отглежда предимно в ЕС. Далеч по-тежкият хероин е вторият най-продаван нелегален наркотик и също се произвежда в някои от страните-членки. Ръководителят на ЕЦМННЗ Алексис Гуусдил заяви, че годишно населението на Европейският съюз харчи 24 милиарда евро за наркотици.
„Пазарът на наркотици в ЕС се движи от желание за печалби и власт”, заяви Гуусдил по време на пресконференция в Брюксел. На нея участваше и директорът на Европол Роб Уейнрайт, според който една трета от познатите на организацията му престъпни групи „се занимават с трафик на наркотици”. Уейнрайт добави, че повече от 20% от замесените в трафик на мигранти в ЕС също така са свързани и с движението на наркотици.
Докладът предупреждава, че Интернет улеснява продажбата на нелегални субстанции. „Интернет се превърна в ново бойно поле на войната срещу наркотиците. Тази злоупотреба с онлайн пространството трябва да спре”, заяви еврокомисарят Димитрис Аврамопулос. В изследването на ЕЦМННЗ още се споменава, че много от „радикализиралите се млади хора”, свързани с джихадистки атаки, имат досиета за употреба на наркотици или участия в дребна търговия с нелегални субстанции. Те „използват престъпните си връзки, за да извършват терористичните си дейности”, допълва докладът. Въпреки това, според Уейнрайт, връзката между продажбата на наркотици и тероризма „е до голяма степен индиректна”. Европейците харчат 24 милиарда евро годишно за наркотици.
През 2013 година, от когато са последните данни, канабисът е бил отговорен за 38% от нелегалната търговия с наркотици. Хероинът го следва с 28%, на кокаина се приписват 24%, на амфетамините 8%, а на екстазито – 3%.
През същата година се наблюдава покачване в продажбата на хероин, зад която стоят предимно турски, албански и пакистански престъпни групи, а цените на смъртоносната дрога при продажби на дребно са паднали. Според доклада 1,3 милиона души употребяват хероин в Европа, а размерът на годишният пазар на продажби е 6,8 милиарда евро.
Лаборатории за производство на тежката дрога са били открити в Испания и Чехия, докато основните маршрути за трафик водят началото си от Африка, Южен Кавказ, Сирия и Ирак. Кокаин се употребява от 3,6 милиона европейци и има годишен пазар в размер на 5,7 милиарда евро, доминиран от колумбийски и италиански престъпни групировки. Те са настигани от нигерийски и балкански техни колеги, гласи информацията в доклада.