Столицата на щата Мадя Прадеш - различната Индия

Бопал – градът на осемте езера е чист и няма просяци

13004 | 13 март 2016 | 19:55

„Вятърът на промяната” започва след най-голямата производствена катастрофа в световната история

-1457890333.jpg-1457890447.jpg-1457890428.jpg-1457890389.jpg-1457890373.jpg-1457890351.jpg-1457890319.jpg-1457890303.jpg-1457890287.jpg

Наричат щата Мадя Прадеш „сърцето на Индия”, защото се намира точно по средата на милиардната държава. Но столицата му Бопал е далеч от общоприетата представа за нея. От традиционните купчини с боклуци по улиците няма и следа.

 

Липсват и типичните индийски шосета, допълнително задръстени от невъзмутимо полегнали представители на най-низшата каста, париите, завити с единственото си притежание – парче найлон.
В „града на осемте езера”, както наричат Бопал, улиците са идеално асфалтирани, с поне шест платна и няма просяци дори за цяр. Дори призори не можеш да се спънеш в някой, който спи на тротоара.

 

А усърдни чистачи въртят метлите по цял ден. На какво се дължи тази стряскаща за индийското битие промяна? На богата община с разумни и надпредничави управници, разбира се. Парите пък идват от развита промишленост, търговия със зърно, памук опиум, дървесина и облекла. При това не само рожби на евтиното ишлеме. Тук се везат на ръка най-известните в цяла Индия тъкани с бродерии от истински златни нишки или с пищни картини от перли.

 

Повечето от хората с метлите са същите онези парии, които преди са живели от милостиня на улицата. Днес имат заплата, с която да си покрият наема, децата им са на училище, а който не е пожелал да промени начина си на живот, крайно недемократично е бил изселен.

 

Парадоксално, но „вятърът на промяната” започва след най-голямата производствена катастрофа в световната история. През 1984 г. при авария в завода на Union Carbide India

Limited изтичат отровни газове, които убиват на място повече от 3 хиляди души. Близо 20 000 умират в рамките на месец, а засегнати от трагедията с близо половин милион.

 

От тогава екологията е на първо място при откриването на каквато и да е фабрика в Бопал. А градът е толкова загрижен за околната среда, че от 2012 година там започват да отбелязват „Зеления Дивали” – еко версия на най-големия индуистки празник, еквивалент на християнската Коледа.

 

„Градът на осемте езерата“ наистина сякаш плува във вода – освен от втория по големина изкуствен водоем в Индия, Бопал е заобиколен от няколко естествени водни огледала, които му придават очарованието на зелен оазис. Дори и от това тук намига традицията - Горното езеро е най-старото създадено от човешка ръка и от XI век снабдява с питейна вода жителите на града. През 2011 година в чест на 1000-годишнината от коронацията на крал Пармар Бодж, основател на града, насред водата е поставена негова статуя – любимо място за снимки на потомците му.

 

През цялото си многовековно съществуване Бопал е апетитна хапка за завоевателите. След династията на Бодж, тук се „разписват” и могулите, но истински разцвет донася афганистанския наемен военачалник Дост Мохамед Хан, който създава собствено княжество, а династията му и до днес има тежест в мюсюлманския свят. (Спомнете си за могъщия търговец на оръжие, несметно богатия Ага Хан). Бопал става второто по големина ислямско господарство в Индия чак до обявяването на нейната независимост.

 

От 1819 до 1926 година княжеството се управлява от умни и образовани жени. Една от тях - Шах Джахан започва грандиозно строителство в столицата с архитектура, повлияна от стила на Великите могули. Тогава в Бопал издигат Тадж ул Масаджит – най-голямата джамия в Азия, училища, библиотеки, университет, както и местния мавзолей на любовта, също носещ името Тадж Махал. Величествената постройка е разположена на брега на езерото, има над 800 стаи и съвсем скоро ще бъде превърнат в супер луксозен хотел.
Табелката „Вписано в съкровищницата на ЮНЕСКО” краси почти всяка забележителност в столицата на Мадя Прадеш.
Последният от 13-те поколения на династията Хан превръща семейната вила в исторически хотел „Нур ас сабах” и го декорира с картини и мебели от личната си колекция. В Бопал той има статут почти на божество, защото към благородническия си произход е прибавил шампионски титли по крикет и статут на боливудска звезда.

 

Допълнителен щрих към усещането за „чисто новата и различна” Индия е и единственият в тази държава музей на местните племена, където можеш да видиш, пипнеш, а ако искаш и да сдъвчеш всичко характерно за безхитростния им бит.

На около 40 км от Бопал са скалите Бимбетка – индийска версия на пещерата Магура. Те са открити случайно от професор по археология, който минал с влака покрай тях и решил, че формите им си струва да бъдат изследвани. Така от джунглата изплували скални рисунки на десетки хиляди години от различни праисторически периоди чак до средните векове.

Хората, които обитавали скалните ниши разказвали по стените им за простичкия си живот. Според професора художниците са предимно жени, защото мъжете били винаги навън на лов, а съпругите им когато свършели с приготвянето на храната и заточването на каменните брадви, започвали да творят. Така се появили рисунките, които днес събират хиляди туристи със сюжети от преследването на бизони (които все още се въдят по тези места), обяздването на слон, войни между племена и обикновени домакински действия. И всичко това върху повече от 600 скални заслони и над 500 пещери.

Проблемът на рисунките е, че са върху податливия към атмосферните условия пясъчник, а нито един учен досега не е предложил достатъчно добра технология, която да ги съхрани. Опитите завършили плачевно и затова сега са оставени на милостта на природата. Екскурзоводите се оплакват, че индийците са народ впечатлителен и всеки от тях се пресяга да пипне.

За късмет на скалните творби, повечето от тях са доста над земята. Местните учени твърдят, че са открили скелети на триметрови гиганти, които спокойно можели да ги рисуват на височината на очите си.

Като прибавим недовършениятхрам на Вишну от 12-и век – Боджешвар темпъл, и няколкото резервата за тигри, тайните, които Мадя Прадеш крие, стават прекалено любопитни, за да бъдат подминати.



„Вятърът на промяната” започва след най-голямата производствена катастрофа в световната история

От категорията

Борисов като Тръмп, заложи на жълта вратовръзка. Ето какво означава

Борисов като Тръмп, заложи на жълта вратовръзка. Ето какво означава-Borisov-kato-Tramp--zalozhi-na-zhalta-vratovrazka--Eto-kakvo-oznachava_1733827152.jpg

Чрез жълтата си вратовръзка Борисов за пореден път демонстрира лидерство, ...

10 дек. 2024 | 15:48

Деси Радева отново избра роклята от пясъчна дантела за откриването на "Нотр Дам" в Париж (СНИМКИ)

Деси Радева със съпруга си Румен Радев и канцлера на Австрия Карл Нехамер-Desi-Radeva-sas-sapruga-si-Rumen-Radev-i-kantslera-na-Avstriya-Karl-Nehamer_1733673915.jpg

"Тоалетът на Десислава Радева в Париж е наш. Носи го трети път, което е ...

8 дек. 2024 | 18:04

Ще влезе ли Крис Евънс отново в ролята на Капитан Америка?

Ще влезе ли Крис Евънс отново в ролята на Капитан Америка?-1427633328.jpg

Финалната поява на Евънс като Капитан Америка беше в „Отмъстителите: Краят”, ...

11 дек. 2024 | 17:45

Най-ранната каменна плоча с Десетте Божи заповеди отива на търг

Най-ранната каменна плоча с Десетте Божи заповеди отива на търг
Снимка: Ройтерс/БТВ-Nay-rannata-kamenna-plocha-s-Desette-Bozhi-zapovedi-otiva-na-targ-Snimka--Royters-BTV_1733928457.png

Тя е открита през 1913 г. по време на железопътни разкопки по южното крайбрежие ...

11 дек. 2024 | 16:33

НАЙ-ВАЖНОТО

Покана „за следобедно кафе“ в столичен хотел е изпратена по имейл в понеделник

Посланици на 24 страни от ЕС отказали среща на Кирил Петков, Асен Василев и Лена Бориславова

Посланици на 24 страни от ЕС отказали среща на Кирил Петков, Асен Василев и Лена Бориславова-Poslanitsi-na-24-strani-ot-ES-otkazali-sreshta-na-Kiril-Petkov--Asen-Vasilev-i-Lena-Borislavova_1733926075.jpg

Това е звучен диломатически шамар за лидерите на "Промяната", които ...

11 дек. 2024 | 15:47

Проверките по сухопътните граници между и с България и Румъния ще отпаднат от 1 януари догодина.

Окончателно! Нидерландия даде "зелена светлина" за пълно членство на България и Румъния в Шенген

Окончателно! Нидерландия даде "зелена светлина" за пълно членство на България и Румъния в Шенген-Okonchatelno--Niderlandiya-dade--zelena-svetlina--za-palno-chlenstvo-na-Balgariya-i-Rumaniya-v-Shengen_1733933171.jpg

Утре министрите на вътрешните работи на страните от Европейския съюз трябва да ...

11 дек. 2024 | 18:05

Рамката на бюджета е известна - стремим се към еврозоната, подчерта той

Димитър Главчев: Очакваме утре да се потвърди формално пълноправното ни членство в Шенген
(Видео)

Димитър Главчев: Рамката на бюджета е известна - стремим се към еврозоната-Dimitar-Glavchev--Ramkata-na-byudzheta-e-izvestna---stremim-se-kam-evrozonata_1733919404.png

Повишават се доходите на българските граждани и се запазват данъчните ставки на ...

11 дек. 2024 | 14:04

Готви се отново президентски проект, затова да вървим на избори 2 в 1 - президентски и парламентарни

Пеевски: Чакам Радев да загуби имунитета си! Около него е пълно със скелети. Този човек е анархист!

Делян Пеевски: Чакам Радев да загуби имунитета си! Около него е пълно със скелети-Delyan-Peevski--Chakam-Radev-da-zagubi-imuniteta-si--Okolo-nego-e-palno-sas-skeleti_1733906397.png

Радев за пореден път удря партиите - през 2020 първо отрече партия ГЕРБ, вчера ...

11 дек. 2024 | 10:38

Не сме потърсени от никой, консултациите сега започват, посочи и.ф. председател на БСП

Зафиров след консултациите: Нямаме покана от ГЕРБ, диалогът не е започнал
(Видео)

Зафиров: Страната има нужда от редовно правителство-Zafirov--Stranata-ima-nuzhda-ot-redovno-pravitelstvo_1733930216.jpg

Страната има нужда от редовно правителство, категоричен бе той и поиска то да е ...

11 дек. 2024 | 17:16

Програмата на "Възраждане", която няма никакъв политически и партиен цвят

Костадинов след консултациите: Ще предложим кабинет на малцинството
(Видео)

"Възраждане" след консултациите при президента: В парламента трябва да се водят разговори за политики. Снимка БНТ--Vazrazhdane--sled-konsultatsiite-pri-prezidenta--V-parlamenta-tryabva-da-se-vodyat-razgovori-za-politiki_1733924189.png

В парламента трябва да се водят разговори за политики, не кой кого е арестувал ...

11 дек. 2024 | 15:35

Има значителен риск да не бъде изпълнена приходната част на бюджета, а оттам и заложеният 3% дефицит.

Безпрецедентно! БНБ се обяви против проектобюджета за 2025 г.: Застрашава приемането на еврото!

БНБ се обяви против проектобюджета за 2025 г.: Застрашава приемането на еврото!-BNB--Balgarska-narodna-banka_1712247842.jpg

Бюджетните разходи по Консолидираната фискална програма са в безпрецедентен ...

11 дек. 2024 | 17:36

Свидетелите от МВР и НСО заковават съпредседателя на ПП за извършено престъпление

Ген.Тонев: След ареста на Борисов в кабинета на Петков дамите пиеха шампанско, а мъжете Chivas Regal

След ареста на Борисов! В кабинета на Петков дамите пиеха шампанско, а мъжете уиски-Sled-aresta-na-Borisov--V-kabineta-na-Petkov-damite-pieha-shampansko--a-mazhete-uiski_1733836666.jpg

Кирил Петков, Бойко Рашков, Асен Василев игнорирали предупрежденията на ...

10 дек. 2024 | 15:38

Не разбира какво всъщност съдържа основното конституционно изискване към него

Валерия Велева: Когато Радев гази Конституцията

Валерия Велева: Когато Радев гази Конституцията, -Valeriya-Veleva--Tsenata--koyato-DPS-shte-plati_1720968350.jpg

Радев винаги е имал изявен враг в политиката - първо бе Борисов, после Нинова, ...

10 дек. 2024 | 23:30