Българският цирк възкръсна! Засега само виртуално в сайта bgcircus.com. В него е събрана цялата лична колекция на Драгомир Драганов – ентусиаст, който не е израснал на манежа, но е оставил сърцето си там. Превръщането на сбирката от хартиени програми, плакати и снимки в електронен портал му е отнело три месеца денонощен труд, в който му е помагал безкористно синът на певицата Нели Рангелова – Мартин Бочуков. „Много държах сайтът да тръгне на 25 септември – денят, в който изгоря стационарният цирк”, каза пред epicenter.bg Драгомир Драганов. - Как реших да го направя? Един ден ми звънна журналистът Иван Георгиев и ми каза „Ти имаш ли плакат от спектакъла „Ес.’83”? Отговарям му „Нямам, защото той не се игра. Премиерата беше на 17 септември, а циркът изгоря на 25. Нямам плакат. Аз съм ти намерил”. Иван ми донесе плаката в къщи, аз се разтреперих, защото всички други са поредни. А този е последният! От него започва една сурова истина за българския цирк. И си казах „Трябва да направя нещо, за да могат хората да видят какво е било, да го допълня с история, какви трупи и артисти сме имали. Нека хората се изпълнят с уважение към постиженията им. За мен това е един от най-вълнуващите моменти в живота ми!”, завърши Драго.
В галерия „Средец” на Министерствота на културата за празненството се бяха събрали легендите на българския цирк, които са останали в България. С аплодисменти те благодариха на министър Важди Рашидов за предоставената зала и за обещанието за среща за цирконото изкуство.
„Никога няма да си позволя да наричам българския цирк толкова свой дом, колкото свой храм, а в него вие бяхте светците”, обърна се Драго Драганов към цилковите артисти. На първия ред бяха Виолета и Кръстьо Първанови, носители на „Златен клоун” от фестивала в Монте Карло. Както и представители на прочутите циркови династии Пиронкови, Панови, Силаги, Ковачеви, Янка Димитрова, която принцът на Монако Рение е притискал в обятията си, и съпругът и Илия, Емилия Иванова, вписана в „Гинес” с четворно салто, дресьорката Даринка Юлиева... Оказва се, че нейният съпруг, също дресьор, Александър Юлиев е позирал за фигурата на войника с автомата на Паметника на съветската армия.
От речта на Драго стана ясно, че най-високата акробатична колона, показвана на фестивала в Монте Карло принадлежи на трупа „Ковачеви”, който гази година чества 40 г. от основаването си.
Създателят на сайта се просълзи, когато Тереза Панова му поднесе плакат от 1939 година от цирка на нейния дядо. Драганов се закани през 2016 година от виртуален архив, bgcircus.com да се превърне в информационен портал, от който да се разбира къде по света играят български артисти и какви трупи гастролират у нас.