Чрез глобалните медии, които предават от всички горещи точки, Black lives matter вече превзема не само САЩ, но и света. Все повече хора, неизкушени досега от правозащитните проблеми в Щатите, се питат какво означава това, което четат на всички демонстрации.
Откакто избухнаха протестите (денем мирни, нощем съпроводени с вандализъм) по повод смъртта на Джордж Флойд Black lives matter се чете на плакати, фланелки не само в Щатите, но и в Европа.
И американски граждани в България носят фланелки с този надпис. В превод означава „Черните животи имат значение“.
Но какво реално се крие зад лозунга?
Реално става дума за глобална фондация с нарастващо влияние през последните седем години. Black lives matter (BLM) е създадена още през 2013 година в отговор на оправдателната присъда на убиеца на Трейвън Мартин. Случаят тогава отново нашумя в международния обмен.
Трейвън Мартин бе 17-годишен тийнейджър от афроамерикански произход, прострелян фатално от Джордж Цимерман, само защото му се сторил подозрителен. Чернокожият младеж не е бил въоръжен.
28-годишният стрелец пледира, че е действал при самозащита, а шестчленен съдебен състав след заседание от цели 16 часа произнася „невинен“. Общественият резонанс е силен, отключва се широка дискусия за расовите отношения в САЩ, за носенето на оръжие, за правомощията на полицията.
Политическият елемент също веднага става елемент в сюжета. Тогавашният президент Барак Обама казва: „Когато Трейвън Мартин бе прострелян, първо си помислих, че това можеше да бъде моят син. После си казах, че Трейвън Мартин можех да бъда аз, преди 35 години“.
Лавината от недоволство вече не може да бъде спряна.
Това е и моментът, в който се ражда глобалното движение Black lives matter.
Black lives matter стартира като хаштаг и бързо набира скорост в социалните мрежи. След оправдателната присъда на Цимерман, както сега след смъртта на Флойд, в Щатите избухват масови протести. Солидарност с жертвата и с движението изразяват публични личности и звезди като Бионсе или Джей Зи. „Индипендънт“ отбелязва: „В Америка все още е твърде черно и бяло.“
Със създаването си движението обявява, че дейността му е насочена срещу расизма, полицейското насилие и дискриминацията на афроамериканците в САЩ.
Оттогава насам активността му непрекъснато се разраства, а Black lives matter става все по-познат и популярен лозунг.
Улични демонстрации, организирани от движението, има и по повод на редица други фатални инциденти с полицейско участие, при които жертвите са афроамериканци. По време на протестите участниците скандират различни слогани. Например, „Ръцете горе, не стреляйте“. Това нашумява през 2014 година след смъртта на 18-годишния Майкъл Браун, който получава 12 куршума в тялото си от полицай.
И още: „Бялото мълчание е насилие“, „Моят син ли е следващият?“ По подобен начин сега новата масово скандирана парола след смъртта на Флойд гласи: „Не мога да дишам!“
През 2015-а тенис звездата Серена Уилямс подкрепи публично Black lives matter, като им даде кураж в отворено писмо: „Продължавайте все така!“
В годините на разцвет на движението хаштагът #Black lives matter е обявен за Дума на годината (2014) от American Dialect Society. В резултат на неговата активност са уволнени полицейски шефове, ректор подава оставка, а кандидатите за президент през 2016 година трябваше да определят отношението си към него. С други думи, правозащитната фондация вече става неизменна част от американската политика.
В последната кампания това е отчетливо видимо. През 2015 година Демократичният национален комитет – организацията на Демократическата партия на САЩ, взима решение да подкрепи Black lives matter.
Тъй като междувременно се е родил контраслоган „Всички животи имат значение“, кандидатите на партията трябва да отговорят на простия въпрос „дали черните животи имат значение или всички животи имат значение“. Бърни Сандърс отговаря „черните животи имат значение“. На Хилъри Клинтън въпросът е зададен другояче: „Какво ще направите за афро-американците в тази страна, което президентът Обама не успя?“
Повечето от кандидатите на Републиканската партия са критични към движението. Бен Карсън, който е афро-американец, и сега е министър на благоустройството в правителството на Тръмп го нарича направо „глупаво“. Други критикуват Обама за изразената към BLM подкрепа, има и такива, които обвиняват движението, че подстрекава към разправа с полицаи.
По време на кампанията активисти на движението присъстват на различни прояви на кандидатите и на двете партии, като често прекъсват речта им или мероприятието. Само Доналд Тръмп отправя заплаха към тях в случай, че решат да говорят на някое от неговите събития.
Black lives matter има свой сайт – https://blacklivesmatter.com. Движението използва най-вече социалните медии за своята активност.
Една от последните публикации на сайта (4 юни) е видео, на което в продължение на осем минути и 46 секунди се вижда единствено и само черен екран. Това е времето, през което полицаят е притискал с коляното си врата на Джордж Флойд. Това е времето, през което той се е борил за живота си. Това е времето, което отделят за мълчание в негова памет.
Благодарение и на BLM, и на публичните лица, които го подкрепят, проблемът ескалира и премина границите на САЩ. Европа също гори. Многохиляден протест се проведе в Лондон, където демонстратите също носеха плакати с надписи „Не мога да дишам“ или „Черните животи имат значение“.
Във френския Лил се стигна до сблъсъци с полицията, след като граждани си спомниха за случай отпреди 4 години, когато 24-годишният французин Адама Траоре става жертва на прекомерна сила, приложена от местната полиция.
Бионсе отново е активна: „Ние имаме нужда от справедливост за Джордж Флойд“, казва певицата в 50-секундно видео, публикувано в Instagram, където тя има 147 милиона последователи.
Американският рапър Кание Уест дари 2 милиона долара на роднините на Джордж Флойд и на други афроамериканци, станали жертви на расизма.
Има и друго, което отличава случаите на Трейвън Мартин и Джордж Флойд. Сега има пандемия, сега наближават и президентските избори в САЩ. Активността на Black lives matter със сигурност ще се разраства.