България ще подкрепи безусловно предложението за задължителни квоти за бежанци. Това заяви в Брюксел вицепремиерът Румяна Бъчварова преди началото на днешната среща на вътрешните министри от ЕС, предаде БНР.
“Ще го подкрепим. Смятаме, че то е справедливо, още повече, че принципът, подходът, който се предлага включва и възможността всяка една друга държава, ако попадне в по-тежка ситуация, да се възползва от това право”, заяви вътрешният министър.
Българското правителство обаче е против моделът на преразпределяне да се превърне в постоянно действащ механизъм за бъдещ нов прием на хора, предупреди Бъчварова.
Ако не повишим сигурността по външните граници на ЕС, само след няколко месеца може да говорим за много повече от 160 000 души, коментира вицепремиерът.
Разговорът, който предстои, е разговор по принцип, политически, отбеляза Бъчварова по повод днешното заседание и очакванията за потвърждение или промяна на точните квоти, предвидени от ЕК. Преди няколко дни изразихме позицията на правителството - че най-важното в тази ситуация е да се търсят мерки за по-добро управление на миграционните процеси и създалата се криза, заяви вицепремиерът.
Затова ще подкрепим решение, което работи в тази посока, поясни тя. Съзнаваме, че на този етап едва ли има перфектно решение, което да отговаря на изискванията на всички държави. Все пак е по-добре да има някакво, отколкото никакво решение. Нашата позиция ще бъде да търсим възможностите за постигането на решение. Ако се приеме решението за разселване, тогава ще го подкрепим, то е справедливо. Подходът, който се предлага, включва възможността всяка държава, ако попадне в тежка ситуация, да се възползва от това право. Същевременно смятаме, че това не може да бъде постоянен механизъм, поясни тя.
Според представените от Еврокомисията на 9 септември квоти за разпределяне на 160 000 души, които в момента се намират в Италия, Унгария и Гърция, страната ни ще трябва да приеме 1600 бежанци в допълнение към 572-та, предложени през май, когато се говореше за разселването на 40 000 бежанци.