Американският сенатор Бърни Сандърс победи на първичните избори за кандидат президент на Демократическата партия в щата Ню Хемпшир. След преброяване на 80% от бюлетините той има подкрепата на 60% от гласовете, а единствената му съперничка Хилари Клинтън - едва 38%. Самата Клинтън му се обадила по телефона, за да го поздрави с победата.
Сандърс, която определя себе си като демократичен социалист, заяви, че победата му в Ню Хемпшир изпраща на големия бизнес и на политическата върхушка следния сигнал: „Правителството принадлежи на целия народ, а не само на богаташите“. Според наблюдателите 74-годишният сенатор се радва на подкрепата на младите американци.
Трябва да се отчита, че Ню Хемпшир не е типичен щат и неговите жители често са гласували за кандидати, които в крайна сметка не са стигали до номинацията на партията на кандидатът президент.
Националните допитвания показват, че фаворитът сред привържениците на партията си остават бившата първа лейди и ръководителка на американската дипломация през 2009-2012 г. Хилари Клинтън.
Следващите първични избори за двете основни партии са в щатите Невада и Южна Каролина, където изгледите за 68-годишната Клинтън изглеждат доста по-благоприятни.
В същото време при републиканците милиардерът Доналд Тръмп победи очаквано с лекота на първичните избори в щата Ню Хемпшър за номиниране на кандидат президент на републиканската партия.
При преброяване на 80% от бюлетините 69-годишният милиардер спечели 34% от гласовете.
На второ място изненадващо изскочи Джон Кейсик – губернаторът на щата Охайо, събрал 16% от гласовете. Според наблюдателите той ще се окаже основният конкурент на Тръмп от всичките 9 претенденти за номинацията на Републиканската партия. Третият още не е ясен, защото тече преброяването на бюлетините. Засега трети е тексаският сенатор Тед Круз с 12% от гласовете, следван от Джеб Буш (11%), сенатора Марк Рубио (също 11%). Останалите четирима претенденти са под 10 процента подкрепа.
На предишните първични избори в щата Айова Тръмп загуби с минимална разлика от Круз, който засега е едва трети.
Наблюдателите оценяват като най-голяма изненада резултатът на 63-годишният Кейсик. Той демонстрира сдържаност и съзнателен отказ от нападки срещу своите конкуренти. Чрез позитивното си излъчване той може да засили позициите си и дори да открие нова глава в историята на американската политика, предричат още наблюдателите.
Следващите първични избори на Републиканската и Демократическата партии са в щатите Невада и Южна Каролина. На 1 март е супервторникът, когато първични партийни избори ще се проведат едновременно в 14 щата. Демократите и републиканците ще излъчат своите кандидат президенти на партийни конференции през юли. Самите президентски избори са през ноември.