Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум заяви, че последиците от бежанската криза трябва да бъдат взимани под внимание, когато се прави оценка на бюджетите на някои държави членки. По време на пресконференция в Хага той допълни, че кризата вече е имала значително влияние върху разкъсваната от финансови проблеми Гърция.
„В някои държави има риск от дерайлиране на бюджета, от излизането му извън желаната посока и тези индивидуални случаи... трябва да бъдат взимани под внимание от ЕК“, каза той, цитиран от БГНЕС.
Само през октомври повече от 218 000 мигранти и бежанци са стигнали до Европа, преминавайки през Средиземно море, което е рекорден брой и повече от цялата предишна 2014 г., съобщиха по-рано днес от ООН.
Кризата има „голямо влияние върху Гърция и върху островите, където те (мигрантите) пристигат“, допълни Дейселблум. Според него ЕС трябва да направи всичко възможно, за да се помогне на Атина за справянето с проблема.
Той допълни също, че според него възстановяването на икономиката на страната ще отнеме по-дълго време от три години.
През юли Гърция се договори със своите международни кредитори за нов трети спасителен пакет на стойност 86 млн. евро, който е за срок от три години. Страната получи своя първи транш по него в размер на 13 млрд. евро през август. В момента Атина очаква отпускането на нови 2 млрд. евро, които трябва да получи в замяна на предприетите от нея реформи.
„Все още имаме много работа за вършене, гръцкото правителство все още има много работа за вършене. Надявам се, че можем да свършим всичко до края на годината“, допълни той.
Неговите думи идват, след като миналата седмица еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси предупреди, че Гърция е изправена пред трудни решение преди края на годината, за да отговори на условията за ново финансиране.