Всяка година на 24 юни - Еньовден, в ранни зори се събират лекови билки, които после ползваме за чайове и отвари през цялата година. По това време по поляните вече цъфтят еньовчето и жълтият кантарион, бере се липа и коприва. Много от тези лековити растения може да се ползват и за предпазване на овошките и зеленчуците от различни болести и вредители. С тях се приготвят водни разтвори - настойки, запарки и отвари, които са не по-малко ефикасни.
Ползите са много - продукцията ни ще бъде чиста и екологична, а и растителната защита ще излезе по-евтино. Нужно е само повече търпение, защото както при билколечението, резултатите идват по-бавно.
Освен това честата употреба на едни и същи препарати води до изграждане на защитна система у вредителите и в един момент пръскането става почти безполезно.
Ето и няколко изпитани билкови рецепти.
Тази година заради дъждовете градините масово са нападнати от листни въшки. Срещу тях опитните билкари накисват смрадлика и босилек във вода. Листата от смрадлика може да бъдат и сухи, а босилек в момента вече има в градините в изобилие. Може да ползвате и отвара от листа от домати, които се варят на тих огън. Запарките са също много ефикасни. За целта може да ползвате босилек и кукуряк, както и бял равнец - вече е нацъфтял по поляните.
В оранжериите голяма напаст е белокрилката. Добро оръжие срещу нея е настойката от босилек. В студена вода може да накиснете също лук и смрадлика. Ако пръскате с този разтвор, ще загинат всички млади ларви и 80-90% от по-старите - в трета и четвърта възраст. По-възрастните отлитат, щом им замирише на нещо непознато.
Чесънът също е изключително лековито растение. От него трябва да приготвим настойка, която има доказано инсектицидно и фунгицидно действие срещу листни въшки, акари, белокрилка, мани и ръжди. Приготвя се от 500 г счукан чесън, който се залива с 3-4 литра вряща вода. Престоява 1 час при често разбъркване. Сместа се прецежда през марля и остатъкът се залива отново с 1 литър вода за 1 час. Двете количества се смесват, доливат се с вода до 10 литра и се добавя 40 грама сапун. Тази настойка има чудотворен ефект върху розите, които се изкъпват обилно с нея.
Ако нямаме чесън, може да приготвим отвара от лук. Тук пропорцията е различна - 20 г люспи се заливат с 1 литър вряща вода. Сместа престоява 15 часа, след което се прецежда и се добавя сапун.
Изпитано оръжие срещу листните въшки са и лютите чушки. Те трябва да са много люти, като сортовете „Шипка“ и „Румънка“. За едно доза са нужни 100 грама, които се нарязват на ситно и се варят 30 минути в 1 литър вода. Отварата се остава да почива 12 часа, после се прецежда и се разрежда в съотношение 1 към 1 с вода. Добавя се 4-5 грама сапун за пране. Растенията се напръскват добре, както и почвата под тях.
Срещу зелева пеперуда помагат извлеци от мента, салвия и мащерка, а акарите се унищожават с извлек от малини.
Освен с билкови отвари може да си помогнем и с някои миещи препарати. Срещу щитоносните въшки може да се ползва сапунена вода - 10 грама на 1 литър. Към нея се добавя и настърган лук - 1 чаена лъжичка за 250 милилитра вода. По този начин се унищожават младите лаври.
Опитните градинари приготвят по няколко вида настойки, които редуват. Някои хора се съобразяват с лунния календар.